یکشنبه, ۱۳ اسفند(۱۲) ۱۴۰۲ / Sun, 3 Mar(3) 2024 /
           
فرصت امروز
بررسی راهکارهای ساده برای بازاریابی ایمیلی

توسعه بازاریابی ایمیلی در 4 گام

4 سال پیش ( 1398/5/22 )
پدیدآورنده : بازاریابی ایمیلی   پدیدآورنده : علی آل‌علی   پدیدآورنده : کوین جورج  

به گزارش موسسه Statista بازاریابی ایمیل محور به دلیل اختصاص حداقل یک هفته از وقت 23.8درصد از بازاریاب ها به خود یکی از شیوه های بسیار تاثیرگذار بازاریابی محسوب می شود. تقریبا هر برندی در دنیای کسب و کار توجه ویژه ای به این امر دارد. در سایت های بازاریابی و تبلیغاتی نیز همیشه از سرویس ایمیل به عنوان یکی از راهکارهای ارزان قیمت و ساده نام برده می شود، با این حساب سرمایه گذاری بر روی حوزه بازاریابی ایمیل محور ضرورت دارد. از نقطه نظر مدیریت کسب و کار نیز فعالیت با استفاده از ایمیل ها امکان توسعه مناسب و طولانی مدت برندها را فراهم می‎کند.

در این مقاله هدف اصلی من بررسی چهار راهکار ساده و تاثیرگذار برای توسعه فرآیند بازاریابی ایمیلی است. اجازه دهید به سراغ بررسی هر کدام از شیوه ها برویم.

توسعه بازاریابی ایمیلی

1. اهمیت برنامه‎ریزی قبلی

برنامه‎ریزی کلید موفقیت هر کمپین بازاریابی محسوب می شود. به یاد داشته باشید همیشه یک گام جلوتر از برنامه رایج بازاریابی بودن، اهمیت دارد. اشتباه بسیاری از برندها تلاش برای پیشبرد کارهای شان براساس روال عادی است. اگر شیوه های رایج برای بسیاری از کسب و کارها کارآمد بود، تعداد برندهای شکست‎خورده اینقدر زیاد نمی شد. توصیه من در اینجا تلاش برای تدوین برنامه بازاریابی برندمان همراه با مشارکت کارمندان است. اختصاص جلسه های ویژه برای این امر و نظرخواهی از کارمندان و اعضای تیم بازاریابی کمک موثری خواهد کرد. به علاوه در صورت مشاهده هرگونه کاستی باید پیش از اجرای برنامه آن را رفع کرد. کمپین های بازاریابی موفق همیشه از دل بحث و گفت‎وگوی فراوان حاصل می شود. در زمینه ایده‎پردازی یک فرد یا گروه محدود توانایی دسترسی به تمام ایده های ممکن را ندارند. به این ترتیب تلاش برای وارد ساختن تمام افراد شرکت در فرآیند بازاریابی ایمیلی منطقی به نظر می رسد. این امر به معنای کاهش ارزش کار تیم بازاریابی نیست. برعکس، چنین کاری موجب تقویت تاثیرگذاری کار آنها در کنار سهولت تدوین برنامه بازاریابی می شود.

مطلب مرتبط: بازاریابی ایمیلی؛ خطرات و فرصت ها

ایحاد فضایی مناسب برای ایده‎پردازی کارمندان و بیان آن اهمیت فراوانی دارد. اگر فضای شرکت برای بیان ایده کارمندان مناسب نباشد، کمتر کارمندی زحمت تامل و پردازش ایده های تازه را به خود خواهد داد. یکی از دلایل اصلی عدم تمایل کارمندان به ایده‎پردازی عدم توجه مدیران به آنهاست. به این ترتیب کارمندان نظرات شان در شرکت را ارزشمند تلقی نمی کنند. ایجاد برنامه ای دقیق برای گردهمایی کارمندان و مدیران به منظور بحث و گفت‎وگوی سازنده کمک فراوانی به بهبود وضعیت شرکت خواهد کرد. به این ترتیب پیام واضحی برای کارمندان مخابره خواهد شد: شرکت به نظرات آنها بها می دهد. در چنین موقعیتی اغلب کارمندان تمایل بیشتری به ایده‎پردازی و بیان نظرات شان خواهند داشت. به عنوان مدیر یک شرکت، تقدیر از ایده های برتر جزو جدایی‎ناپذیر وظیفه مان است. بی‎تفاوتی نسبت به کارمندان خالق ایده های جذاب موجب دلسردی آنها خواهد شد. به همین دلیل علاوه بر تلاش برای ایجاد فضایی مناسب در شرکت باید به دنبال تدوین ساز و کاری برای تقدیر از ایده‎پردازهای برتر نیز بود. در نهایت نیز ایجاد تقویمی برای ارزیابی موفقیت ایمیل های ارسالی در پایان ماه ضروری خواهد بود. به این ترتیب ما فرصت بررسی دقیق وضعیت بازاریابی ایمیلی برندمان در پایان هر ماه را خواهیم داشت.

2. شروع کار با چکیده پروژه

بررسی چکیده پروژه پیش از هرگونه اقدامی موجب آشنایی بهتر اعضای تیم بازاریابی با اهداف و امکانات موردنیاز برای دستیابی به آنها می شود. دلیل شکست کمپین های بازاریابی بسیاری از برندها عدم توجه به این نکته است. به این ترتیب در عمل آنها هنگام اجرای پروژه با غافلگیری های متعدد مواجه می شوند. بدون تردید شروع هر کاری باید با تعریف دقیق اهداف صورت گیرد. به همین دلیل چکیده پروژه نیز باید اهداف موردنظر شرکت را به شیوه ای واضح ترسیم کند. همچنین تعیین سرویس های مورد استفاده در فرآیند بازاریابی ایمیلی نیز ضرورت دارد.

یکی از نکات مهم به هنگم کار بر روی پروژه بازاریابی ایمیلی تعیین قالب اصلی پیام های مان است. خوشبختانه امروزه در سایت های مختلف قالب های رایگان متنوعی وجود دارد، با این حال برای یک برند معتبر استفاده از قالب های رایگان چندان جالب به نظر نمی رسد. به همین خاطر طراحی قالب کمپین بازاریابی مان نیز باید در دستور کار قرار گیرد. این امر اعتبار و اصالت خاصی به کمپین ما خواهد داد. اگر به دنبال طراحی قالب ایمیل های کمپین تان هستید، نکات ذیل را مدنظر داشته باشید:

• تعیین جایگاه مشخص برای درج زمان ارسال ایمیل در قالب

• استفاد از فونت متفاوت برای نگارش نکات مهم و کلیدی ایمیل ها

• استفاده از طیف رنگی هماهنگ با لوگوی برندمان

• طراحی قالب به صورت سبک به منظر سهولت کاربران به هنگام مطالعه آن

مطلب مرتبط: بازاریابی ایمیلی با بهترین نرم افزارهای موجود / بازاریابی ایمیل محور هنوز نفس می کشد

• تهیه نسخه پشتیبان از قالب موردنظر

• نظرخواهی از افراد حرفه ای در این زمینه به منظور اطمینان از کیفیت مناسب قالب

با توجه به نکات فوق تقریبا قالب کمپین ایمیلی شما آماده خواهد بود. به این ترتیب در مرحله بررسی چکیده پروژه علاوه بر تعیین اهداف اساسی بخشی از فرآیند شروع کمپین را نیز رقم زده اید.

3. ایجاد فرآیند رسمی برای رونمایی و اجرای پروژه بازاریابی ایمیلی

استفاده از یک فرآیند کنترل و نظارت بر ایمیل ها بهترین شیوه برای مدیریت بهینه کمپین های بازاریابی است. این امر جای هیچ تردید ندارد. برخی از برندها به منظور صرفه‎جویی در هزینه ها از خرید یا استفاده از پلتفرم های مدیریت ایمیل اجتناب می کنند. به این ترتیب در عمل بار سنگینی را به دوش خواهند کشید. مزیت اصلی استفاده از سیستم های هوشمند مدیریت ایمیل کاهش سنگینی مسئولیت مان است. به علاوه، احتمال بروز خطا در فرآیند فعالیت پلتفرم های هوشمند بسیار کمتر از عملکرد نیروی انسانی است. خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی اکنون امکان تعریف وظایف و بررسی میزان پیشرفت پروژه های هر کدام از تیم های شرکت با استفاده از پلتفرم های مدیریتی وجود دارد. این امر نیاز به تشکیل جلسات متعدد برای بیان وظایف و مسئولیت های کارمندان را کاهش می دهد. البته در این میان نباید از اهمیت برگزاری جلسات غافل شد. استفاده از پلتفرم های مدیریتی فقط نیاز به برگزاری جلسات غیرضروری را کاهش می دهد. بدون شک دیدار و گفت‎وگوی منظم با کارمندان امری اجتناب‎ناپذیر است. در صورت بی‎توجهی به این امر امکان توسعه برندمان در بلندمدت از بین خواهد رفت. بسیاری از مسائل از پشت رایانه و در قالب پیام های متنی قابل بیان نیست. به این ترتیب با صرف نظر از جلسات منظم یکی از مهم ترین فرصت های هم‎اندیشی با کارمندان و سایر مدیران شرکت را از دست خواهیم داد.

نکته مهم بعدی تلاش برای ایجاد روالی رسمی برای رونمایی از پروژه بازاریابی ایمیلی است. در این مورد نکات ذیل را مدنظر داشته باشید:

• اطلاع‎رسانی به اعضای شرکت در مورد پروژه بازاریابی و استقبال از نظرات آنها

• تعامل پیوسته با تیم بازاریابی و اطلاع از نیازهای آنها در زمینه پیشبرد مناسب پروژه

• تلاش برای افزایش اطلاعات و مهارت های کاربردی اعضای تیم بازاریابی به منظور دستیابی به نتایج بهتر

• تهیه بروشورهای راهنما برای بازاریاب ها و طراح های تبلیغات شرکت به منظور اطلاع‎رسانی به موقع به آنها در مورد تغییرات پروژه های بازاریابی و تبلیغاتی.

بدون شک توجه به نکات فوق در زمینه پیشبرد اهداف برندمان تاثیر انکارناپذیری دارد. با این حال یک نکته دیگر را نیز باید مدنظر داشت. تلاش برای ایجاد روال رسمی برای رونمایی از پروژه و پیشبرد آن باید همیشه رعایت شود. در غیر این صورت هیچ‎گاه نتیجه‎بخشی مورد انتظار را به بار نمی آورد و مسئول مستقیم رعایت چنین امری نیز مدیران شرکت هستند.

4. ضرورت ارزیابی مداوم

توسعه مداوم تاثیرگذاری کمپین بازاریابی ایمیلی بدون ارزیابی مستمر نتایج آن غیرممکن است. بی‎شک یک استراتژی بازاریابی برای همه شرکت ها مناسب نیست بنابراین برند ما باید در تلاش برای یافتن ایده مناسب برای خود باشد. این امر فقط از طریق ارزیابی مداوم نتایج حاصل از کمپین های مختلف امکانپذیر خواهد بود. نکته مهم در این میان ارزیابی کمپین ها با استفاده از راهنمایی و مشاوره بازاریاب های حرفه ای است. به عنوان مدیر یک برند احتمال آگاهی بالای ما از حوزه بازاریابی و تبلیغات بسیار پایین است. به همین دلیل تلاش برای تحلیل وضعیت کمپین ها و نتایج حاصل از آنها بدون استفاده از کمک دیگران بی‎نتیجه خواهد بود.

مطلب مرتبط: اعتبار سنجی ایمیل؛ فاکتور مهم در بازاریابی ایمیلی

بسیاری از برندها از سیستم‏های هوشمند برای مدیریت کمپین های بازاریابی استفاده می کنند. یکی از امکانات چنین سیستم هایی ارزیابی خودکار وضعیت کمپین هاست. به این ترتیب کار ما برای ارزیابی تاثیرگذاری کمپین مان بسیار راحت خواهد شد.

راهکارهای ارائه‏شده در این مقاله بسیاری از مشکلات شما در زمینه توسعه کمپین بازاریابی ایمیلی را حل خواهد کرد. به عنوان سخن پایانی باید دوباره به اهمیت تفکر جمعی بر روی اهداف و گفت‎وگوی مداوم برای رفع کاستی های برنامه مان تاکید کنم. با توجه به این نکات کسب موفقیت طولانی مدت در حوزه بازاریابی ایمیلی میسر خواهد بود.

منبع : marketo
برچسب ها : بازاریابی و فروش
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/jdCOIXxV
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارنهال انگوروکیلقطعات لیفتراکدستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورخرید بلیط هواپیماخرید لوازم ورزشیکیلید اجاره خانه در تهرانپرده پذیراییلیفتراکپرس لاین ساخت پرسشنامهرمان پرطرفدارسررسید 1403طراحی سایت فروشگاهشیر برقی گازتیزهوشان پایه ششمخرید نرم افزار حسابداریخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلتقویم رومیزیقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور اماراتدوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکخرید نهال گردوماشین ظرفشویی بوشدوره رایگان Network+
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه