سه شنبه, ۲ مرداد(۵) ۱۴۰۳ / Tue, 23 Jul(7) 2024 /
           
فرصت امروز

نمایشگاه داری خودرو در ایران به عنوان یکی از مشاغل پردرآمد و لوکس در کشور به حساب می آید، اما برای راه اندازی این شغل لوکس و پردرآمد چه راه هایی را باید سپری کرد؟

رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه داران اتومبیل در این باره معتقد است اگرچه راه اندازی یک نمایشگاه نیازمند سرمایه ای قابل توجه است اما در ادامه راز ماندگاری در این صنف را اعتماد در بین مشتریان عنوان می کند.

به گفته او، برپایی نمایشگاه ماشین علاوه بر سرمایه نیازمند تجربه کافی است؛ چراکه اگر بدون تجربه کسی وارد این عرصه شود نمی تواند موفق باشد.

به گزارش پول نیوز، سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران اتومبیل در خصوص اینکه برای راه اندازی یک نمایشگاه ماشین چه پیش نیازهایی لازم دارد، می گوید: کسی که می خواهد مجوز دریافت کند ابتدا باید وارد سایت اصناف ایرانیان شود و کد رهگیری دریافت کند و با کدی که دریافت کرده به اتحادیه نمایشگاه داران مراجعه و پرونده تشکیل دهد و سپس در صورت نداشتن سوء سابقه مدارک به پلیس +10 فرستاده و بعد از انجام بررسی ها مجوز صادر می شود. برای گرفتن پروانه هم 830هزار تومان باید پرداخت شود که از این مبلغ 800هزارتومان هزینه ورودی اتحادیه و 30 هزار تومان هزینه حق صدور پروانه است که مراحل صدور دریافت پروانه دو ماه طول خواهد کشید.

وی در ادامه می گوید: در صورتی که نمایشگاه دار مالک نباشد و ملک اجاره ای باشد، در این صورت به صورت کد رهگیری مجوز پروانه را صادر خواهیم کرد.

موتمنی در ادامه می گوید: ضابطه اتحادیه 75 متر کف و 12متر دفتر کار در نظر گرفته شده است و متقاضی باید حدود 87 متر داشته باشد تا مشکلی برای پروانه کسب نداشته باشد.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران با بیان اینکه وارد شدن در این صنف نیاز به تجربه دارد و به این صورت نیست که بتوان یک شبه این کار را انجام داد، می گوید: در صورتی که تجربه کافی وجود نداشته باشد، نمی توان کار را به خوبی انجام داد؛ چراکه مجوز به تنهایی کافی نیست.

به گفته موتمنی، موفقیت در این کار مستلزم جلب اعتماد است و با وجود مجوز باید بازار فرد را بشناسد، در غیر  این صورت مردم خرید نمی کنند.

وی در خصوص اینکه چه میزان سرمایه لازم است تا یک نمایشگاه خودرو راه اندازی کرد، می گوید: کار کاملاً تخصصی است و غیر  از اینکه باید سرمایه کافی وجود داشته باشد باید فرد کاملاً تسلط به این بازار داشته و تجربه کافی داشته باشد. اگر وارد کننده باشد که خودرو را وارد می کند و می فروشد و در صورتی که بخواهد به صورت سنتی کار کند باید اعتماد را جلب کند و اگر به صورت خدماتی کار می کند با فروش خودروها کمیسیون خود را از فروش خودرو برمی دارد.

موتمنی می گوید: در حال حاضر سطح آگاهی خریدار بالا رفته و جایی خرید می کنند که قانونمند باشد.

وی در ادامه می گوید: ما فضای کسب و کار را راحت کرده ایم و مردم به کسانی که قانونمند عمل می کنند اعتماد خواهند کرد.

این فعال بازار خودرو در پاسخ به این سوال که به طور متوسط چند نفر در نمایشگاه ها می توانند کار کنند، می گوید: این بستگی به خود نمایشگاه دار دارد. در حال حاضر برخی هستند که سرمایه کافی برای راه اندازی یک نمایشگاه ندارند و در برخی نمایشگاه ها مشغول خریدوفروش می شوند و همین موضوع باعث می شود تعداد افرادی که در یک مجموعه کار می کنند به 20 نفر هم برسد و برخی هم این کار را دوست ندارند و ترجیح می دهند دور خودشان را شلوغ نکنند.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران می گوید: نمایشگاه داری به چند شیوه است؛ مثلاً برخی هستند که نمایندگی رسمی شرکت ها می شوند و با فروش خودروها کمیسیون هم از شرکت ها می گیرند. برخی هستند که به دلیل سابقه ای که دارند و اعتمادی که مردم به آنها دارند خودروهای آنها را می فروشند و در این میان کارمزد از خودروی فروخته شده می گیرند و برخی دیگر هستند که خودرو وارد می کنند و آن را می فروشند.

وی در ادامه می گوید: در حال حاضر اکثر شکایت ها برای نمایشگاه هایی است که مجوز ندارند.  به گفته وی، در حال حاضر 1050پروانه کسب قانونی در تهران وجود دارد و حدود 200 الی 300 مورد هم در دست بررسی برای کسب مجوز هستند.

مدارک مورد نیاز برای کسب پروانه

وی در خصوص مدارک مورد نیاز برای برپایی یک نمایشگاه خودرو نیز می گوید: ارائه پرینت کد رهگیری ثبت تقاضای صدور پروانه از سایت، تکمیل فرم تقاضای صدور پروانه کسب از اتحادیه، گواهی اداره امور مالیاتی ذی ربط، کپی کارت ملی و رضایت محضری، کپی صفحات شناسنامه و کارت ملی، عکس، آخرین فیش تلفن ثابت مکان معرفی شده، گواهی پستی توسط منطقه ذی ربط و معرفی هیأت مدیره برای صدور پروانه کسب به همراه تصویر اساسنامه و آگهی روزنامه رسمی ثبت شرکت از جمله مدارک مورد نیاز برای کسب پروانه نمایشگاه اتومبیل است.

وی در پایان در پاسخ به این سوال که متوسط درآمد این صنف چه میزان است، می گوید: این کار کاملاً تجاری است و همه چیز بستگی به این دارد که سرمایه اولیه چقدر بوده است. نمایشگاه داران اتومبیل چندان تمایلی به افشای مسائل مالی و اقتصادی خود ندارند؛ آنها حتی در مورد هزینه های کار نیز راحت صحبت نمی کنند و آن را متغیر و کاملاً غیر قابل پیش بینی عنوان می کنند؛ با این حال به طور میانگین برای برپایی یک نمایشگاه ماشین حدود 400الی 500 میلیون تومان سرمایه اولیه لازم است و اجاره یک مغازه 90 متری در محدوده خیابان عباس آباد ماهانه 100میلیون تومان هزینه خواهد داشت.

به گفته یکی از فعالان بازار خودرو، هر یک میلیارد تومان ماشین درآمد 200میلیون تومانی به همراه دارد و فروش ویژه نیز با سود 30درصد انجام می شود. البته در مورد خودروهای مختلف حاشیه سود بسیار متغیر است، به عنوان نمونه سود خودروهای آسیایی قابل قیاس با سود خودروهای اروپایی نیست. اما آنگونه که از صحبت های نمایشگاه داران استنباط می شود سود خالص بین 20 تا 30درصد متغیر است.

به گفته یکی دیگر از نمایشگاه داران که دفتر آنها در خیابان شریعتی است؛ برخی از نمایشگاه داران برای خودرو شرایط فروش 18درصدی در نظر می گیرند اما در حقیقت قیمت ماشین را بالاتر عنوان می کنند تا به همان سود 30درصدی دست پیدا کنند.

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/alivQx0S
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+MEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلخرید لایک اینستاگرامواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزاتتعمیرگاه فیکس تکنیکصندلی پلاستیکیرمان عاشقانهگیفت کارت استیم اوکراینسریال ازازیلتور سنگاپورلوازم یدکی تویوتاقرص لاغری پلاتیندانلود رایگان از شاتراستوک
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه