شنبه, ۶ آذر(۹) ۱۴۰۰ / Sat, 27 Nov(11) 2021 /
           
فرصت امروز

یکی از دغدغه های همیشگی آزادکارها این است که به خاطر عدم تعهد به یک برند خاص، به صورت مداوم باید گزینه های خود را بررسی کنند. با این حال آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که در شرایطی باید به مشتریان پاسخ منفی بدهید و بی خیال یک پروژه باشید؟ در این زمینه هیچ کسی بهتر از خود آزادکارها نمی توانند به این سوال پاسخ دهند. به همین خاطر در ادامه پنج شرایطی را بررسی خواهیم کرد که به عقیده بهترین های این حوزه، باید با پاسخ منفی همراه باشند. 

شرایطی که آزادکارها باید به مشتریان خود جواب منفی بدهند

1-کار پیشنهادی ارزش وقت گذاشتن ندارد

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای خود کلاس کاری تعریف نمایید. درواقع ممکن است به خاطر مسائلی نظیر نیاز مالی، به سمت خلاف این موضوع متمایل شوید. با این حال این امر تنها شما را خسته خواهد کرد. درواقع هنگام درگیر شدن به یک پروژه، شانس فعالیت در زمینه ای بهتر را از دست خواهید داد. به همین خاطر شما باید یک حداقل استانداردهایی را برای خود تعیین نمایید. بدون شک برخی از پیشنهادها، ارزش زمان گذاشتن ندارند. این موضوع می تواند به خاطر وقتگیر بودن در کنار عدم ارائه پیشنهاد مالی جذاب باشد. این نکته را فراموش نکنید که شما باید به زمان نیز توجه داشته باشید. درواقع شما باید بدانید که با قبول یک پروژه، به صورت تقریبی در یک ساعت چه مقدار درآمد خواهید داشت. نکته جالب این است که پاسخ منفی دادن در تمامی شرایط به معنای از دست رفتن موقعیت نبوده و در موارد بسیاری مشاهده شده است که مشتری، اقدام به بهبود پیشنهاد خود می کند. درواقع نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که بسیاری از مشتریان در ابتدا پیشنهادی را مطرح می کنند که کاملا به نفع خودشان باشد. با این حال این موضوع نباید باعث شود که شما در این دام گرفتار شوید. همچنین فراموش نکنید که حجم کار نیز مهم است. برای مثال ممکن است یک فعالیت، حتی در چند ساعت نیز شما را چندان خسته نکند با این حال فعالیت دیگر، به استراحت های مداوم نیاز داشته باشد. به صورت کلی این امر که از مشتری خود چند ساعت زمان برای فکر کردن را بخواهید، اقدامی کم ریسک خواهد بود.  

مطلب مرتبط: مزایا و معایب آزادکاری

2-پروژه پیشنهادی در حوزه تخصص شما نیست 

درواقع ممکن است کاری به شما پیشنهاد شود که اگرچه ارتباط بالایی با حوزه تخصصی شما دارد، با این حال تفاوت هایی نیز به چشم می خورد و برای مثال ممکن است شما یک عکاس تبلیغاتی باشید و یک پروژه پرتره و یا ساخت کلیپ پیشنهاد شود. تحت این شرایط طبیعی است که شما با زحمت به مراتب بیشتری مواجه خواهید شد. در این زمینه طبیعی است که کیفیت کار نیز چندان رضایت بخش نباشد و این موضوع رزومه شما را خدشه دار می کند. درواقع شما هرگز نباید پروژه ای را انتخاب کنید که در آن مهارت کافی ندارید. در این راستا حتی پیشنهادهای مالی جذاب نیز نباید شما را وسوسه کند. تجربه در این زمینه ثابت کرده است که در آخر، با انواع مشکلات و شکایت ها مواجه خواهید شد که ممکن است حتی مجبور به پرداخت هزینه ای بدون دریافت دستمزد شوید. با این حال اگر می بینید که در حوزه کاری شما، ترندهایی شکل گرفته است، می توانید زمانی را صرف بهبود مهارت‎های خود کرده و از این طریق، آمادگی لازم را به دست آورید. 

3-با مشتری سرسختی مواجه هستید 

برخی از مشتریان هستند که بیش از حد ایرادگیر بوده و در همان مکالمه اول می توانید این ویژگی را در آنها مشاهده کنید. در این زمینه برخی از مشتریان نیز وجود دارند که نسبت به پرداخت هزینه بیش از حد سخت گیر هستند. بدون شک کار کردن با این افراد، یک کابوس واقعی خواهد بود و می تواند شما را پس از پایان پروژه، بیش از حد خسته کند. تحت این شرایط طبیعی است که شما تا مدتی نمی توانید کار دیگری را انجام دهید. درواقع برخی از مشتریان تصور می کنند که به خاطر پرداخت پول، می توانند هرگونه رفتار و انتظاری را داشته باشند. تحت این شرایط شما باید بدون تردید پاسخ منفی را بدهید. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که انجام برخی از کارها باعث خواهد شد تا در بازار، تغییراتی منفی رخ دهد. برای مثال شما با مبلغی به مراتب پایین تر از عرف رایج و با تحمل تمامی فشارها از سوی کارفرما، به کار خود ادامه می‏ دهید. این موضوع باعث خواهد شد تا تصوری جدید نسبت به آزادکارها در حوزه شما شکل گیرد که بدون شک سایر افراد فعال در این حوزه را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. درواقع اخلاق حرفه ای کار این است که تصمیمات شما، بازار کار سایرین را نابود نکند. با این حال این نه گفتن تنها به خاطر مسائل اخلاقی نبود و در مرحله اول، خودتان از بسیاری آسیب ها دور خواهید ماند. درواقع مشتری که انتظارات غیرمعقولی دارد باید کنار گذاشته شود. نمونه رایج این امر، به پایان رساندن پروژه در مدت زمانی بسیار کم است. برای مثال ممکن است انجام یک کار در بهترین حالت به سه روز زمان نیاز داشته باشد با این حال مشتری از شما بخواهد که این اقدام را در یک نیم روز انجام دهید. در این زمینه می توانید در گروه های موجود نیز حضور داشته باشید. برای مثال آزادکارهای حوزه تولید محتوا بدون شک در شبکه هایی نظیر لینکدین، گروه هایی برای خود دارند. این امر کمک خواهد کرد تا در صورت تردید، بتوانید از تجربه افراد در زمینه کار با کارفرمای موردنظر، استفاده کنید. 

4-هنگامی که مشتری قدیمی به سراغ شما می آید

ممکن است در شرایطی قرار بگیرید که همزمان دو پیشنهاد از سوی یک مشتری قدیمی و یک مشتری جدید را داشته باشید. در این زمینه حتی اگر مشتری جدید پیشنهاد بهتری را هم ارائه کرده است، اولویت با مشتری قدیمی خواهد بود. دلیل این به خاطر آن است که شما اطمینان دارید مشتری قدیمی، به صورت دائمی از توانایی های شما استفاده خواهد کرد. با این حال هیچ تضمینی در رابطه با مشتری جدید وجود ندارد. درواقع اصل مهم در آزادکاری این است که  مشتری راضی حال حاضر، اولویت اول محسوب می شود. 

5-هنگامی که به استراحت نیاز دارید 

در آخر نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که هر فردی نیاز به استراحت دارد و پیشنهاد می شود که پس از یک پروژه، حداقل چند روزی را استراحت کنید. در این زمینه مسافرت می تواند گزینه ای بسیار خوب محسوب شود. با این حال ممکن است بلافاصله بعد از یک پروژه، پیشنهادی جدید را داشته باشید. نکته ای که در این  زمینه باید به آن توجه  باشید این است که اگرچه مانعی برای قبول پیشنهاد وجود ندارد. با این حال خستگی شما می تواند کیفیت کار را کاهش داده و باعث شود که پس از اتمام آن، به استراحت به مراتب طولانی تری نیاز داشته باشید و یا در حین کار، مریض شوید. با این حال این موضوع در افراد متفاوت بوده و ممکن است برخی از افراد استراحت کمتری را نیاز داشته باشند. با این حال توصیه می شود که فاصله ای حداقل چند روزه میان دو پروژه داشته باشید. در این رابطه فراموش نکنید که شما باید به بعد مهم دیگر زندگی خود (خانواده) نیز توجه ویژه داشته باشید، در غیر این صورت هیچ دستاوردی ارزشمند نخواهد بود. 

مطلب مرتبط: چگونه یک آزادکار حرفه ای شویم

در آخر فراموش نکنید برای فردی که پروژه های خود را با کیفیت تمام می کند و مهارت کافی را دارد، همواره کار خواهد بود و نباید نگران باشید. آمارها درباره آزادکارها حاکی از آن است که درصد بالایی از این افراد، درآمدهای به مراتب بالاتری از کارمندان رسمی یک شرکت دارند. به همین خاطر نباید تصور کنید که فعالیت به این شکل به معنای متحمل شدن سختی های بسیار و کسب درآمد کمتر خواهد بود. 

منبع : success
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/oI6I8zK2
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه