دوشنبه, ۲۸ خرداد(۳) ۱۴۰۳ / Mon, 17 Jun(6) 2024 /
           
فرصت امروز
آیا هنوز هم شیوه های سنتی مدیریت پاسخگوی نیاز برندهاست؟

مدیریت کسب و کارهای مدرن با شیوه‌های سنتی

4 سال پیش ( 1398/6/6 )
پدیدآورنده : دیوید دیسیره   پدیدآورنده : علی آل علی  

مدیریت کسب و کار در طول چند دهه اخیر تغییر زیادی کرده است. دیگر خبری از دفترهای سنتی کار در دهه 60 نیست. در عوض محیط کار بیش از هر زمان دیگری به سوی بهره مندی از فناوری های نوین برای افزایش بهره وری کارمندان پیش می رود. امروزه دوره های آموزشی بسیار زیادی برای مهارافزایی کارمندان وجود دارد، با این حساب یافتن شغل مورد علاقه دیگر رویایی دور و دراز محسوب نمی شود.

در بسیاری از کشورها تا همین چند سال پیش امکان فعالیت کاری برابر برای زنان در جامعه امکان پذیر نبود با این حال اکنون شاهد رشد چشمگیر تعداد کارآفرین های زن در سراسر جهان هستیم. بسیاری از تغییرات مهم در حوزه کسب و کار موجب ارزیابی کارشناس ها از این امر تحت عنوان انقلاب مدیریتی در حوزه کسب و کار شده است. به این ترتیب در دنیای تکنولوژی با سرعت تغییرات فراوان هر روز اصول و شیوه های مدیریتی تغییر می کند. بدون تردید این امر با نگاهی کوتاه به وضعیت کسب و کار در جهان به خوبی قابل درک است. مسئله مهم در اینجا چگونگی برخورد با تکنیک ها و اصول مدیریتی قدیمی است. آیا این اصول دیگر کاربردشان را به طور کامل از دست داده اند؟ من به عنوان یک کارآفرین در طول دوران طولانی فعالیت کاری شاهد تداوم برخی از قوانین اساسی در حوزه مدیریت کسب و کار بوده ام. به همین دلیل پایداری برخی از قوانین مدیریتی در طول زمان را باور دارم. در ادامه به بررسی برخی از مهم ترین قوانین پایدار در زمینه مدیریت کسب وکار خواهیم پرداخت.

مدیریت کسب و کار

1. توجه به اهمیت تماس چشمی

کارمندان به طور معمول بیشتر زمان کارشان را به صفحه رایانه یا برگه های دفتری خیره هستند. این امر به معنای عدم تماس چشمی میان کارمندان در طول فعالیت در دفتر کار است. بسیاری از کارمندان بدون چشم برداشتن از صفحه رایانه اقدام به صحبت با یکدیگر می کنند. به عنوان مدیر یک شرکت پیروی از چنین شیوه هایی تاثیر مناسبی بر روی جایگاه مان نخواهد داشت. برقراری تماس چشمی به هنگام گفت وگو نقش مهمی در تاثیرگذاری کلام بازی می کند. به علاوه این امر شروع یک رابطه صمیمی را موجب می شود. وقتی ما به عنوان مدیر از چنین شیوه ای استفاده کنیم، کارمندان مان نیز به سرعت از ما الگوبرداری خواهند کرد. به این ترتیب فرهنگی مناسب در شرکت جاری می شود.

مطلب مرتبط: از مدیریت سنتی به مدیریت مدرن

2. اهمیت ترک میز کار برای صرف ناهار

بدون تردید ترک دفتر کار برای صرف ناهار یکی از گزینه های مخصوص مدیران محسوب می شود. در این میان کارمندان امکان چنین کاری را ندارند. به نظر من این تفاوت میان مدیران و کارمندان هیچ توجیه منطقی ندارد. یکی از شیوه های سنتی در زمینه صرف ناهار انتخاب یک رستوران مشخص و ترک دسته جمعی کار از سوی اعضای شرکت است. این امر موجب ایجاد رابطه ای صمیمی میان کارمندان و از همه مهم تر مدیران می شود. در بسیاری از مواقع کارمندان نسبت به عدم توجه مدیران به صحبت های خود شاکی هستند. صرف وعده ناهار به همراه گفت وگو پیرامون مسائل کاری بهترین انتخاب برای استفاده بهینه از زمان مرده شرکت خواهد بود.

3. سکوت، پیش نیاز موفقیت در کار دفتری

فعالیت در دفتر کنار کارمندان دیگر رعایت شرایط خاصی را ایجاب می کند. امروزه محیط اغلب دفترها بسیار شلوغ و پر سر و صداست. یکی از قوانین سنتی جالب در زمینه کار دسته جمعی در دفترها لزوم رعایت سکوت است. به این ترتیب تمام کارمندان موظف به گفت وگو بسیار آهسته با یکدیگر و تنظیم گوشی های همراه و رایانه شان بر روی حالت بی صدا هستند. این امر به تمرکز بهتر بر روی امور کاری کمک خواهد کرد. در بسیاری از موارد کارمندان به دلیل محیط شلوغ و حواس پرت کن دفتر کار دچار اشتباه می شوند. با استفاده از این قانون کلاسیک اما موثر امکان کاهش سطح خطای کارمندان وجود دارد.

4. دست دادن را فراموش نکنید

دست دادن با کارمندان تاثیر ذهنی مناسبی بر روی آنها دارد. به طور سنتی دست دادن بیانگر احترام ما به فرد مقابل است. افراد بدون دلیل با یکدیگر دست نمی دهند. به عنوان یک کارمند مشاهده احترام بالای مدیران به رابطه نزدیک و البته محترمانه با خودمان بسیار هیجان انگیز خواهد بود. این امر در پایان روز کاری اهمیت دارد. به این ترتیب پیش از ترک دفتر با تمام کارمندان به صورت مجزا دست دهید. تشکر از آنها به خاطر عملکرد خوب شان نیز کاملا مناسب خواهد بود. این تکنیک موجب نزدیکی هرچه بیشتر کارمندان با مدیران خواهد شد. به این ترتیب کارمندان تمایل بیشتری به تعامل نزدیک با ما خواهند یافت.

5. اهمیت تماس های تلفنی

امروزه ارسال پیامک متنی و ایمیل راهکار ارتباطی مشهوری میان برندها محسوب می شود. به همین دلیل دیگر مدیران به خود زحمت تماس تلفنی با کارمندان را نمی دهند. این امر به ویژه در شرکت های بزرگ بیشتر به چشم می خورد. یکی از شیوه های قدیمی و بسیار تاثیرگذار در زمین مدیریت دفتر کار استفاده از تماس تلفنی برای ارتباط سریع با کارمندان است. بدون تردید امکان بیان درست مفهوم از طریق گفت وگوی تلفنی بسیار راحت تر از نگارش آن است. متاسفانه بسیاری از مدیران از منشی صوتی برای دریافت پیام کارمندان استفاده می کنند. به این ترتیب حتی اگر در پشت میز مدیریتی حضور هم داشته باشند، باز هم تلفن را بر نخواهند داشت. پاسخگویی به تماس کارمندان یکی از نشانه های احترام به آنهاست، بنابراین برای برقراری ارتباط با آنها به تماس تلفنی به عنوان گزینه ای مهم نگاه کنید.

مطلب مرتبط: از سنت تا مدرنیته

6. نگارش یادداشت های قدردانی به جای ایمیل تشکر
نگارش یادداشت یا تهیه کارت پستال قدردانی از کارمندان بیانگر توجه ما به وضعیت آنهاست. تشکر از کارمندان پرتلاش از طریق نگارش یادداشت یا تهیه کارت پستال تاثیر بسیار عمیقی بر روی آنها دارد. به این ترتیب آنها از نظارت شما بر روی عملکرد کارمندان مطلع می شوند. وقتی کارمندان از اهمیت کیفیت کارشان در نگاه مدیران آگاه شوند، تلاش بیشتری برای بهبود عملکردشان خواهند داشت.

منبع : noobpreneur
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/9K2yLiBD
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتMEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهلوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزاتتعمیرگاه فیکس تکنیکصندلی پلاستیکی
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه