جمعه, ۷ مهر(۷) ۱۴۰۲ / Fri, 29 Sep(9) 2023 /
           
فرصت امروز

راه اندازی فروشگاه ایده ای است كه شاید روزانه در ذهن بسیاری از جوانان و فعالان حوزه های مختلف پرورش یافته و از دل آن رویای بزرگی به نام ثروت بیرون آمده است. در یك نگاه ساده راه اندازی فروشگاه ساده و بسیار سهل الوصول است، اما تجربه نشان می دهد كه راه اندازی یك فروشگاه ساده و بسیار كوچك نیاز به ماه ها زمان دارد.

به گزارش پول نیوز، راه اندازی فروشگاه ورزشی هم در دسته كسب و كارهایی است كه در میان قشرجوان جامعه به خصوص ورزش دوستان طرفداران بسیاری دارد. برای راه اندازی یك فروشگاه در مرحله اول باید بررسی كرد كه دقیقا چه اجناسی در آن به فروش خواهد رفت. این كسب و كار هم مانند تمامی مشاغل نیاز به دریافت پروانه كسب و كار دارد. تحصیل پروانه كسب وكار برای راه اندازی فروشگاه پوشاك ورزشی از طریق اداره اماكن امكان پذیر است و نیاز به مجموعه ای از مدارك دارد. مجموع مدارك مورد نیاز برای دریافت پروانه كسب به شرح زیر است.

1- تابعیت جمهوری اسلامی ایران و در مورد اتباع بیگانه داشتن پروانه کار معتبر از وزارت کار و امور اجتماعی و پروانه اقامت معتبر از وزارت کشور.

2-ارائه مدارک مثبته دال بر داشتن سابقه سکونت به مدت پنج سال برای متقاضیان شهرتهران.

3- ارائه سند مالکیت یا اجاره نامه رسمی

4- داشتن حداقل سواد خواندن و نوشتن. (به استثنای متقاضیانی که سن آنها بیش از 45 سال به بالا باشد.)

5- گواهی لازم مبنی برتجاری بودن محل کسب یا رعایت ضوابط شهرداری محل.

6- موافقت اداره اماکن نیروی انتظامی برای مشاغل خاص براساس آیین نامه مربوطه.

7-مدارک لازم دال بر دارا بودن صلاحیت فنی برای مشاغل فنی براساس تبصره 2 ماده 35 قانون صنفی.

8- عکس جدید 6 قطعه.

9- فتوکپی شناسنامه عکس دار دو برگ.

پس از دریافت مجوز از اداره اماكن و اتحادیه های مربوطه باید ملك مورد نظر یا به عبارتی محل فروشگاه را تعیین جغرافیایی كرد. لوازم ورزشی در كشورمان مانند بسیاری از كالاهای دیگر بورس جغرافیایی دارند. اگر سری به خیابان ولیعصر محدوده میدان منیریه بزنید بدون شك بیشترین محصولاتی كه چشم نوازی می كنند، لوازم ورزشی است. میدان منیریه یکی از میادین قدیمی تهران است که در محله منیریه قرار دارد. این میدان از شرق از طریق خیابان ابوسعید به بازار تهران و چهارراه گلوبندک، از غرب از طریق خیابان معیری به چهارراه لشکر و خیابان کارگر جنوبی و از شمال از طریق خیابان ولیعصر به میدان ولیعصر و از جنوب باز هم از طریق خیابان ولیعصر به میدان راه آهن ارتباط دارد.

براساس اعلام اداره اماكن منطقه 10 و 11 تهران محدوده منیریه به بورس لوازم ورزشی كشور مشهور شده و در میان 300 ملك تجاری این محدوده حدود 260 مغازه به عرضه محصولات ورزشی اعم از كیف و كفش، لباس ورزش های مختلف، لوازم ورزشی و. . . می پردازند. البته فروشگاه های ورزشی در مناطق دیگر شهر هم به وفور یافت می شود. به طور مثال مراكز خرید محدوده میدان ونك، مراكز خرید میدان پونك، میدان تجریش و. . . هم به صورت گسترده ای لوازم ورزشی را توزیع می كنند، اما محل تجمع تمامی برندهای ورزشی كشور در میدان منیریه تهران است.

در این منطقه می توان تمامی محصولات برندهای مختلف را به راحتی یافت.  محدوه منیریه با اینكه در قلب شهر قرار دارد، اما از نظر جغرافیایی و فرهنگی در محدوده استراتژیك شهری دسته بندی می شود. با اینكه قیمت اجاره املاك مسكونی در این منطقه به نسبت مناطق مشابه مناسب تر است، اما املاك تجاری منطقه منیریه با قیمت های بسیار بالایی خرید و فروش و یا رهن و اجاره داده می شود. با توجه به اینكه برای دریافت مجوز راه اندازی یك فروشگاه لوازم ورزشی باید اجاره نامه تحویل شده به اتحادیه از نوع ملك تجاری باشد به همین دلیل باید مبلغ قابل توجهی را در سرمایه اولیه راه اندازی كسب و كار برای ملك در نظر گرفت.

محمد امین طبایی دارنده یك فروشگاه ورزشی در محدوده میدان منیریه می گوید:«برای راه اندازی یك فروشگاه به یك ملك تجاری بین 40 تا 100 متر نیاز است. البته هر چه متراژ مغازه بالا باشد باید متراژ انبار را هم بالا برد. هر مغازه دار فعال در این حوزه علاوه بر داشتن یك مغازه باید یك انبار هم داشته باشد. حال ممكن است این انبار در جنب فروشگاه باشد و یا در منطقه و محدوده دیگری واقع شود اما به صورت كلی داشتن انبار برای یك فروشگاه الزامی است.»

به گفته وی، «برای اجاره یك مغازه 40متری در میدان منیریه نیاز به 100 میلیون ودیعه و بین 10 تا 13 میلیون تومان اجاره ماهانه است. البته بسته به میزان موقعیت ملك و متراژ آن ممكن است ودیعه تا 200 میلیون و اجاره هم تا 20 میلیون افزایش یابد، اما اگر یك ملك 40 تا 60 متری داشته باشیم نیاز به یك انباری با همان متراژ است كه هزینه ودیعه و اجاره انباری هم 50میلیون ودیعه و اجاره ماهانه یك و نیم تا 2 میلیون می شود.»

البته قیمت ملك در مناطقی مانند میدان ونك به هم به اندازه میدان منیریه است و در مراكز خرید میدان پونك قیمت ملك مربوط به فروشگاه لوازم ورزشی حتی بین 20 تا 25درصد هم كمتر است. به نظر می رسد میدان منیریه به دلیل تمركزی كه بر روی این محصولات دارد از قیمت بسیار بالاتری برخوردار باشد.

پس از قیمت ملك خرید تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای فروشگاه است. در وهله اول باید بررسی كرد كه چه لوازمی برای راه اندازی یك فروشگاه لازم است. یك فروشگاه لوازم ورزشی تمامی ابزار مربوط به ورزش را در بر می گیرد كه عمده ترین آنها لباس و كفش ورزشی هستند. انواع کفش های ورزشی، لوازم اسکی، انواع وسایل برقی بدن سازی، فوتبال دستی، دارت، میز بیلیارد، مایو، لباس ورزشی، انواع توپ، تور، تفنگ ساچمه ای و. . . است.

مهدی توحیدی دارنده یك فروشگاه در میدان منیریه می گوید:«برای راه اندازی یك فروشگاه ورزشی باید حدود 300 میلیون تومان در مرحله اول خرید كرد. به عبارتی تمامی محصولات در سایز های مختلف باید یك جین خریداری شوند. باتوجه به اینكه بیشتر محصولات خارجی هستند رقم سفارش بسیار بالاتر می رود.»

به گفته وی «برخی از فعالان این صنف به جای فروش تمامی محصولات بر روی یك محصول خاص تكیه كرده و نمایندگی آن را دریافت می كنند در این صورت میزان ریسك فروش پایین می رود، اما برای گرفتن نمایندگی حتما باید ملك اجاره ای نبوده و سرمایه اولیه بالای یك میلیارد باشد كه هر كسی توان چنین ریسكی را ندارد.»

حسین افضلی مقدم صاحب یك فروشگاه در میدان ونك می گوید:«فروش لوازم ورزشی از كسب و كارهایی است كه با سود بالایی همراه است. صاحبان تمامی فروشگاه ها محصولات خود را در حجم انبوه از كشور چین وارد می كنند. وقتی تعداد سفارش محصول در كشور چین به بیش از 1000 عدد برسد یك تخفیف ویژه برای سفارش دهنده قائل می شوند، همین موضوع باعث می شود كه قیمت خرید بین 20 تا 30درصد كاهش داشته باشد حال اینكه فروشنده جنس را در مغازه خود با همین قیمت اصلی به علاوه درصدی سود قابل توجهی به فروش می رساند.»

به گفته وی، «تمامی محصولاتی كه در فروشگاه ها به فروش می رسند با حاشیه سود 50درصدی هستند. برای مثال قیمت کتانی اسکیچرز به صورت عمده ای بین 30 تا 40 دلار است، اما در بسیاری از فروشگاه های كشور بین 300 تا 400 هزار تومان به فروش می رسد.»

نمیا شیخی پویان دارنده یك فروشگاه لوازم ورزشی در میدان پونك می گوید:«حاشیه سود فروشگاه های ورزشی از محل فروش لوازم است و لباس ورزشی سود چندانی ندارد. برای مثال لباس های برند آدیداس نهایتا با 20درصد سود در فروشگاه های ایران به فروش می رسند، زیرا قیمت خرید محصول اولیه بسیار بالا است و نمی توان یك رقم نجومی را برای یك دست لباس ورزشی در نظر گرفت. اگر یك دست لباس ورزشی مارك آدیداس 800 هزار تومان به فروش می رسد قیمت خرید آن بین 550 تا 600 هزار تومان است كه باید به آن هزینه حمل و گمركی را هم اضافه كرد.»

وی معتقد است:«یك فروشگاه لوازم ورزشی در میدان منیریه اگر به صورت گسترده فعالیت كند و بتواند محصولات را به قیمت مناسب بخرد، می تواند در ماه بین 35 تا 40 میلیون درآمد داشته باشد زیرا بسیاری از این فروشگاه ها مركز توزیع محصول به نقاط مختلف كشور هستند كه از این طریق هم سود قابل توجهی عاید آنها می شود. اما در مراكز خرید مختلف شهر نهایتاً بتوان بین 15 تا 20میلیون تومان از یك فروشگاه لوازم ورزشی كسب درآمد كرد.»یكی از موارد دیگری كه باید در راه اندازی فروشگاه در نظر گرفت، طراحی داخلی آن است. طراحی یک فروشگاه باز هم به نوع کالا و مکان بستگی دارد.

مریم عرب نژاد طراح دكور می گوید:«بسیاری از برندهای روزشی از رنگ های شاد در طرح های خود استفاده می كنند. این موضوع می تواند هم یك نقطه قوت و هم یك نقطه ضعف به شمار برود. برای مثال رنگ نارجی یا سبز فسفری در لباس های ورزشی و كیف و كفش ها بسیار دیده می شود در حالی که به صورت معمول افراد بسیار اندكی هستند كه تمایل به استفاده از این رنگ ها دارند، پس این هنر طراحی است كه مشتری را جذب خرید این محصولات می كند.»

وی تاكید دارد:«اگر قصد دارید روی خصوصیات قیمتی مانور دهید با استفاده از اتیکت ها و کاغذ های قیمت، دکور خود را مزین کنید. سعی کنید سادگی را در طراحی خود در نظر بگیرید تا مشتری در انتخاب خود گیج نشود. کالاهایی را جلوی دید قرار دهید که امتحان خود را پس داده اند. در نورپردازی دقت کافی داشته باشید تا هم کالاها دیده شوند و هم نورپردازی چشم را اذیت نکند. در بوتیک خود از سبدهای مخصوص حراج استفاده کنید و در حد ممکن کالاها را جلوی دست قرار دهید. رگالی کردن محصولات به جذب مشتری کمک شایانی می کند. بسیاری از افراد دوست دارند در زمان انتخاب، دست شان باز باشد و از رودررویی مستقیم با فروشنده پرهیز می کنند. تمامی این موارد با یك طراحی ساده و مناسب قابل حل است تنها كافی است كه در راه اندازی یك فروشگاه به یك طراح اعتماد كنید.»

به گفته وی «طراحی یك فروشگاه متوسط ورزشی برای یك طراح بین یك تا 2 میلیون تومان هزینه دارد كه با جمع هزینه دستمزد به كمتر از 5 میلیون تومان می رسد.»

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/l8bey5XC
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارنویددستگاه ذخیره شماره موبایلتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید هاستخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلتعمیرات لپ تاپرزرو هتلخرید و فروش خودروتماشای فیلمرژیم لاغری سریع با پزشک متخصص تغذیهخدمات احراز هویت تلماتودانلود کتاب صوتینمایندگی ایسوسخرید از چینپرس لاین ساخت پرسشنامهلوازم یدکی تویوتاخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختفروش اقساطی خودرومینی دی وی پرودرب ریلی کشوییدارالترجمه رسمی در تهرانچک صیادیحمل بار هواییماشین ظرفشویی بوشوکیل دادگستریخرید آجیلسنگ نمادانلود سریال خائن کشینهال انگورخرید زانوبند زاپیامکسSMM Panelطراحی سایت پوشاکمجله آرایشی و زیبایی
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه