دوشنبه, ۲۸ خرداد(۳) ۱۴۰۳ / Mon, 17 Jun(6) 2024 /
           
فرصت امروز

نکات مدیریتی فیلم استیو جابز

5 سال پیش ( 1397/9/11 )
پدیدآورنده : امیر آل علی  

استیو جابز، بنیانگذار و مدیر سابق ابر برند اپل محسوب می شود که امروزه در زمینه لوازم الکترونیکی خصوصا گوشی های هوشمند، انواع تبلت و لب تاب از جمله برندهای پیشرو محسوب می شود. جالب است بدانید که وی در دوره ای از اپل کنار گذاشته شد، با این حال به علت درخشش در شرکت جدید خود به نام نکست، سهامداران اپل را مجبور به بازگرداندن وی کرد. همچنین وی در سال 1986 شرکت انیمیشن سازی پیکسار را راه اندازی کرد که در سال 2006 توسط والت دیزنی خریداری شد. در نهایت وی پس از دوران درخشان مدیریتی خود در سال 2011 به علت سرطانی که با آن دست به گریبان بود، از سمت مدیریتی خود کناره گیری کرد و تیم کوک جایگزین وی شد.

بدون شک داستان زندگی یکی از افسانه ای ترین کارآفرینان، دارای نکات فوق العاده جذاب و ارزشمندی است که باعث شد تا در سال 2015 فیلمی اقتباسی از کتاب استیو جابز اثر والتر ایزاکسون تهیه شود. این فیلم توسط کارگردان برنده جایزه گلدن کلوپ آقای دنی بویل کارگردانی شده است که در کارنامه درخشان وی می توان فیلم هایی نظیر میلیونر زاغه نشین را نام برد.

نکات مدیریتی فیلم استیو جابز

همچنین ستارگانی نظیر کیت وینسلت و مایکل فاسدبرگ نیز در این فیلم حضور دارند که خود به فوق العاده شدن آن، کمک بسیاری کرده است. اگرچه فیلمی با همین عنوان در سال 2013 نیز در رابطه با زندگی استیو جابز به نمایش درآمده است. با این حال ساخته دنی بویل به علت تلاش برای نشان دادن چهره ای واقعی و درست تر از استیو جابز، فیلمی به مراتب بهتر و پخته تر محسوب می شود که موفق شده است تا نظر بسیاری از منتقدان را به خود جلب کند. درواقع در این فیلم به خوبی ابعاد مختلف زندگی وی به عنوان فردی که در زمینه تکنولوژی ایده های بی نظیری داشت و برای رسیدن به اهداف خود بدون وقفه تلاش کرد، نشان داده شده است. در نهایت در رابطه با علت جذابیت این فیلم باید به نقش فیلمنامه جذاب آن اشاره کرد. در این رابطه آرون سورکین که داستان فیلم های دیگری نظیر شبکه اجتماعی و مانیبال نیز براساس نوشته های وی است، موفق به ایجاد داستانی شده است که کاملا واقعی، دقیق و در عین حال جذاب است. در همین راستا و در ادامه به بررسی نکات مهم مدیریتی موجود در این فیلم خواهیم پرداخت.

مطلب مرتبط: 10 نکته مدیریتی فیلم مانیبال

1-چشم اندازی درست را برای خود تعیین کنید

به عقیده استیو جابز شما تنها زمانی می توانید به موفقیتی چشمگیر دست پیدا کنید که در تلاش برای رفع حداقل یک مشکل مردم باشید. این امر نکته بسیار مهمی است که تنها زمانی میسر خواهد بود که از یک چشم اندازی درست برخوردار باشید. در صحنه ای از این فیلم استیون وازنیک در تلاش برای ایجاد اصلاحاتی در طراحی نخستین کامپیوتر شخصی خود دارد. علت این امر نیز به خاطر اصرارهای مکرر استیو جابز است که عقیده دارد که محصول تولیدی باید کاملا مطابق خواست مشتریان باشد. به همین خاطر وی در طراحی ها اولویت را همواره خواست و نیاز مشتری قرار داده است و همین امر باعث شده تا محصولات این برند امروزه به انتخاب نخست هر فردی تبدیل شود. در نهایت جابز با ایجاد تغییرات اساسی و ساختاری در بدنه اپل نیز مخالفت کرد. علت این امر نیز به این خاطر است که به عقیده وی هنگامی که یک محصول موفق شده است تا نظر مخاطبان را به خود جلب کند، کنار گذاشتن آن نمی تواند سیاستی درست محسوب شود. این امر امروزه به عنوان یک سنت در اپل همچنان به اجرا گذاشته می شود که باعث شده است که محصولات آن ضمن حفظ اصالت خود، هر ساله تغییراتی را جهت افزایش کیفیت تجربه کند. تاکید همیشگی جابز بر روی حفظ سادگی محصولات و سهولت کار، باعث شده است تا در صحنه ای دیگر دختر 5 ساله وی بتواند بدون هیچ گونه تجربه قبلی و آموزش، از نسخه مکینتاش یکی از نخستین کامپیوترهای تولیدی این شرکت استفاده کند. درواقع این صحنه به خوبی اهمیت سادگی در کنار توانایی و قدرت بالا را به اثبات رسانده است. با توجه به توضیحات ارائه شده، شما تنها زمانی قادر خواهید بود تا در مسیر درست گام بردارید که چشم اندازی مناسب را برای خود مشخص کرده باشید. این امر به شما کمک خواهد کرد تا در تمامی تصمیمات خود طبق یک چارچوب مشخص عمل کنید که این خود ریسک کار را به شدت کاهش خواهد داد.

2-استانداردهایی دقیق را برای خود داشته باشید

جابز چه در زمینه استخدام تیم خود و چه در رابطه با طراحی و ساخت محصولات، همواره استانداردهایی را لحاظ کرده است. برای مثال از نگاه وی یک کارمند مفید باید از شرایط و قابلیت هایی برخوردار باشد که از جمله مهم ترین معیارهای استخدامی وی محسوب می شود. جالب است بدانید که اپل در همان ابتدای کار خود دو مدیر باتجربه را استخدام نمود با این حال به خواست استو جابز آن ها تنها پس از دو روز از کار خود کنار گذاشته شدند. وی در این رابطه اعلام کرده است که دو فرد مذکور اگرچه در زمینه کاری خود دارای بار علمی مناسبی بودند، با این حال عدم توانایی در مدیریت فوق العاده و ارائه خلاقیت، باعث شده است تا آن ها گزینه های مطلوبی برای شرکت نباشند. به همین خاطر نیز وی همواره به دنبال افرادی بوده است که در وهله اول دیوانه وار به دنبال موفقیت هستند. درواقع وی عقیده دارد که علاقه بیش از حد به یک کار باعث می شود تا فرد همواره در مسیری گام بردارد که ضامن پیشرفت دائم وی خواهد بود. به همین خاطر نیز وی هیچ گاه از استفاده نمودن از نیروی جوان، واهمه ای نداشته است.

همچنین مهارت حل مسائل مختلف به شیوه های نوین، از دیگر استانداردهایی است که وی برای نیروی کار خود مشخص کرده است. در نهایت این سیاست درست باعث شد تا فردی به مانند دبی کلمن که تجربه ای در زمینه مورد نظر استیو جابز نداشت، بتواند به موفقیتی چشمگیر در شرکت دست پیدا کند. در نهایت در صحنه های مکرر در این فیلم، عدم رضایت استیو جابز از طرح های اولیه به چشم می خورد. درواقع وی در تلاش بوده است تا محصولی را روانه بازار کند که بتواند به آن افتخار کرده و بهترین موجود در بازار باشد. در این رابطه توجه درست و دقیق به نیاز مشتری و همچنین استفاده از بهترین سطح فناوری و کیفیت از جمله دلایل اصلی موفقیت تمامی محصولات تولیدی این شرکت تحت مدیریت جابز است. به همین خاطر شما نیز باید در شرکت خود همواره استانداردهایی مشخص و درست را داشته باشید تا همه چیز از یک حداقل سطح مشخصی برخوردار باشد.

مطلب مرتبط: 7 نکته مدیریتی فیلم بنیان گذار

3-به جزییات کار توجه کافی کنید

از جمله مهم ترین معضلات امروز مدیران، عدم توجه کافی آن ها به تمامی مسائل موجود در شرکت و استفاده نادرست از امکان دید همه جانبه است. فراموش نکنید که شما به عنوان مدیر شرکت، از بالاترین جایگاه برخوردار هستید که این امر به شما دیدی وسیع تر نسبت به سایرین را خواهد داد. تحت این شرایط در صورتی از این امکان خود به خوبی استفاده نکنید، بدون شک بازنده میدان خواهید بود. با نگاهی به کارنامه درخشان مدیریت جابز در اپل، به این نکته پی خواهید برد که هیچ کدام از آن ها نمی تواند اتفاقی باشد. در این فیلم نیز به خوبی ویژگی اخلاقی وی که توجه دقیق به تمام جزییات موجود است، به تصویر کشیده شده است. شما در تمام بخش های این فیلم به اهمیت این اخلاق و نقش موثر آن پی برده و آن را یکی از دلایل مهم موفقیت وی خواهید دانست. همچنین وی هیچ گاه از تیم خود فاصله نگرفته و از نقش مدیریتی خود فراتر رفته و به عنوان یک رهبر واقعی، در تلاش برای رفع مشکلات تمامی افراد تیم خود بوده است. در نهایت جابز همواره فردی محکم در تصمیمات خود بوده است که باعث شده تا بتواند همواره تمامی افراد تیم را مجبور به انجام کار درست کند. اگرچه برخی در این رابطه عقیده دارند که باید نظرات مختلف را مورد بررسی قرار داد، با این حال این احتمال را نیز باید در نظر بگیرید که یک جمع در اشتباه به سر ببرند. به همین خاطر یک مدیر هنگامی که نسبت به درستی یک اقدام به باور کافی رسیده است، دیگر نباید اجازه دهد که سایرین وی را از انجام آن منصرف کنند.

منبع : movieleadership
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/7q2pxId6
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتMEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهلوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزاتتعمیرگاه فیکس تکنیکصندلی پلاستیکی
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه