یکشنبه, ۲۷ خرداد(۳) ۱۴۰۳ / Sun, 16 Jun(6) 2024 /
           
فرصت امروز

نمونه های اولیه یک راه سریع و ارزان برای بازخورد گرفتن از مشتری ها هستند و استارت آپ ها می توانند به کمک بازخورد مشتری ها، موفقیت خود را تضمین کنند.

به گزارش زومیت، تصور کنید یک ایده جالب در ذهن تان داشته اید و بعد از فراهم شدن یکسری شرایط استارت آپ خود را راه اندازی کرده اید. تیم شما متشکل از بهترین برنامه نویس ها است و این افراد تا به حال با استارت آپ های بزرگی همکاری داشته اند. طراح شما بسیار بااستعداد بوده و قدرت تصور فوق العاده بالایی دارد. شما ماه ها یا شاید سال ها زمان گذاشته اید تا اپلیکیشن خود را آماده کنید. حالا زمان موعود فرا رسیده است. اپلیکیشن به خوبی کار می کند و تمام ایرادهای آن برطرف شده است. بنابراین اپلیکیشنی را که مدت ها برای آن هزینه کرده اید به بازار عرضه می کنید، اما در کمال ناباوری مشاهده می کنید که هیچ کس آن را دانلود نمی کند.

این اتفاق متأسفانه برای کارآفرینان و استارت آپ های زیادی افتاده است. بسیاری از کارآفرینان ارائه ایده، محصول یا خدمات خود را به طور مرتب به تعویق می اندازند. آنها تصور می کنند که محصول شان هنوز کامل نشده و واقعیت این است که این اتفاق هیچ موقع نخواهد افتاد. به همین دلیل توصیه می شود که استارت آپ ها نمونه های اولیه محصول خود را به طور مرتب عرضه کنند و از دیگران بازخورد بگیرند.

سوالی که پیش می آید این است که نمونه اولیه چیست؟

حداقل محصول پذیرفتنی (ام وی پی) یا نمونه اولیه به سریع ترین، ارزان ترین و آسان ترین راهی گفته می شود که می تواند یک ایده را آزمایش کند. شما بعد از نیازسنجی بازار، درک واقعی محصول خود و شناسایی مشتری های هدف باید یک  ام وی پی تهیه کنید. این محصول به شما کمک می کند که از مشتری های خود بازخورد بگیرید و ببینید آیا در مسیر درستی حرکت می کنید یا خیر. از آنجایی که نمونه اولیه مورد آزمایش قرار گرفته و برخی ایرادهای آن مشخص شده اند در نتیجه محصول نهایی کیفیت بالایی داشته و بدون نقص خواهد بود. اگر نمی دانید که از کجا باید شروع کنید هیچ جای نگرانی نیست. ما در ادامه این مقاله زومیت به بررسی پنج راه آسان برای ساختن نمونه اولیه می پردازیم.

1- ماک آپ یا پیکر نما طراحی کنید

فارغ از اینکه محصول تان فیزیکی یا دیجیتالی است، کار را با ساختن یک نمونه سریع و اولیه از محصول واقعی خود آغاز کنید و آن را به مخاطبان نشان دهید. اریکا جوی دان(Erica Joy Dunn)، بنیان گذار مجله Wellness Mercantileمی گوید: «نمونه اولیه من بسیار ساده و خانگی بود. من نخستین نسخه مجله را روی کاغذهای بزرگ چاپ کردم و آنها را روی زمین گذاشتم. در این نمونه کامل نشان داده بودم که مطالب و تبلیغات به چه شکلی در صفحه قرار می گیرند. می دانستم که باید نظر مخاطبان هدف را جویا شوم، بنابراین سراغ آشنایانم رفتم تا از آنها بازخورد بگیرم. این بخش از کار بسیار سخت بود زیرا مجبور شدم چندین بار جای همه چیز را عوض کنم اما ارزشش را داشت.» او به دلیل نمونه اولیه و بازخوردهایی که از دیگران گرفت توانست تنها در عرض سه ماه بعد از راه اندازی بیش از ۵۰۰ هزار بار دیده شود. این موفقیت به او نشان داد که مجله اش به خوبی طراحی شده و تأثیر خوبی روی مخاطبان داشته است.

2- مقیاس کوچکی از پیشنهاد ویژه خود را ارائه دهید

سارا وینرب(Sara Weinreb)، کارآفرین و بنیان گذار وب سایت مرتبط با مد و پوشاک می گوید: «من پیش از راه اندازی وب سایت مرتبط با تجارت الکترونیک، فروشگاه های موقت راه اندازی می کردم. محل کوچکی در مکان های پرترافیک می خریدم و درون آن را با لباس پر می کردم تا ببینم مردم چه سوال هایی دارند، چه واکنشی نشان می دهند و چه ترفندها و محصولاتی روی فروش تأثیر می گذارند. من تجربه خوبی از این کار کسب کردم و می دانستم چگونه باید مشتری های آنلاین را مدیریت کنم.

همه آنها یکسری سوال مشترک در مورد جنس مواد اولیه داشتند، در نتیجه یکسری سوال و جواب عمومی طراحی کرده و آنها را در سایت قرار دادم.» ساختن نسخه های کوچکی از رویدادها، برنامه ها و تجربه ها در جامعه به شنوندگان فرصت می دهد که شما را بهتر بشناسند، همچنین به شما کمک می کند که ببینید مردم چگونه با تجربیات تعامل می کنند و در نتیجه می توانید محصولات خود را بهبود دهید.

3- صفحه فرود بسازید

زمانی که تصمیم جدی برای ساختن ایده خود گرفتید، باید یک صفحه فرود بسازید تا مردم برای کسب اطلاعات بیشتر به آن مراجعه کنند. نیازی به ساختن وب سایت حرفه ای نیست. سایت یک صفحه ای بسازید و در آن توضیح دهید که چه خدماتی را می خواهید در آینده ارائه دهید، سپس ترافیک سایت را تحت نظر بگیرید و ببینید آیا مردم واقعا برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت تان مراجعه می کنند یا خیر. می توانید سیستم سایت خود را طوری طراحی کنید که افراد برای خواندن مطالب شما ابتدا آدرس ایمیل شان را وارد کنند. در این صورت لیستی از افراد علاقه مند نیز در اختیار خواهید داشت.

4- نسخه بتا از محصول خود ارائه دهید

قبل از ارائه نسخه نهایی، کمی بودجه کنار بگذارید و تجربه ای باارزش از محصول خود را در اختیار افراد قرار دهید. لورن فاندوس  (Lauren Foundos)، بنیان گذار و مدیرعامل FORTE تجربیات خود را از راه اندازی کسب و کار مرتبط با کلاس های لایو استریم بدن سازی این گونه بیان می کند: «من تصور می کردم مردم تماشای کلاس های تناسب اندام از داخل باشگاه های ورزشی را دوست دارند، بنابراین تصمیم گرفتیم که پیش از زمان گذاشتن برای کار کردن روی چنین ایده ای، فرضیه خود را آزمایش کنیم.

در نتیجه تعدادی کلاس آموزشی ساده به کمک دوربین های معمولی و با روش سنتی ضبط کردم و ارزش آنها را در تست بتا مورد بررسی قرار دادم. این آزمایش خیلی خوب جواب داد و مشخص شد که مردم دوست دارند چنین ویدئوهایی را در محیط باشگاه تماشا کنند، زیرا حس واقعی بودن به آنها می دهد. بعد از این موفقیت تصمیم گرفتم که سیستم نرم افزاری و سخت افزاری ام را ارتقا دهم تا بتوانم ویدئوهای باکیفیت تری تولید کنم. زیرا می دانستم که از طرف مردم مورد استقبال قرار خواهند گرفت.»

5- هک کنید

هکاتون  (Hackathon) رویدادی است که برنامه نویسان، توسعه دهندگان و طراحان دور هم جمع می شوند تا پروژه های سخت افزاری و نرم افزاری انجام دهند. این رویداد معمولا بین یک تا هفت روز طول می کشد. این رویداد فرصت خوبی را برای استارت آپ ها فراهم می کند تا با تعداد زیادی از کاربران در یک اتاق دور هم باشند. نیشا گاریگان  (Nisha Garigan)،  بنیان گذار Croissant نیز به همین روش ایده خود را پیاده سازی کرد. او در این رابطه می گوید:  «هکاتون دو روزه برای ما بسیار عالی بود.

ما به دلیل محدودیت زمان مجبور بودیم سریع وارد عمل شویم و پروژه مورد نظر خود را به پایان برسانیم. ما مشکلی داشتیم که می خواستیم آن را از بین ببریم و همچنین ایده مورد نظر برای رفع آن را نیز در اختیار داشتیم. فضای هکاتون بسیار انگیزه بخش بود و به ما کمک کرد که به نتیجه مورد نظر خود برسیم.» شرکت در این هکاتون نه تنها به او و هم تیمی هایش بازخورد داد بلکه کمک کرد تا فشار کاری را نیز تجربه کنند.

او در ادامه صحبت هایش گفت: «ما در نهایت مقاله ای منتشر کردیم و در مورد تجربه این هکاتون در TechCrunch صحبت کردیم. این مقاله به ما کمک کرد که بازخوردهای زیادی از مردم سراسر جهان بگیریم.» هکاتون ها شکل ها و اندازه های متفاوت دارند، بنابراین تنها کافی است که رویداد مناسب کار خودتان را پیدا کرده و در آن شرکت کنید.

در نهایت می توان این طور نتیجه گیری کرد که ساختن و امتحان کردن نمونه های اولیه کمک می کند که نمونه کوچکی از ایده اصلی خود را در اختیار مشتری ها قرار دهید. بازخوردهای ارائه شده از طرف مشتری ها بهترین راهنمای شما برای انجام تغییرات و بهبود محصول هستند. این کار در هزینه های استارت آپ نیز صرفه جویی کرده و موفقیت محصول یا خدمات شما را تضمین می کنند.

برچسب ها : فرصت کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/Gm13iRcx
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتMEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهلوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزاتتعمیرگاه فیکس تکنیکصندلی پلاستیکی
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه