یکشنبه, ۱۳ اسفند(۱۲) ۱۴۰۲ / Sun, 3 Mar(3) 2024 /
           
فرصت امروز
آینده کسب و کارهای خارجی پس از تصویب برگزیت

برگزیت و تاثیر آن بر روی کسب و کارهای کوچک

4 سال پیش ( 1398/11/15 )
پدیدآورنده : اندرو مارتینز   پدیدآورنده : علی آل علی   پدیدآورنده : کسب و کارهای کوچک  

سال 2016 در همه پرسی رسمی بریتانیا 52 درصد از مردم به خروج از اتحادیه اروپا رأی دادند. این امر از نقطه نظر سیاسی برای تمام کشورهای جهان دارای اهمیت بود. جامعه جهانی از چهار سال پیش تا به حال همچنان در حیرت نحوه تصمیم گیری و سرانجام برگزیت است. این اقدام تاثیر بسیار زیادی روی تعاملات تجاری در سطح جهانی خواهد داشت. بسیاری از معاملات میان بریتانیا و اتحادیه اروپا در پی تحقق نهایی این طرح به خطر خواهد افتاد. به همین خاطر از سال 2016 تا به حال اغلب کارآفرینان در زمینه حضور در بازار بریتانیا با شک و تردیدهای بسیار زیادی مواجه هستند. یکی از انتظارات اصلی کارشناس ها در پی نهایی شدن برگزیت کاهش ارزش پوند در مقایسه با دلار و دیگر ارزهای معتبر است. به این ترتیب صادرات برندهای بزرگ به بریتانیا دیگر سود سابق را نخواهد داشت. این نکته به طور ویژه ای برای برندهای آمریکایی مهم خواهد بود. آنها در صورت تصویب نهایی برگزیت باید به دنبال بازاری جایگزین برای سود از دست رفته شان در بریتانیا باشند.

اکنون پس از سال های صبر و کشمکش تعیین سرنوشت برگزیت وارد مرحله تازه ای شده است. بریتانیا در طول تاریخ شکل گیری اتحادیه اروپا هرگز رابطه نزدیک و کاملا همگنی با این اتحادیه نداشته است. این امر تردیدها در مورد احتمال خروج این کشور از اتحادیه در صورت مواجهه با خطرهای مالی و سیاسی را ایجاد کرده بود. با ورود به دهه گذشته میلادی و تاثیر فشارهای ناشی از بحران های مالی جهانی بحث خروج از اتحادیه اروپا در میان سیاستمداران بریتانیایی دوباره داغ شد. بدون تردید خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تاثیر مستقیمی بر روی وضعیت سیاسی و اقتصادی آنها خواهد داشت. این نکته بسیاری از کارشناس ها را به سوی پیش بینی آینده بریتانیا پس از خروج از اتحادیه اروپا سوق داده است.

برگزیت و تاثیر آن بر روی کسب  و کارهای کوچک

کسب و کارهای آمریکایی در طول سال های گذشته با محدودیت های سیاسی بسیار زیادی در زمینه صادرات و همچنین حضور در بازارهای مختلف مواجه بوده اند. شاید در تاریخ این کشور دهه گذشته بیشترین میزان دخالت دولت در امور تجاری و به طور ویژه صادرات محسوب شود، با این حساب بحث برگزیت نیز باید برای کارآفرینان اهمیت زیادی داشته باشد. بریتانیا یکی از بازارهای اصلی برای محصولات هوشمند و سایر کالاهای لوکس محسوب می شود، با این حساب یافتن بازار جایگزین برای این کشور امر بسیار سختی خواهد بود. اغلب بازاریاب ها هنوز هم امیدوار به رد این طرح و باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا هستند.

مطلب مرتبط: موفقیت کسب و کارهای کوچک با 5 اقدام ضروری

یکی از نکات مهم درخصوص برگزیت دشواری خروج از اتحادیه اروپا برای سیاستمداران این کشور است. در طول سال های اخیر دو نخست وزیر بریتانیا در تلاش برای خروج از این اتحادیه شکست خورده است، با این حساب دولت فعلی بریتانیا مسیر پرفراز و نشیبی برای تحقق سیاست های خود خواهد داشت.

تیم مالونی، مدیر ارشد موسسه حقوق بین الملل Dorsey & Whitney در مورد تاثیر برگزیت بر روی وضعیت اقتصاد بریتانیا و جهان نظر جالب توجهی دارد: «این امر تمام کسب و کارها در سراسر دنیا را تحت تاثیر قرار خواهد داد. مسائل سیاسی مهم همیشه تاثیر انکارناپذیری بر روی وضعیت اقتصاد جهانی داشته است. نکته مهم در این میان عدم مواجهه کسب و کارهای مختلف با چالش های یکسان است. همین امر مدیریت بحران را دشوار خواهد کرد. در این وضعیت همه چیز به ماهیت کسب و کار و نحوه ساماندهی امور برگزیت از سوی طرفین بستگی دارد.»

ترزا می، نخست وزیر پیشین بریتانیا، در طول سال ها تبلیغ برای خروج از اتحادیه اروپا امکان ساماندهی این طرح با مذاکره و بدون نیاز به ایجاد محدودیت های تجاری را بیان می کرد، با این حال در عمل مشکلات بسیار زیادی پیش روی این طرح وجود دارد. اتحادیه اروپا مایل به ادامه همکاری های اقتصادی نزدیک به بریتانیا در صورت تمایل این کشور به خروج ندارد.

بدون تردید برگزیت و بحث های پیرامون آن برای دنیای تجارت اهمیت بسیار زیادی دارد. در این میان کسب و کارهای کوچک بیشتری تهدید و صدمه را پیش رو خواهند داشت. برندهای بزرگ توانایی مدیریت بحران به طور کارآمدتر را دارند، با این حال برندهای کوچک و خرد به دلیل سطح فعالیت و بودجه شان به طور معمول توانایی یکسانی برای مدیریت بحران ندارند.

زمان عمل فرارسیده است

اگر کسب و کار کوچک شما در تلاش برای حضور در بازار بریتانیاست، باید آماده تاثیر برگزیت بر روی تعامل تجاری تان باشید. متاسفانه هنوز هم بسیاری از برندها برنامه مشخصی برای مقابله با تاثیر برگزیت بر روی کسب و کارشان ندارند. این امر در صورت تصویت نهایی برگزیت موجب ایجاد بحران های پردامنه برای برندها خواهد شد. احتمال اینکه بریتانیا به زودی اتحادیه اروپا را ترک کند، بسیار زیاد است بنابراین ما باید آمادگی واکنش مناسب در برابر این اتفاق سیاسی را داشته باشیم.

همانطور که پیش از این بیان شد، بازار بریتانیا برای تمام کسب و کارهای کوچک جذابیت دارد. این امر به دلیل نیازهای بالای مردم در این بازار و شرایط مناسب صادرات به این کشور است. یکی از اهداف اصلی بریتانیا در زمینه خروج از اتحادیه اروپا نیز کاهش حجم واردات و سرمایه گذاری بر روی برندهای داخلی اش است. براساس گزارش موسسه S&P Global برخی از برندهای آمریکایی از سال گذشته در تلاش برای یافتن راهکارهایی به منظور ادامه حضور در بازار بریتانیا هستند. این امر برای اغلب برندهای کوچک دارای اهمیت است. به هر حال آنها تمایلی به از دست دادن یکی از بهترین بازارهای فروش شان ندارند. برخی از تغییرات مدنظر برندهای بزرگ انتقال خط های تولید به داخل خاک بریتانیا و استفاده از کاهش احتمالی ارزش پوند برای تولید محصولات است.

براساس اعلام رسمی کارشناس ها و مقام های مسئول اتحادیه اروپا زمان تصمیم گیری بریتانیا در زمینه برگزیت و مذاکرات نهایی در 31 دسامبر 2020 به پایان خواهد رسید. براساس شواهد موجود در نهایت بریتانیا از اتحادیه اروپا جدا خواهد شد. به همین خاطر کسب و کارهای کوچک باید هرچه سریع تر به فکر اتخاذ تصمیم های اساسی در زمینه بهبود وضعیت شان باشند. در غیر این صورت با مشکلات عمده ای در زمینه ادامه فعالیت در این بازار پرسود مواجه خواهند شد.

مطلب مرتبط: توصیه هایی برای بازیابی کسب و کارهای کوچک از فاجعه

تاثیر برگزیت بر روی کسب و کارهای آمریکایی

کارآفرینان و مردم بریتانیا تنها گروه های نگران از مسئله برگزیت نیستند. بسیاری از کسب و کارهای آمریکایی نیز در پی اعلام رسمی این مذاکرات در حالت آماده باش هستند. اغلب کسب و کارهای کوچک آمریکایی برای توسعه در سطح جهانی نخست به سراغ بریتانیا می روند. این امر ناشی از رابطه تجاری مناسب میان دو کشور و همچنین شباهت نسبی بازارهای آنهاست. به این ترتیب با تصویب نهایی برگزیت دشواری بسیار زیادی برای کسب و کارهای کوچک آمریکایی ایجاد خواهد شد.

مقررات تازه واردات در بریتانیا شاید موجب انتظار بیشتر کالاها در گمرک برای ترخیص باشد. به این ترتیب در زمینه صادرات مواد غذایی یا پوشاک مد مشکلات بسیار زیادی بروز پیدا می کند. براساس گزارش هاروارد بیزینس ریویو برندهای آمریکایی از همین الان مشغول انجام مذاکرات با طرف بریتانیایی هستند. این امر در راستای کاهش ضررهای احتمالی ناشی از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپاست.

یکی از نکات مهم در زمینه برگزیت تاثیر این امر بر روی تمام کسب و کارهای قاره اروپاست. به همین خاطر برخی از کشورهای عضور این اتحادیه با خروج بریتانیا مخالف هستند. وقتی پای منافع کشورهای بزرگ و کسب و کارهای پرسود در میان باشد، باید از تمام ابزارها در راستای حفظ آنها استفاده کرد. یکی از نکات مهم در این میان تعامل تجاری وسیع بریتانیا و اروپا با آمریکاست. این امر نقطه مشترک هر دو طرف در دعوای برگزیت است. به این ترتیب کسب و کارهای آمریکایی در تلاش برای حفظ منابع شان در هر دو بازار مدنظر هستند.

اگرچه مقامات دولتی بریتانیا و ایالات متحده در اظهارنظرهای مختلف بر روی ادامه همکاری های نزدیک اقتصادی تاکید داشته اند، اما از نظر کارشناس های حقوق بین الملل احتمال تحقق این امر بسیار پایین است. اگر برگزیت تصویب نهایی پیدا کند، بسیاری از کسب و کارهای آمریکایی با مشکلات عمده در زمینه ادامه فعالیت در بریتانیا مواجه خواهند شد. برخی از این مشکلات فقط از طریق مذاکره مقامات دولتی یک طرف امکان حل و فصل دارد. از سوی دیگر کشورهای اروپایی نیز تمایلی به محرومیت از بازار بریتانیا و در عین حال ادامه فعالیت برندهای آمریکایی در آن ندارند. به همین خاطر شاید واکنش احتمالی در برابر معافیت های تجاری ویژه برای برندهای آمریکایی در بازار بریتانیا انجام دهند. تمام این مسائل بحث خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را تحت تاثیر قرار داده است. به همین خاطر اغلب برندها در تلاش برای برنامه ریزی برای دوران پسابرگزیت با مشکلات بسیار زیادی مواجه هستند.

برخی از برندهای حاضر در بازار بریتانیا بیش از 40 سال کارنامه فعالیت موفق و هزاران کارمند دارند. این امر مسئله خروج از اتحادیه اروپا و سرنوشت این برندها را در هاله ای از ابهام قرار می دهد. بدون تردید از اتحادیه اروپا برخورد تجاری تنبیهی با بریتانیا را در دستور کار قرار خواهد داد. این امر برای بسیاری از کارآفرینان فعال در بازار این کشور مسئله ساز خواهد بود. دلیل اصلی مکث و توقف های بسیار زیادی در فرآیند تصویت نهایی برگزیت نیز تعیین تکلیف سرنوشت این برندها و کارآفرینان است. بسیاری از برندها در تلاش برای حفظ وضعیت پایدارشان در دنیای کسب و کار هستند. تحقق این امر به طور کامل در صورت تصویب نهایی برگزیت غیرممکن خواهد بود، اما تلاش کارآفرینان برای انطباق با شرایط جدید احتمالی اهمیت بسیار زیادی دارد.

تمام تغییرات احتمالی برای کسب و کارهای کوچک بد نخواهد بود

بدون تردید اکنون کسب و کارهای بسیار زیادی از سراسر دنیا در بریتانیا مشغول به فعالیت هستند. در این میان شاید سهم ایالات متحده از سایر کشورها بیشتر باشد. به همین خاطر میزان نگرانی مقامات دولتی و کارآفرینان آمریکایی بسیار بیشتر از سایر کشورهاست. یکی از نکات مهم در مورد برگزیت کاهش قطعی ارزش پوند در برابر سایر ارزش های معتبر، به ویژه دلار، است. این امر سودآوری صادرات به این کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد. اکنون بسیاری از برندهای آمریکایی در تلاش برای استفاده از اعتبار پوند در زمینه صادرات هستند. بدون تردید این امر برای کسب و کارهای کوچک در حد فاجعه خواهد بود، با این حال تمام تغییرات موجود در برگزیت به ضرر کسب و کارهای کوچک خارجی نیست. در این زمینه باید به تمایل بانک های بریتانیایی به ارائه وام با نرخ بهره پایین اشاره کرد. به این ترتیب اگر کسب و کار شما به دنبال اخذ وام برای توسعه فعالیتش است، همین الان باید اقدام به همکاری با بانک های بریتانیایی کند. این امر در راستای افزایش تمایل برخی از برندهای مهم و دارای کارمندان زیاد در بازار بریتانیا به ادامه فعالیت صورت گرفته است.

مطلب مرتبط: راه هایی برای کاهش هزینه کسب و کارهای کوچک

بدون تردید مقررات تجاری و مالی میان بریتانیا و ایالات متحده تا زمان تصویب نهایی برگزیت فراز و فرودهای بسیار زیادی خواهد داشت. در این زمینه حتی احتمال تصویب طرح های حمایتی خاص از برندهای آمریکایی نیز وجود دارد. هر دو نخست وزیر سابق بریتانیا در مورد برگزیت بر روی اهمیت برندهای آمریکایی برای بازار این کشور تاکید داشته اند بنابراین در صورت اقدام به موقع برندهای آمریکایی احتمال سازگاری هرچه بهتر با شرایط تازه افزایش خواهد یافت. این امر شاید برای سایر کسب و کارهای کوچک چالش بیشتری به همراه داشته باشد بنابراین آنها نیازمند تمرکز بیشتر بر روی اخبار و تحولات برگزیت خواهند بود. وقتی کار ما برای جلب نظر طرف مقابل در زمینه تجاری دشوار می شود، استفاده از اخبار و آخرین تحولات به مثابه ابزاری برای یافتن راهکارهای انطباق بیشتر اهمیت خواهد یافت. به هر حال سایر کسب و کارهای کوچک از امتیازات احتمالی برای برندهای آمریکایی برخوردار نخواهند بود، اما این امر به معنای ناتوانی آنها در زمینه استفاده از قوانین جدید بریتانیا برای حفظ موقعیت شان در بازار این کشور نیست.

برگزیت در طول چهار سال گذشته بحث های سیاسی و اقتصادی بسیار زیادی به همراه داشته است. شاید اکنون نوبت کاهش گمانه زنی ها و شروع اقدامات عملی برای نجات کسب و کارهای مان در بازار این کشور باشد. در غیر این صورت احتمال مواجهه با تهدیدها و چالش های گسترده وجود خواهد داشت. نکته مهم در این میان توجه به فرصت های ناشی از برگزیت به اندازه نگرانی از چالش های پیش رو است. این امر امکان ادامه فعالیت پویا و تاثیرگذار برای ما را فراهم خواهد کرد.

برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/n1uENXkd
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارنهال انگوروکیلقطعات لیفتراکدستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورخرید بلیط هواپیماخرید لوازم ورزشیکیلید اجاره خانه در تهرانپرده پذیراییلیفتراکپرس لاین ساخت پرسشنامهرمان پرطرفدارسررسید 1403طراحی سایت فروشگاهشیر برقی گازتیزهوشان پایه ششمخرید نرم افزار حسابداریخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلتقویم رومیزیقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور اماراتدوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکخرید نهال گردوماشین ظرفشویی بوشدوره رایگان Network+
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه