شنبه, ۳۱ اردیبهشت(۲) ۱۴۰۱ / Sat, 21 May(5) 2022 /
           
فرصت امروز

چگونه در محیط کاری حرفه ای تر جلوه کنیم

3 سال پیش ( 1398/2/10 )
پدیدآورنده : امیر آل علی   پدیدآورنده : داون روزنبرگ مک کی  

حرفه ای بودن به عنوان یک ارزش در محیط های کاری محسوب می شود. به همین خاطر بسیاری از افراد به دنبال الگوهایی هستند که با رعایت آنها به این سطح نزدیک-تر شوند. بسیاری از تفاوت های میان کارمندان نیز تنها ناشی از همین امر بوده و تنها توانایی انجام کار معیار محسوب نمی شود. در این رابطه برخی از افراد تفسیرهای کاملا اشتباهی را داشته و این امر باعث می شود که تلاش های آنها نتیجه لازم را به همراه نداشته باشد.

در همین راستا و در ادامه به بررسی 11 موردی خواهیم پرداخت که با رعایت آنها می توانید نسبت به حرفه ای تر جلوه کردن خود، اطمینان داشته باشید.

حرفه ای در محیط کار

1-وقت شناسی را به اولویتی در زندگی خود تبدیل کنید

هنگامی که دیرتر از ساعت مقرر به محل کار خود رسیده و یا در جلسات شرکت می-کنید، مدیر شرکت به این نتیجه خواهد رسید که شما نسبت به کار خود توجه و تعهد لازم را ندارید. بدون شک این امر موقعیت کاری شما را متزلزل ساخته و شانس قرار گرفتن در جایگاه های بالاتر را نیز از دست خواهید داد. در این رابطه می توانید از هشدار گوشی خود برای یادآوری زمان انجام هر کار استفاده کرده و یا از اپلیکیشن-های موجود برای برنامه ریزی بهتر اقدامات استفاده کنید. همچنین آگاهی نسبت به روش های مدیریت زمان نیز کمک خواهد کرد تا با معضل کمبود زمان مواجه نشده و از به تعویق افتادن کارها جلوگیری کنید.

2-بیش از حد عبوس نباشید

بدون شک هیچ کسی تمایل ندارد تا در کنار فردی عبوس قرار گیرد. این امر در رابطه با کارمندان نیز صادق بوده و روحیه افراد را تحت تاثیر قرار خواهد داد. به همین خاطر ضروری است تا تمامی مشکلات خانوادگی و ناراحتی ها را کنار گذاشته و تا حد امکان مرتب و سرحال وارد محل کار خود شوید. در آخر توجه داشته باشید که لازم است تا دلایل ناراحتی و رفتار بد خود را شناسایی کرده و به دنبال راه حل هایی در رابطه با آن باشید. بدون شک این امر که بتوانید تحت هر شرایطی یک استاندارد رفتاری را رعایت کنید، شما را فردی کاملا حرفه ای نشان خواهد داد.

مطلب مرتبط: مدیریت استرس در محیط کار

3-تنها لباس های مناسب به تن کنید

اگرچه تنوع داشتن در زمینه پوشاک امری جذاب است، با این حال در محیط کاری لازم است تا محدودیت هایی را برای خود قائل شوید. بدون شک به تن کردن هر لباسی حتی اگر ممنوعیت قانونی نیز نداشته باشد، اقدامی حرفه ای محسوب نخواهد شد. به همین خاطر نیز لازم است تا لباس های مشخصی را در این زمینه داشته باشید. همچنین آراسته بودن از دیگر مواردی است که باید نسبت به آن دقت نظر کافی را داشته و این امر را در ارتباط با قیمت لباس و یا میزان جدید بودن آن تصور نکنید. درواقع شیک پوشی یک هنر است که با کمی مطالعه و صرف وقت کافی کاملا در دسترس شما خواهد بود. همچنین این امر که به وضعیت سلامت و تناسب اندام خود نیز توجه داشته باشید، در این زمینه موثر خواهد بود.

4-قبل از بیان هر جمله ای نسبت به درستی آن اطمینان حاصل کنید

ریشه بسیاری از مشکلات کاری کارمندان در حرف هایی است که احتمال دارد مورد سوء برداشت قرار گیرد. به همین خاطر نیز همواره توصیه می شود که افراد در محیط کار خود ادبیات متفاوتی نسبت به مکان های دیگر داشته باشند تا با مشکلی مواجه نشوند. اگرچه تعیین جملات مناسب ممکن اقدامی سخت به نظر برسد، با این حال یک راهکار ساده وجود دارد که عنوان می کند که تنها از عباراتی استفاده کنید که می-توانید آن را به مادربزرگ خود نیز بگویید. این امر به شما کمک خواهد کرد تا در کسری از ثانیه نسبت به درستی جمله و لحن خود اطمینان حاصل کنید.

5-در تلاش برای کمک رسانی به همکاران خود باشید

با توجه به این امر که شما در محیط کار برای ساعت هایی حضور خواهید داشت، بسیار ضروری است که بتوانید با همگان رفتار مناسب و دوستانه ای را داشته باشید. این امر فشار کاری و استرس کار را کاهش داده و محیط کاری جذابی را شکل خواهد داد. در این رابطه این امر که به سایر همکاران خود کمک کنید، خود باعث خواهد شد تا آنها نیز در تلاش برای رفتاری مشابه باشند. این امر یک فرهنگ مناسب را در شرکت شکل خواهد داد. با این حال توجه داشته باشید که افراد ممکن است در مطرح کردن نیاز خود با مشکل مواجه باشند، به همین خاطر بهتر است تا پیشنهاد کمک از جانب شما صورت گیرد. در نهایت نیز در صورتی که با پاسخ منفی مواجه شدید، نباید به دنبال اصرار بیش از حد باشید. این امر خود می تواند دلخوری هایی را به همراه داشته باشد. درواقع برخی از افراد تمایل دارند تا کارهای خود را به تنهایی انجام دهند. با این حال این امر که برای کمک به سایرین آمادگی داشته باشید، شخصیتی جذاب را به شما خواهد بخشید و سطح رضایت مدیران نیز از چنین کارمندهایی افزایش پیدا خواهد کرد. درواقع کارمندانی که قدرت سازگاری بالایی را داشته و جو شرکت را بهتر می کنند، همواره مورد علاقه مدیران قرار دارند.

6-شایعه پراکنی نکنید

اگرچه هر فردی ممکن است تمایل داشته باشد تا شنیده های خود را با سایرین به اشتراک بگذارد، با این حال در صورتی که گفته های شما به ضرر فرد خاصی در شرکت باشد، بدون شک این شایعه پردازی شخصیت شما را تخریب کرده و در نهایت نیز باعث خواهد شد تا سایرین نیز چنین اقداماتی برعلیه شما کنند. این امر محیط شرکت را به مکانی نامناسب تبدیل خواهد کرد و مدیران را نیز مجاب خواهد کرد تا به دنبال سرمنشأ چنین اقداماتی باشند. به همین خاطر است که توصیه می شود تا همکاران را به مانند خانواده خود تلقی کرده و از افشای مواردی که به ضرر آنها خواهد بود، جلوگیری کنید.

7-تلاش کنید تا مثبت اندیشی خود را حفظ کنید

این امر که همواره در رابطه با همه چیز گله مند باشید، باعث خواهد شد تا این روحیه به سایرین نیز منتقل شود. به همین خاطر توصیه می شود تا همواره در تلاش برای حفظ مثبت اندیشی خود باشید و مسائل را از جنبه های مختلف مورد ارزیابی قرار دهید. این امر که در لحظه واکنش احساسی نشان ندهید، بدون شک شما را از بسیاری از مشکلات دور خواهد ساخت. در نهایت نیز می توانید با رئیس شرکت در رابطه با مشکلات خود صحبت کرده و از کمک ها و راهنمایی های وی استفاده کنید.

8-اشتباهات خود را مخفی نکنید

بدون شک هر فردی در طول زندگی خود بارها مرتکب اشتباهاتی خواهد شد. اگرچه این امر طبیعی به نظر می رسد، با این حال در صورتی که واکنش مناسبی نسبت به آن نداشته باشید، بدون شک با مشکل مواجه خواهید شد. در این رابطه برخی از افراد تلاش هایی را برای مخفی نگه داشتن اشتباهات خود می کنند که این امر هیچ مشکلی را برطرف نکرده و در صورت افشا شدن، شخصیت شما را به شدت تخریب خواهد کرد. به همین خاطر نیز توصیه می شود تا همواره به اشتباهات خود اقرار کرده و نهایت تلاش خود را برای عدم تکرار مجدد آن انجام دهید. در آخر نیز توجه داشته باشید که تحت هیچ شرایطی نباید اشتباهات همکاران خود را نیز مورد سرزنش قرار دهید.

9-ارتباطات خوبی داشته باشید

بدون شک در نتیجه معاشرت با افراد مختلف در محیط کار، با اختلاف نظرهایی مواجه خواهید شد، با این حال این امر نباید باعث شود تا به دنبال تحمیل عقاید و نظرات خود و یا تاثیرپذیری بیش از حد از سایرین باشید. درواقع این امر که بتوانید تعامل سازنده ای را ایجاد کنید، از جمله مهارت های فردی محسوب می شود که لازم است تا در رابطه با آن مطالعه و تمرین کافی را داشته باشید. درواقع لازم است تا به همان میزانی که گوینده خوبی هستید، شنونده خوبی نیز برای گفته های دیگران محسوب شوید.

مطلب مرتبط: جملات مخرب در محیط کار

10-دروغ را خط قرمز خود قرار دهید

اگرچه امروزه افراد مختلف در موقعیت های گوناگون به سادگی دروغ هایی را مطرح می کنند، با این حال در صورتی که تمایل به حضور بلندمدت در شرکت همراه با رشد و ترقی دائمی را دارید، لازم است تا یک شخصیت مناسب را از خود نشان دهید. بدون شک راست گویی از جمله فضیلت هایی محسوب می شود که به شما وجهه ای قابل اعتماد و درستکار را خواهد بخشید. با این حال این امر به معنای گفتن همه چیز نبوده و لازم است تا در این زمینه نیز برای خود محدودیت هایی را قائل شوید. در نهایت با تمرین در این رابطه متوجه این موضوع خواهید شد که عملا در هیچ شرایطی نیازی به دروغ نخواهید داشت. نکته دیگری که لازم است تا نسبت به آن توجه داشته باشید این است که هیچ گاه خود را با سایرین مقایسه نکرده و انجام یک کار از سوی فردی دیگر را مهر تاییدی بر انجام آن تلقی نکنید.

11-تعادل خوبی را میان کار و زندگی شخصی خود ایجاد کنید

هر فردی برای یک زندگی خوب و مناسب، نیاز به برنامه ریزی خواهد داشت. این امر خصوصا در رابطه با کارمندان به این علت که عملا دارای دو جنبه مهم در زندگی خود هستند، کاملا ضروری محسوب می شود. توجه داشته باشید که هیچ یک از این دو بر دیگری برتری نداشته و لازم است تا با نگاهی واقع بینانه، بهترین برنامه ریزی ممکن را داشته باشید. در آخر نیز توجه داشته باشید که در صورت بروز مشکل شما می توانید از روان شناس ها، مشاورها و افراد باتجربه نیز استفاده کرده و به بهبود تعادل خود میان کار و زندگی شخصی، کمک کنید. بدون شک تعادل در این زمینه به افزایش تمرکز و کاهش استرس و فشارهای بی مورد کمک خواهد کرد.

منبع : thebalancecareers
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/JGH5uSnt
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه