دوشنبه, ۳ اردیبهشت(۲) ۱۴۰۳ / Mon, 22 Apr(4) 2024 /
           
فرصت امروز

رهبری به سبک کاپیتان جان میلر

4 سال پیش ( 1398/8/13 )
پدیدآورنده : امیر آل علی   پدیدآورنده : توبی راجرز   پدیدآورنده : رهبری  

نجات سرباز رایان را باید یکی از بهترین فیلم های حماسی تاریخ به کارگردانی استیون اسپیلبرگ و با بازی ستارگانی نظیر تام هنکس، مت دیمون و وین دیزل دانست. این فیلم محصول سال 1998 بوده و روایتگر یک داستان واقعی است و عنوان پرفروش-ترین فیلم سال را نیز به دست آورده است. همچنین کسب چندین جایزه اسکار، از دیگر ویژگی های این فیلم محسوب می شود. داستان آن نیز در زمان جنگ جهانی دوم اتفاق می افتد که 7 سرباز، مسئول بازگرداندن سربازی به نام جیمز فرانسیس رایان می شوند تا پس از اعلام کشته شدن سه برادرش، او را به خانه فرستاده و از کشته شدن تنها فرزند باقی مانده از یک مادر پا به سن گذاشته، جلوگیری کنند. اگرچه این فیلم در ژانر حماسی و تاریخی قرار می گیرد، با این حال شخصیت کاپیتان جان میلر با بازی تام هنکس، دارای ویژگی های مهمی به عنوان رهبر تیم هفت نفره است که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

1-اوضاع را سریعا مورد ارزیابی قرار داده و تصمیمات خود را اتخاذ کنید

رهبری به سبک کاپیتان جان میلر

در ابتدای فیلم، حضور سربازان متفقین به خاک فرانسه به تصویر کشیده شده است که سربازان با یک فریب مواجه شده و تصمیم سریع کاپیتان میلر، باعث می شود تا از کشته شدن تمامی افراد جلوگیری شود. این امر در حالی است که فرماند هان دیگری نیز وجود داشتند که در رده های بالاتر از او بوده اند، با این حال پس از مشاهده کشته شدن و فرار آنها، خود اوضاع را در دست می گیرد. در طول فیلم نیز با وقوع هر اتفاقی، او به سرعت اوضاع را تحلیل کرده و تصمیمی درست را اتخاذ می کند. به همین خاطر با مشاهده وی، نخستین نکته ای که به عنوان ویژگی های یک مدیر و رهبر موفق به چشم می خورد این است که باید بتوانید به سرعت اوضاع را تحلیل کرده و دستورات خود را به تیم انتقال دهید.

مطلب مرتبط: موفقیت در رهبری با استفاده از سبک های متنوع مدیریت

2-از نمایش ضعف های خود واهمه نداشته باشید

کاپیتان میلر اگرچه یک فرمانده خوب محسوب می شود، با این حال ابدا تلاش نشده است تا او را یک ابرقهرمان معرفی کنند. درواقع او در تمام طول فیلم درست به مانند یک فرد عادی رفتار کرده است و به خوبی ترس، ناراحتی و حتی ضعف های او نیز به تصویر کشیده می شود. اگرچه این امر در نگاه اول ممکن است به عنوان یک ضعف تلقی شود، با این حال واقعیت این است که رهبرها و مدیران نیز از افرادی به مانند سایرین به وجود آمده اند و رفتار کاملا انسانی آنها باعث خواهد شد تا همگان بتوانند ارتباط خوبی را با آنها برقرار سازند. به همین خاطر بهتر است تا به جای تلاش برای نشان دادن یک شخصیت غیرواقعی از خود، در تلاش برای انجام نهایت تلاش خود باشید. این امر باعث خواهد شد تا افراد تیم نیز دقیقا بدانند که در چه زمینه هایی باید به شما کمک کرده و چگونه رفتار کنند. در نهایت این امر که حتی به اشتباهات خود نیز اعتراف کنید، باعث خواهد شد تا تمامی افراد تیم به خوبی بتوانند به شما نزدیک شده و با تحت تاثیر قرار گرفتن از اقدام شما، به افرادی کاملا وفادار تبدیل شوند. برای مثال وی هیچ گاه لرزشی که در دست او به وجود آمده است را از تیم خود پنهان نکرده و همین امر باعث شده است تا تمامی افراد تیم به راحتی در رابطه با ترس ها، تردیدها و حتی ضعف های خود با او صحبت کنند.

3-در مواقع ضروری به تیم خود روحیه دهید

یکی از ویژگی های بارز کاپیتان میلر، قدرت انگیزه دادن او است. اگرچه در این رابطه افراد تصور می کنند که به یک سخنرانی طولانی و توفانی نیاز خواهد بود، با این حال جان میلر این کار را بدون هیچ گونه تغییری در تن صدای خود انجام می دهد. برای مثال وی پس از مشاهده این امر که تیم او کاملا از نفس افتاده است، اقدام به پاسخ دادن به آنها در رابطه با سوالی می کند که مدت ها ذهن آنها را مشغول ساخته است. تمامی افراد تیم تمایل داشته اند تا شغل قبلی فرمانده را حدس زده و در این رابطه حتی اقدام به شرط بندی نیز می کنند، با این حال پس از آنکه کاپیتان تیم اعلام می-کند که قبل از جنگ یک معلم ساده بوده است، همگان را به شگفتی وا می دارد. درواقع آنها تصور می کردند که یک فرمانده مطرح به مانند جان میلر، حتما قبل از جنگ نیز شغلی مهم را در اختیار داشته است. همین امر نیز باعث می شود تا تیم شرکت با مشاهده عملکرد فوق العاده فردی که در گذشته یک معلم ساده بوده است، به شجاعت لازم برای ادامه راه خود دست پیدا کنند. به همین خاطر یک رهبر واقعی، باید بتواند روحیه تیم را به سبک خاص خود، افزایش دهد.

4-اولویت اول را قوانین بدانید

در ابتدای شروع فعالیت برای پیدا کردن سرباز رایان، بسیاری از افراد تیم این اقدام را بیهوده تلقی کرده و عنوان می کنند که جان 7 نفر را نباید به خاطر پیدا کردن یک سرباز تلف کرد. اگرچه فرمانده جان میلر نیز این گفته ها را منطقی و درست می داند، با این حال عنوان می کند که همواره یکسری اصول وجود دارد که باید رعایت شود. بدون شک پیروی از دستورات نیز از جمله آنها محسوب می شود. به همین خاطر تفاوتی ندارد که دستورات تا چه حد موافق و یا مخالف عقاید شما است، هر فرد باید از مافوق خود پیروی کند. در غیر این صورت انجام حتی ساده ترین اقدامات نیز بسیار دشوار خواهد شد، با این حال وی پس از مشاهده شروع درگیری میان افراد تیم خود، عنوان می کند که هیچ الزامی برای دنبال کردن او وجود نداشته و هر فردی می تواند از ادامه راه انصراف دهد. اگرچه بیننده تصور می کند که این اقدام او باعث می شود تا تمامی افراد تیم جدا شوند، با این حال پس از یکسری اتفاق و درگیری ها این تیم دوباره به مانند سابق، در کنار یکدیگر به راه خود ادامه می دهند تا ماموریت را به اتمام برسانند. به همین خاطر یک رهبر واقعی، به جای تحمیل و مجبور کردن افراد تیم خود، در تلاش برای نفوذ در قلب های شان خواهد بود که این امر وفاداری واقعی را به وجود خواهد آورد. در نهایت در طول فیلم به خوبی مشاهده می شود که اگر حتی یکی از سربازان از دستورات وی پیروی نکند، چگونه ممکن بود که همه چیز کاملا دگرگون شده و جان خود را از دست بدهند.

5-همواره آرامش خود را حفظ کنید

حتی در زمانی که افراد تیم با یکدیگر درگیر شده اند، کاپیتان جان میلر آرامش خود را حفظ کرده است. همین امر نیز باعث می شود تا وی به دور از احساسات بتواند بهترین تصمیم و رفتار ممکن را داشته باشد. در نهایت اگر نگاهی متفاوت نسبت به مسائل داشته باشید، بدون شک هیچ اتفاقی نمی تواند موجب نارضایتی شما شود. برای مثال پس از آنکه نظر فرمانده میلر را در رابطه با ماموریت آنها می پرسند، وی نظری کاملا متفاوت را با سایرین دارد. درواقع به عقیده او این امر که یک مادر را به آخرین فرزند باقی مانده خود برسانیم، بدون شک اقدامی کاملا اخلاقی و ارزشمند خواهد بود. به همین خاطر با تغییر زاویه دید خود نسبت به مسائل، می توان همه چیز را دگرگون ساخت. بدون شک این امر از ویژگی هایی است که یک رهبر واقعی باید از آن برخوردار باشد. درواقع کاپیتان میلر برای قانع کردن تیم خود، اقدام به دروغ گفتن به آنها نکرده و تنها با تغییر دیدگاه آنها، موفق می شود تا تیم را به ادامه ماموریت سوق دهد.

مطلب مرتبط: بررسی نکات مدیریتی کتاب رهبری

6-در خط مقدم حضور داشته باشید

اگرچه ممکن است تصور کنید که فرمانده و رهبر یک تیم فردی است که بیش از سایرین به دنبال حفظ موقعیت و جان خود خواهد بود، با این حال این امر برای کاپیتان میلر کاملا متفاوت بوده و او همواره جلوتر از سایر افراد تیم خود گام برمی-دارد. وی حتی پس از غافل گیری در ساحل کشور فرانسه نیز خود را مخفی نکرده و شجاعانه می جنگد. به همین خاطر اگر از خطر کردن واهمه دارید، ابدا نباید خود را یک رهبر واقعی تلقی کنید.

منبع : linkedin
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/BRG7Lln0
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کاردستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور اماراتدوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکخرید نهال گردوماشین ظرفشویی بوشدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتکفش مردانهتلویزیون شهریMEXCتبلیغات در گوگللپ تاپ قسطیآی نودانلود رمانآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهخدمات سئولوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگ
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه