یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت(۲) ۱۴۰۳ / Sun, 19 May(5) 2024 /
           
فرصت امروز

نکات مدیریتی سریال خانه کاغذ La casa de papel

4 سال پیش ( 1399/2/8 )
پدیدآورنده : امیر آل علی   پدیدآورنده : مدیریت   پدیدآورنده : مکسول اوماندا  

سریال خانه کاغذ که به عنوان سرقت پول نیز شناخته می شود، عنوان پرمخاطب ترین سریال غیرانگلیسی‏زبان نت فلیکس را به دست آورده است. فصل اول آن در سال 2019 پخش شد و در حال حاضر فصل چهارم به پایان خود رسیده است. داستان این سریال اگرچه بر روی یک موضوع قدیمی به نام سرقت تمرکز دارد، با این حال پرداخت کارگردان نسبت به این موضوع بسیار متفاوت و جذاب بوده است. در این فیلم شخصیت اصلی فردی به نام پروفسور است که هشت نفر را برای سرقت از ساختمان چاپ اسکناس انتخاب کرده و برای این امر که هویت آنها برای یکدیگر مخفی باقی بماند، نام یک شهر را جایگزین اسم خود کرده اند. آنها قصد دارند تا بزرگترین سرقت تاریخ اسپانیا را رقم بزنند. با این حال هدف آنها یک سرقت چند دقیقه ای نبوده و آنها قرار است که برای یک هفته، در محل موردنظر بمانند و مبلغ موردنظر خود را چاپ کنند که قابل ردگیری نخواهد بود. همین موضوع باعث می شود تا داستان های مختلفی شکل گیرد که درگیری درون گروهی، یکی از این موارد محسوب می شود. در شرایط حال حاضر که در اکثر کشورها به علت شیوع ویروس کرونا، قرنطینه خانگی رخ داده است به افزایش تعداد مخاطبین این سریال کمک کرده و اکنون بهترین زمان برای بررسی این سریال از نگاه مدیریتی است. در این راستا به بررسی 12 مورد منتخب خواهیم پرداخت.

1-موفقیت به مانند یک ماراتن طولانی است

نکات مدیریتی سریال خانه کاغذ La casa de papel

در ابتدای این سریال، تیم جهت پیدا کردن آمادگی لازم برای انجام ماموریت خود، برای مدتی بیش از پنج ماه آموزش می‎بیند. این امر در حالی است که برخی از افراد تیم تصور داشتند که کاملا آماده بوده و باید هرچه سریع تر اقدامات را شروع کرد، با این حال شخصیت پروفسور باور داشته است که برای موفقیت در هر کاری، لازم است تا آمادگی لازم شکل گرفته باشد. همین امر نیز باعث شد تا این تیم بتواند در نخستین حمله و بدون تلفات، ساختمان موردنظر را به تسخیر خود درآورد. از این بخش این نکته را می توان آموخت که برای رسیدن به هدف خود، نباید بیش از حد عجله داشت و ایجاد آمادگی، امری ضروری محسوب می شود.

مطلب مرتبط: 7 نکته مدیریتی فیلم بنیان گذار

2-چالش ها ضروری هستند

در این سریال انواع اتفاقات مختلف رخ می دهد که ممکن است تصور کنید که افراد را از هدف خود دور ساخته و کار را دشوارتر کرده است، با این حال با جلو رفتن داستان متوجه این امر می شوید که تا چه اندازه این موارد سودمند بوده و نتیجه کاملا عکس تصورات را به وجود آورده است. درواقع چالش ها باعث می شود تا تیم قدرت بالاتری را پیدا کرده و سریع تر هوشیار شود. در زمینه کاری نیز شرایط به همین شکل بوده و باید توجه داشته باشید که سختی ها در نهایت کمک می کند تا پیشرفت کرده و از خطرات بزرگ‏تر احتمالی نجات پیدا کنید. فراموش نکنید که اگر قرار بر آسان بودن اهداف بزرگ باشد، تعداد آنهایی که موفق به انجام آنها شده-اند تا به این اندازه محدود نبود، با این حال اگر به خوبی به مانند شخصیت پروفسور بتوانید اوضاع را تحلیل کرده و راه حلی پیدا کنید، موفقیت شما تضمین‏‎شده خواهد بود.

3-خبره ترین فرد باشید

آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که چه عاملی باعث شده است تا شخصیت پروفسور تا به این اندازه راهگشا باشد. درواقع در شرایطی که تیم عملا امید خود را از دست می داد، این شخصیت راه حلی فوق‏العاده را ارائه می کرد. علت این موضوع به این خاطر بوده است که وی در کار خود، خبره ترین فرد و یک نابغه محسوب می شود. این سطح از دانش کمک کرد تا وی بتواند حتی قدرت پیش‏بینی را نیز پیدا کند. همچنین وی درست به مانند یک شطرنج باز حرفه ای، به خوبی می‏دانست که چگونه هر نفر از تیم را رهبری کند. در این رابطه شما نیز به عنوان مدیر یک شرکت، باید در تلاش برای رسیدن به چنین سطحی باشید. در این رابطه موقعیت های مختلف را متصور شده و راه حل های خود را برای هر یک از آنها مورد آزمایش قرار دهید. این امر باعث می شود تا دانش و تجربه شما حتی برای سخت ترین شرایط نیز راهگشا باشد.

4-به داده ها توجه داشته باشید

توجه به داده ها و تحقیق مناسب باعث شده است تا تیم بتواند سریعا اقدامات لازم را انجام دهد. فراموش نکنید که اگر تحقیقات شخصیت پروفسور نبود، تیم در همان مراحل اولیه با مشکل مواجه می شد. در این رابطه فراموش نکنید که حتی کوچک ترین اطلاعات نیز می تواند شما را از بزرگترین مشکلات رهایی بخشد. در نهایت توجه داشته باشید که صرفا جمع‏آوری اطلاعات کافی نبوده و شما باید به خوبی بدانید که چگونه از آنها استفاده کنید. درواقع برای ارتقای سطح مدیریتی خود، توصیه می شود تا نگاهی دقیق به شیوه رفتاری شخصیت پروفسور داشته باشید.

5-تنها به نقاط قوت خود توجه داشته باشید

یکی از اشتباهات بزرگ رایج این است که می گویند هر فردی باید در تلاش برای بهبود نقاط ضعف خود باشد. با این استراتژی حتی شخصیت پروفسور نیز باید اسلحه به دست می-گرفت و از نزدیک تیم را مدیریت می کرد، با این حال در این سریال متوجه می شوید که هر فرد تنها کاری را انجام می دهد که در آن بهترین عملکرد ممکن را دارد. این توجه به نقاط قوت باعث می شود تا بهترین نتایج شکل گیرد. به همین خاطر ابدا نیازی نیست که به مانند سایرین عمل کرده و به یک استاندارد از پیش تعیین شده دست پیدا کنید. درواقع تنها کافی است تا بدانید که در چه جایگاهی بهترین هستید. بر روی آن متمرکز باقی بمانید.

مطلب مرتبط: 10 نکته مدیریتی فیلم مانیبال

6-برنامه داشته باشید

یک هدف بدون برنامه تنها به عنوان آرزویی باقی خواهد ماند. برای مثال فرض کنید که تیم بدون برنامه وارد ساختمان موردنظر می شد، اگر برنامه ای دقیق نداشت با رسیدن ماموران، بدون شک همه چیز از دست می رفت، با این حال نقشه فوق‏العاده هوشمندانه آنها که در آن حتی کوچک ترین تهدید و اتفاقی نیز پیش‎بینی شده بود، کمک کرد تا این تیم بتواند به هدف خود دست پیدا کند. در این رابطه شما نیز باید بهترین برنامه ممکن را برای اهداف خود داشته و در آن انواع اتفاقات احتمالی را پیش‏بینی کنید. تحت این شرایط رسیدن به نقطه پایان، ابدا دور از ذهن نخواهد بود. درواقع ترکیب آمادگی در کنار نقشه ای فوق‎العاده، قادر به حذف هر مشکلی خواهد بود.

7-از برنامه خارج نشوید

در هنگام انجام یک برنامه، این امر بسیار طبیعی است که مواردی دیگر توجه شما را جلب کند، با این حال شرط موفقیت این است که تنها طبق نقشه جلو بروید. با نگاهی به این سریال که فضل پنجم آن قرار است پخش شود، متوجه این امر خواهید شد که حتی یک انحراف کوچک از برنامه، تا چه حد می تواند تمامی زحمات را نابود کند. در زمینه کاری نیز این امر کاملا صادق بوده و لازم است تا همواره هوشیار باشید. درواقع نمونه های بسیاری وجود دارد که حتی تلاش‏های چند ساله یک تیم، به سادگی از دست رفته است.

8-همواره ممکن است اشتباهی رخ داده باشد

بدون شک بزرگ‏ترین نقطه ضعف شخصیت پروفسور این است که وی به دقیق بودن برنامه خود اطمینان داشته و برنامه‏ریزی چند ساله را ضامن موفقیت خود می داند، با این حال با جلو رفتن داستان متوجه می شویم که وی حتی برخی از بدیهیات را نیز مورد توجه قرار نداده است که باعث می شود تا داستان به شکلی متفاوت و دور از انتظار وی جلو برود. همچنین متوجه این موضوع می شویم که او شناخت کافی را از تیم خود نداشته و این موضوع باعث می شود در برخی از موارد، مشکلات بسیار بزرگی به وجود آید. شما نیز به عنوان یک مدیر، باید به این نکته توجه داشته باشید که یک برنامه بی‏نقص وجود خارجی نداشته و همواره لازم است تا همه چیز مورد بازبینی قرار گیرد.

9-تیم ‏گرایی برگ برنده خواهد بود

هماهنگی این تیم و تنوع توانایی های آنها باعث شده است تا اهداف به خوبی جلو برود، با این حال هنگامی که مفهوم تیم از بین می‎رود، مشکلات از کنترل خارج شده و اوضاع تغییر می کند. در این رابطه لازم است توجه داشته باشید که صرفا ایجاد یک تیم فوق‏العاده کافی نبوده و حفظ آن به مراتب مهم تر خواهد بود.

10-احساسات را وارد کار خود نکنید

برای رسیدن به یک هدف، منطق مهم تر از احساس خواهد بود. با نگاهی به داستان این سریال متوجه می شوید که توجه بیشتر به احساسات باعث بروز مشکلات شده است. در نهایت فراموش نکنید که در تصمیمات شما همواره اولویت با فکر و منطق خواهد بود.

11-تنها کسب ثروت نباید هدف شما باشد

اگر فکر می کنید که تنها هدف پروفسور و تیم هشت نفره کسب ثروت است، کاملا در اشتباه هستید. درواقع آنها اهدافی دیگر را داشته و یا طی داستان برای آنها شکل می گیرد که حتی مهم تر از کسب پول می شود. درواقع کسب ثروت نمی تواند به تنهایی یک هدف باشد. در زمینه کاری نیز این سیاست باعث می‎شود تا پس از مدتی با سردرگمی و حتی افسردگی مواجه شوید.

مطلب مرتبط: نکات مدیریتی فیلم استیو جابز

12-فداکاری الزامی است

آهنگ بلا چائو که در سریال نیز پخش شده است نام ترانه ای در زمان جنگ جهانی دوم است که از سوی پارتیزان ها و مخالفان فاشیسم در ایتالیا خوانده می شد. این آهنگ به یکی از نمادهای مبارزات آزادیخواه در سراسر جهان تبدیل شده و به زبان های مختلف، بازآفرینی شده است. با نگاهی به متن آن متوجه خواهید شد که دلیل انتخاب آن اتفاقی نبوده و کاملا با موضوع داستان ارتباط دارد. در نهایت در آخرین قسمت این ترانه، عبارت برای آزادی باید جان باخت وجود دارد که در این سریال نیز اتفاق افتاده و نشان می دهد که برای رسیدن به هدف، از خودگذشتگی الزامی است. در غیر این صورت به نتیجه رسیدن یک هدف بسیار بزرگ که با مشکلات زیادی همراه است، عملی نخواهد بود.

منبع : thriveglobal
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/ktrLnCcq
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چینچک صیادیدوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکخرید نهال گردوماشین ظرفشویی بوشدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتکفش مردانهتلویزیون شهریMEXCتبلیغات در گوگللپ تاپ قسطیآی نودانلود رمانآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهخدمات سئولوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبول
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه