سه شنبه, ۲۷ اردیبهشت(۲) ۱۴۰۱ / Tue, 17 May(5) 2022 /
           
فرصت امروز
هوش مصنوعی چطور به عرصه سلامت کمک می کند؟

هوش مصنوعی در برابر کرونا

3 ماه پیش ( 1400/11/9 )

دنیا روز به روز بیشتر تحت سلطه فناوری های دیجیتال قرار می گیرد. امروزه تقریبا تمام کارهای روزمره معادل آنلاین داشته و مردم به سادگی امکان پیگیری کارهای شان در بستر اینترنت را دارند. اگرچه چنین نکته ای در طول دو دهه اخیر با روندی محسوس توسعه پیدا کرده است، اما در طول چند سال گذشته با ظهور همه گیری کرونا سرعت بسیار بالاتری پیدا کرده است. همین امر برای بسیاری از کارشناس ها محل بحث و تبادل نظر بوده است. در این میان شاید عرصه سلامت و بهداشت بیشتر از سایر حوزه ها از توسعه فناوری های دیجیتال سود برده باشد. 

هدف اصلی در این مقاله بررسی تاثیر هوش مصنوعی بر روی کمک به فعالان عرصه سلامت است. بدون تردید هوش مصنوعی یکی از مهمترین فناوری های دیجیتال در دنیای پیرامون محسوب می شود. درست به همین خاطر میزان تاثیرگذاری اش بر روی مخاطب هدف در سطح بالاتری قرار دارد. امروزه بسیاری از محصولات با استفاده از هوش مصنوعی روانه بازار می شود. با این حساب بررسی تاثیر این فناوری کاربردی بر روی عرصه سلامت ایده چندان بدی نخواهد بود. در ادامه برخی از نکات مهم در این راستا را مورد ارزیابی قرار می دهیم. 

هوش مصنوعی در برابر کرونا

راهکارهای فاصله گذاری اجتماعی

فاصله گذاری اجتماعی به عنوان یکی از راهکارهای مربوط به حفظ سلامت و پیشگیری از ابتلا به کرونا مدنظر بسیاری از نهادهای بهداشتی در سراسر دنیا قرار دارد. در این میان فناوری هوش مصنوعی به مردم برای رعایت هرچه دقیق تر این اصل کمک می کند. صرف نظر از ابزارهای کمکی در زمینه حفظ فاصله اجتماعی، توسعه دستیارهای صوتی و همچنین امکان دورکاری با کلی ابزارهای کاری حرفه ای نکته مهمی محسوب می شود. این امر شانس برندها برای ایجاد تجربه ای دلپذیر از همکاری استاندارد و بدون خطر ابتلا به کرونا را فراهم کرده است. 

مطلب مرتبط: چند گام برای بهبود سلامت روان در هنگامه کرونا

اگرچه اکنون همه گیری کرونا تقریبا مهار شده است، اما هنوز هم سویه های مختلف آن تهدید مهمی برای سلامتی مردم محسوب می شود. در این میان همچنان فناوری هوش مصنوعی به مردم برای پیگیری تمام کارهای شان بدون نیاز به مراجعه حضوری کمک می کند. با این حساب موفقیت سیاست فاصله گذاری اجتماعی تا حدودی مدیون توسعه فناوری موردنظر است. 

چک آپ سریع و آنلاین

بسیاری از خدمات پزشکی که پیش از این فقط در کلینیک های حرفه ای عرضه می شد، با همه گیری کرونا در قالب آنلاین صورت می پذیرد. این امر حتی درباره ارزیابی علائم ابتلا به کرونا و ارائه نسخه به طور دیجیتال نیز مصداق دارد. با این حساب تحول بسیار مهمی در زمینه چک آپ بیماران در حوزه بهداشت روی داده است. موسسه های متعددی نیز با توجه به نیاز به خدمات مذکور در زمینه ارائه خدمات بهداشت و سلامت به طور آنلاین راه اندازی شده اند. چنین نکته ای نقش مهمی در جلوگیری از چرخه ابتلا به کرونا و مدیریت درست آن داشته است. 

راهکاری برای ساخت واکسن

استفاده از هوش مصنوعی فقط برای کارهای روزمره و ارائه خدمات سریع تر نیست. امروزه پژوهشگران از هوش مصنوعی برای طراحی فرمول ساخت واکسن نیز سود می برند. این امر فقط محدود به کرونا نیست و بسیاری از موسسه های علمی معتبر در سراسر دنیا امیدوارند برای سایر بیماری های آینده نیز با کمک هوش مصنوعی فرمول واکسن طراحی کنند. این امر نقش مهمی در کمک به پزشکان دارد. با این حساب هوش مصنوعی در آینده ای نزدیک تبدیل به دستیار اصلی پزشکان در زمینه درمان بیماری و حتی تهیه واکسن خواهد شد. 

مطلب مرتبط: واکنش مدیران موفق به کرونا

پیش بینی سویه های کرونا

تغییرات و جهش هایی که در ویروس کرونا صورت می گیرد، نقش مهمی در ادامه همه گیری موردنظر داشته است. هوش مصنوعی در این زمینه توانایی پیش بینی سویه های احتمالی آتی را دارد. با این حساب کادر درمان و پزشکان مسئول طراحی واکسن توانایی استفاده از نتایج حاصل از مطالعه هوش مصنوعی درباره سویه های احتمالی کرونا را خواهند داشت. این امر شاید در ابتدا بسیار عجیب یا باورنکردنی به نظر برسد، اما به زودی بدل به ابزار کمکی اصلی تیم های پزشکی در زمینه مقابله با کرونا خواهد شد. این امر نکته بسیار مهمی برای تیم های درمان خواهد بود. 

منبع : readwrite
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/gWuy6hGC
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه