شنبه, ۲ تیر(۴) ۱۴۰۳ / Sat, 22 Jun(6) 2024 /
           
فرصت امروز

بدون شک مدیریت مالی شخصی، نقش بسزایی در رشد و کیفیت زندگی دارد. با این حال علی رغم اهمیت فوق العاده، نسبت به این موضوع بسیار کم صحبت شده است. در این راستا نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که چنین اقدامی، ابدا سخت نبوده و نیاز به طی کردن دوره های مختلف ندارید. درواقع با رعایت چند اصل ساده، تا بیش از 80 درصد راه را طی خواهید کرد و پس از آن می توانید به دنبال یادگیری تکنیک های بهتر و آموزش تکمیلی باشید تا در نهایت بتوانید بهترین عملکرد ممکن را از خود نشان دهید. به صورت کلی مدیریت مالی شخصی، علم نحوه خرج کردن و رفتار با مقوله پول است. درواقع تمامی تصمیمات شما در این زمینه شامل کسب درآمد، پس انداز، سرمایه گذاری، خرج کردن و... را شامل می شود. در ابتدا نکته ای که باید به آن توجه نمایید این است که انجام اقدامی جدید، نیازمند در اختیار داشتن زمان کافی است. درواقع یکی از مشکلات رایج افراد این است که زمان بسیاری را صرف اقدامات بی اهمیتی نظیر مشاهده کلیپ های موجود در شبکه های اجتماعی می کنند که نمونه نوظهور آن، تیک تاک است. در این راستا نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگرچه سرگرمی ابدا برای زندگی بد نیست، با این حال لازم است تا نسبت به همه چیز، برنامه ریزی داشته باشید. به همین خاطر ایجاد نظم در زندگی، خود می تواند پیش نیاز مدیریت مالی صحیح باشد. در این زمینه می توان با اختصاص زمان های مشخص برای هر اقدام و تنظیم زنگ هشدار، از غرق شدن بیش از حد نسبت به یک مورد، جلوگیری نمایید. درواقع از شبکه های اجتماعی، تلویزیون و بازی های رایانه ای، به عنوان مهمترین موارد اتلاف وقت نام برده می شود که با مدیریت درست آنها، شاهد زمان بسیار کافی برای هر اقدامی در طول شبانه روز خواهید بود. در ادامه اصول مهم مدیریت مالی را بررسی خواهیم کرد. 

همه آن چیزی که درباره مدیریت مالی شخصی باید بدانیم

1-اهداف مالی خود را یادداشت نمایید

اولین قدم در زمینه مدیریت مالی موفق این است که اهداف خود را تعیین نمایید. برای مثال این امر که بدانید آیا قصد ایجاد یک کسب و کار را دارید و یا برای ماه آینده به دنبال یک سفر هستید، بدون شک در وضعیت مالی شما تاثیرگذار خواهد بود. به همین خاطر در ابتدا باید تمامی این موارد را مشخص کرده و به آنها اولویت دهید. درواقع تنها نباید تا ماه آینده خود را مشاهده کنید و در این زمینه حتی ممکن است نیاز به تعیین برنامه های چندین سال آینده نیز داشته باشید. در این راستا تنها تعیین موارد کافی نبوده و شما باید دقیقا بدانید که هر بخش به چه مقدار بودجه ای نیاز دارد. این موضوع باعث خواهد شد تا از امروز به فکر پس انداز باشید.

مطلب مرتبط: بهترین کتاب های تاریخ در زمینه مدیریت مالی شخصی

2-بودجه بندی داشته باشید 

همه آن چیزی که درباره مدیریت مالی شخصی باید بدانیم

در گام دوم لازم است تا برای هر اقدام خود، بودجه کافی را در نظر بگیرید. با این اقدام متوجه خواهید شد که درآمد شما به اندازه تمامی اهداف تعیین شده نبوده و لازم است تا برخی از آنها را کنار بگذارید. در این زمینه می توانید حتی با مدیریت اولویت ها، نیاز کمتری به حذف موارد داشته باشید. برای مثال اگر قصد خرید یک ماشین جدید را دارید، طبیعی است که باید بسیاری از هزینه های دیگر را کاهش دهید تا فضا برای پس انداز کافی داشته باشید. در این بخش ممکن است حتی به روش های افزایش درآمد خود نیز فکر کنید. درواقع دلیلی وجود ندارد که شما تنها به یک منبع درآمد، محدود باشید. نکته جالب این بخش، نیاز به پیدا کردن روش های جدید افزایش درآمد و کاهش هزینه ها است. درواقع یک پیشنهاد خوب که در چند سال اخیر توجهات بسیاری را به سمت خود جلب کرده است، مسئله ارزهای دیجیتال است. در این راستا شما می توانید با آموزش کافی و استفاده از توصیه های افراد خبره، درآمدهای قابل توجهی را داشته باشید. 

3-از شر بدهی ها خلاص شوید 

یکی از موارد منفی زندگی هر فرد که باعث می شود تا روحیه انجام اقدامات جسورانه گرفته شود، درگیر بودن با انواع قسط ها است. در این راستا شما باید برای پرداخت هرچه زودتر آنها برنامه داشته باشید. درواقع پرداخت بدهی ها باید جزو اولویت های اول شما باشد تا به ثبات مالی بهتری دست پیدا کنید. در این زمینه بهتر است که پس از پرداخت بدهی ها، دیگر گرفتار این وضع نشوید. درواقع وسوسه خریدهای جدید و رسیدن به خواسته در کمترین میزان ممکن، همواره این احتمال را زنده نگه می دارد که شما به دنبال قرض کردن و وام گرفتن باشید. با این حال لازم است تا بر احساسات خود کنترل لازم را ایجاد نمایید تا با مشکلات به مراتب کمتری مواجه شوید. آمارها در این زمینه حاکی از آن است که بسیاری از افراد، بودجه خود را صرف خریدهایی می کنند که ابدا ضروری نبوده و این امر در حالی است که با مدیریت مالی درست، می توانید خواسته خود را در زمان مناسب، داشته باشید و این نکته را فراموش نکنید که در اکثر موارد قرض کردن و وام گرفتن، به معنای اجبار به پرداخت هزینه ای بیشتر از مبلغ دریافت شده است که خود یک حرکت اقتصادی منفی محسوب می شود. 

مطلب مرتبط: چالش مدیریت مالی کسب و کارهای تازه تاسیس

4-یک صندوق اضطراری داشته باشید 

همه آن چیزی که درباره مدیریت مالی شخصی باید بدانیم

از دیگر مواردی که باید به آن توجه نمایید این است که یک صندوق برای زمان های پیش بینی نشده داشته باشید. برای مثال ممکن است به یک باره با خرابی چند دندان خود مواجه شوید و یا مشکلی رخ دهد که ابدا انتظار آن را ندارید. در این زمینه شما می توانید بودجه خود را در جایی سرمایه گذاری نمایید تا ارزش آن به صورت مداوم افزایش پیدا کند. با این حال فراموش نکنید که این امر باید در زمینه هایی باشد که سریعا بتوانید آن را به پول تبدیل کنید. برای مثال خرید طلا، یکی از این موارد محسوب می شود. 

5-اطمینان داشته باشید که هزینه های شما بیشتر از درآمد نیست 

درواقع این نکته هرچند ساده، شاه کلید موفقیت شما در زمینه مدیریت مالی محسوب می شود. در این راستا شما باید در هر مرحله اطمینان داشته باشید که بیشتر از درآمد حال حاضر خود خرج نمی کنید. در این راستا بازنگری در هزینه ها، یک اقدام کاملا هوشمندانه خواهد بود. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، هزینه فرصت است. درواقع هنگامی که یک انتخاب را داشته باشید، شانس پرداختن به گزینه های دیگر را از دست خواهید داد. برای مثال فردی که تمایل دارد تا سال آینده یک خودرو جدید را تهیه کند، طبیعی است که فرصت خرید موارد دیگر را نخواهد داشت و در این زمینه حتی ممکن است شما نیز تصمیم به کاهش هزینه های خود برای افزایش پس انداز داشته باشید. به همین خاطر است که حتی ثروتمندترین افراد، همواره تلاش می کنند تا سبک زندگی ساده ای را داشته باشند تا درگیر باتلاق پول خرج کردن نشوند و بتوانند همواره سرمایه خود را بیشتر نمایند. در این راستا یادآوری مداوم اهداف کمک خواهد کرد تا در جهان حال حاضر که پر از گزینه های متنوع است، از مسیر خود منحرف نشوید. 

6-از دوران بازنشستگی غافل نشوید 

همه آن چیزی که درباره مدیریت مالی شخصی باید بدانیم

یکی از مواردی که تمامی افراد جهان نسبت به آن توافق دارند، گذر سریع عمر است. درواقع اگرچه ممکن است تصور کنید که سال های زیادی تا بازنشستگی وجود دارد، با این حال به یک باره متوجه آن خواهید شد که نزدیک به این دوران جدید و مهم هستید ولی آمادگی لازم را ندارید. در این راستا فراموش نکنید که در دوران بازنشستگی، درآمد شما به کمترین میزان ممکن خواهد رسید و عملا دیگر نمی توانید فعالیت اقتصادی خاصی را داشته باشید. به همین خاطر بسیار مهم است که پشتوانه مالی مناسبی را برای خود آماده کرده باشید. در این زمینه بسیاری از موسسات وجود دارد که با پرداخت هزینه هایی برای چندین سال متوالی که معمولا بیش از 20 سال است، در دوران پیری، درآمدهای مناسبی را به شما پرداخت خواهد کرد. با این اقدام شما می توانید برای بازنشستگی خود، یک اقدام مثبت را انجام دهید. در این زمینه شما می توانید خودتان نیز چنین اقدامی را انجام دهید و هر ماه 10 درصد از درآمد خود را ذخیره کنید و هر سال آن را در یک فعالیت پرسود سرمایه گذاری نمایید. برای مثال اگر شما از سن 25 سالگی چنین اقدامی را شروع نمایید، بدون شک در 60 سالگی، بودجه قابل توجهی را خواهید داشت که می توانید با آن اقدامی نظیر خرید یک خانه هرچند کوچک را داشته باشید و با اجاره آن، هزینه های زندگی خود را پوشش دهید. 

مطلب مرتبط: مدیریت مالی بهتر با 10 پادکست طلایی

در آخر توصیه می شود که از توصیه های افرادی که بیش از 60 سال سن دارند، استفاده کنید. درواقع تجربیات آنها می تواند شما را در سنین به مراتب پایین تر، متوجه مواردی نماید که کاملا کاربردی هستند. همچنین مطالعه مقالات مرتبط با این موضوع، کمک خواهد کرد تا اطلاعات بالاتری را داشته باشید و با آگاهی بیشتر، مدیریت مالی خود را انجام دهید. درواقع توصیه های فوق، تنها موارد بسیار ساده هستند تا به اجرا درآوردن آن برای تمامی افراد امکان پذیر باشد. به همین خاطر شما ابدا نباید خود را به این موارد محدود تصور نمایید. 

منبع : business2community
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/nd0oJFXK
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتMEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهلوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزاتتعمیرگاه فیکس تکنیکصندلی پلاستیکیرمان عاشقانه
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه