دوشنبه, ۲۸ خرداد(۳) ۱۴۰۳ / Mon, 17 Jun(6) 2024 /
           
فرصت امروز

به خریدهای اخیرتان فکر کنید. چرا از آن برند خرید کردید؟ آیا واقعاً به آن نیاز داشتید یا در لحظه جذب محصولی شدید و تصمیم به خرید آن گرفتید؟

به احتمال زیاد، ظاهر محصول به دل‎‏تان نشست و خواستید که صاحب آن باشید. البته که به شامپو نیاز دارید، اما آیا واقعاً به آن برند به خصوص با طراحی شیک و بسته‎بندی به ظاهر گران قیمت نیاز داشتید؟ نه! اما آن را خریدید چون این حس را در شما ایجاد کرد که جنس مرغوبی است و کیفیت بهتری نسبت به سایر برندها دارد، حتی اگر محصولی که درون آن بسته‎بندی است کاملاً با محصولاتی که در قفسه تخفیفی ها هستند، یکسان باشد.

بسته بندی محصولات

هدف یک بسته‎بندی خوب همین است. یک بسته‎بندی جذاب و چشمگیر باعث ایجاد حس ویژه ای در خریدار می شود و به فروش محصولات‎تان کمک فراوانی می کند.

برای اینکه با بسته‎بندی‎ های مختلف بیشتر آشنایی پیدا کنید و با روش های جلب توجه مشتری آشنا شوید، در ادامه به بررسی نمونه هایی از بسته‎بندی‎ های زیبا و خلاقانه موجود در بازار پرداخته ایم، با ما همراه باشید:

1- از الگوهای مختلف استفاده کنید

بسته بندی های مدرن

با الگوها و طرح های ساده می توانید باعث جذابیت بسته‎بندی محصولات‎تان بشوید. محصولات نشان داده شده بسته‎بندی بسیار ساده ای دارند، اما خطوط رنگی پس زمینه، زیبایی خاصی به این بسته‎بندی اضافه کرده که باعث می شود مشتری حس کند محصول از کیفیت برتری برخوردار است.

2- تمام فضاهای ممکن را در نظر بگیرید

ایده خلاق

در طراحی بسته‎بندی‎ های خلاقانه، باید هر سانتی متر از فضای موجود را در نظر داشته باشید. این جعبه در درون خود از یک طراحی گل دار استفاده می کند و فضای بیرون را تقریباً دست نخورده باقی می گذارد که باعث می شود حس شیک بودن و گران قیمت بودن را به خریدار القا کند.

3- از سادگی نترسید!

بسته بندی خلاق

گاهی اوقات اصلی ترین چیزی که در طراحی یک بسته‎بندی خلاقانه نیاز دارید، ساده بودن است. استفاده از مواد بازیافتی و رنگ خاکی و طرح پر پرنده کمک می کنند که بسته‎بندی محصول حس طبیعت را به خریدار بدهد. رنگ های روشن و لیبل های هر بسته‎بندی نیز به زیباتر و مدرن تر شدن طراحی کمک می کنند.

4- به دنبال ایجاد تجربه ای جالب برای مشتری باشید

بسته بندی خلاق

باید به این نکته توجه داشته باشید که مشتری چه استفاده‎ای از محصول شما خواهد کرد. در نمونه بالا، مشتری یک دمپایی شیک سفارش داده است که خود دمپایی در یک کیسه دودی و سپس در یک جعبه مجلل بسته‎بندی شده است. کاری به سادگی یک کیسه اضافه باعث می شود که به لوکس بودن دمپایی اضافه شود که در این صورت خریدار حاضر است مقدار بیشتری برای آن هزینه کند.

5- از محصولی که ارائه می دهید، ایده بگیرید

بسته بندی محصول

بسته ‏بندی باید طوری باشد که محصولات درونش را انعکاس بدهد. این بسته‎بندی مانند محتویات درونش ساده و طبیعی است. قبل از اینکه آن را بخرید، محتویاتش را می بینید و حس شفافیت و صداقت را به شما می دهد. این بسته‎بندی نشان می دهد که شرکت از ارائه محصولش مفتخر است.

6- شوخ طبعی راه دوری نمی رود!

بسته بندی محصول

اگر فرصت این را دارید که کمی طنز چاشنی بسته‎بندی خود کنید، حتماً این کار را انجام دهید. به عنوان نمونه، بسته‎بندی بالا با وجود سادگی، بسیار جذاب و دلنشین است. طرح روی جعبه با محتوای درونی آن مرتبط است و رنگ آن هم با رنگ توت ها شباهت دارد.

7- از هیچ چیز نترسید!

بسته بندی

از رنگ ها و شکل های مختلف در طراحی بسته‏بندی استفاده کنید و سعی کنید که به چشم بیایید. بسته ‏بندی این نوشیدنی از این ویژگی ها استفاده می کند و ظاهر منحصربه فردی دارد. رنگ و طرح این بسته ‏بندی به شما می گوید که محتویاتش جالب و مخصوص است و در صورتی که آن را بخرید، حس خوب و دلنشینی به شما دست می دهد.

مطلب مرتبط: ایده های بازاریابی مدرن و موفق

8- سعی کنید ساختارشکن باشید

بسته بندی

اگر مشابه محصولی که ارائه می دهید در بازار وجود دارد و شرکت های زیادی در این زمینه رقابت می کنند، سعی کنید که به شکل متفاوتی نسبت به بقیه محصول‎تان را نمایش دهید. نمونه بالا از بسته‏بندی مرسوم عسل که قوطی های شیشه ای یا پلاستیکی است، استفاده نکرده و در عوض عسلش را در یک بسته‎بندی که از موم زنبور عسل ساخته شده قرار داده است. از همه جالب تر اینکه پس از اتمام عسل موجود در این بسته‎بندی، می توانید آن را برعکس کنید و به کمک فتیله ای که در انتهایش قرار دارد از آن به عنوان شمع استفاده کنید.

9- به کاربرد محصول توجه کنید

محصول خلاق

اگر بر این عقیده اید که محصول‏تان به درد هدیه دادن می خورد، با همین منظور آن را بسته‎بندی کنید. نوشیدنی بالا به منظور هدیه دادن تولید شد و در نتیجه به شکلی شیک و کادویی بسته‎بندی می شود. کاغذ سفیدرنگ از بطری شیشه ای درونش محافظت می کند و با باز شدنش، حس کاغذ کادو را به مصرف کننده القا می کند.

10- طرح ویژه خودتان را بسازید

محصول خلاق

نیازی نیست که الزاماً از طرح ها و نقش های واقعی و طبیعی استفاده کنید. اگر این امکان را دارید که طرح مفهومی خودتان را بسازید، حتماً این کار را بکنید. بسته‏بندی بالا از نقش ساده سر و مو استفاده کرده است که مو در طول جعبه حرکت می کند و الگوی ویژه ای در پس زمینه به وجود آورده است. شاید در نگاه اول متوجه طرح و مفهوم خطوط روی بسته‏بندی نشوید، اما با کمی دقت هدف آنها را می فهمید و ارتباط بیشتری با محصول برقرار می کنید.

11- هیچ محدودیتی برای خود قائل نشوید

ایده بسته بندی

اگر بهتر است که محصول‎تان در یک بسته‎بندی مرسوم ارائه شود و فضای زیادی برای مانور ندارید، به سراغ خلاقیت‎تان بروید. معمولاً صابون در یک جعبه بسته‎بندی می شود، اما به جای اینکه جعبه از بالا یا پایین باز شود، آن را طوری طراحی کنید که مانند یک کتاب ورق بخورد و باز شود. این کار ساده باعث می شود که بسته‏بندی محصول‎تان بسیار جذاب تر از محصولات سایر برندها باشد و ارزش این را هم دارد که پس از مصرف به عنوان دکور و تزئینی آن را نگه داشت.

12- مدرن باشید

ایده بسته بندی

طراحی های ساده و مدرن بیشتر از بقیه به چشم می آیند. از خطوط موازی و رنگ های ساده کمک بگیرید و از فونت سنس سریف استفاده کنید تا بسته‏بندی شما ظاهری مدرن پیدا کند. برای نمونه، تصویر بالا از رویکرد بسیار مدرنی برای بسته‏بندی استفاده کرده است که خریدار را به خود جذب می کند. همچنین سادگی بسته‏بندی باعث می شود که افراد کنجکاو شوند و بخواهند از محتویات درون آن اطلاع پیدا کنند.

13- در ساختار بسته‏بندی خلاقیت به خرج بدهید

بسته بندی خلاقانه

خریداران با محصول شما کار می کنند و آن را در دست‎شان می گیرند، پس سعی کنید که با حس لامسه آنها ارتباط برقرار کنید. به عنوان نمونه در قسمت پایین این بسته‎بندی طرح هایی برجسته ایجاد شده که نه‏تنها باعث می شود بهتر آن را نگه داشت، بلکه حس لذت بخشی به دستان شما می دهد. از لحاظ بصری نیز با تصاویر نقطه ای قسمت بالای بسته‎بندی مرتبط است.

14- توجه خریداران را جلب کنید

بسته بندی خلاقانه

اگر محصول شما رنگ روشنی دارد، از آن رنگ در بسته‎بندی بهره ببرید. به عنوان نمونه، به این بسته‏بندی های شکلات توجه کنید که در رنگ های مختلف و جذاب ارائه می شوند. هر شکلات رنگ ویژه ای دارد و هر بسته‏بندی نیز از رنگ شکلاتی که درونش قرار دارد، استفاده می کند. این بسته‏بندی ها در ظاهر با یکدیگر مشابه اند، اما تنها با استفاده از رنگ های متفاوت توانسته اند که اختلاف میان طعم و ظاهر خودشان را به خریدار اعلام کنند.

15- یک داستان تعریف کنید

ایده خلاقانه

اگر بتوانید با بسته‎بندی خود داستانی برای خریدار تعریف کنید و اطلاعات خاصی به او بدهید، کمک زیادی به خودتان می کنید. افراد عاشق داستان های مختلفند و می خواهند چیزهای جدیدی یاد بگیرند. این بسته‎بندی برای جوراب ها یک داستان منحصربه فرد دارد. زمانی که می خواهید جوراب را از آن در بیاورید، با تکه کوچکی پنبه مواجه می شوید که نشان‏دهنده دود کارخانه های جوراب سازی در گذشته است.

16- به ریشه و اساس خود پایبند بمانید

ایده خلاقانه

در هنگام بسته‏ بندی محصولات به خاطر داشته باشید که محصول‏تان چه ویژگی خاصی دارد و آن را در بسته‏بندی نشان بدهید. این شرکت لوازم آرایش از موارد ساده و طبیعی و کاملاً خالص برای تولید محصولاتش استفاده می کند و این قضیه را در بسته‏بندی محصولاتش نیز به نمایش می گذارد. سادگی و ظرافت طراحی و رنگ خاکی این بسته‏بندی به خریدار اطلاع می دهد که محتوایش کاملاً طبیعی و ارگانیک است.

17- خلاقیتتان را به کار بگیرید

یقیناً یک بسته بندی جذاب بسیار تأثیرگذار است، اما اگر بتوانید خود محصول را جذاب کنید، به طور حتمی موفق خواهید شد. برای نمونه به این صابون نگاه کنید. این صابون از شیر ساخته شده است و می توانست مانند هر صابون دیگری یک ظاهر ساده و مکعب مستطیلی داشته باشد، اما به جای این کار، این صابون همانند یک بستنی در بسته بندی قرار داده می شود که به مواد تشکیل دهنده صابون، یعنی شیر، اشاره دارد.

18- از طراحی داخل بسته بندی غافل نشوید

طراحی بیرونی بسته بندی باید چشمگیر و جذاب باشد، اما درون آن چطور؟ اگر خریدار محصولی را باز کند و درونش یک طراحی ساده و بی روح وجود داشته باشد، احساس ناامیدی خواهد کرد. اگر محصولتان از چندین بخش مجزا تشکیل شده است، آن ها را جدا از هم در بسته بندی قرار بدهید. به عنوان مثال، در شکل زیر اجزای مختلف یویو به صورت جداگانه در بسته بندی قرار گرفته اند و رنگ هر محصول مطابق با رنگ بیرون جعبه است که به یکپارچگی و انسجام بسته بندی کمک می کند.

19- سعی کنید بسته بندی محصولتان چندمنظوره باشد

برندهایی که سازگار با محیط زیست باشند، به راحتی افراد را به خودشان جذب می کنند. یکی از راه های سازگاری با محیط زیست این است که بسته بندی محصولتان پس از اتمام آن قابل استفاده باشد. این بطری ها به ظاهر شبیه محصولات پاک کننده ی معمولی هستند، اما زمانی که جنس آن ها را لمس کنید، می فهمید که از پلاستیک ساخته نشده اند. این بطری ها ماهیت سرامیکی دارند و پس از اتمام محصولات پاک کننده، می توانند به عنوان گلدان در منزل یا مکان کار استفاده شوند.

20- حواس مخاطب را به بازی بگیرید

سعی کنید که تا می توانید حواس پنج گانه ی افراد را درگیر بسته بندی خود بکنید. این بسته بندی حس لامسه ی خریداران را به بازی می گیرد. تکه های کوچکی از حروف درون بسته بندی قرار گرفتند و سپس هوای داخل آن را خالی کردند تا برجستگی حروف در قسمت بیرونی بسته بندی نمایان شود و یک حالت سه بعدی به وجود بیاورد. این کار برای حس بینایی، بلکه برای حس لامسه هم جذاب است.

21- بگذارید خود محصول خریدار را جذب کند

اگر محصول باکیفیتی دارید، بگذارید خودش تبلیغ خودش را انجام بدهد! نیازی نیست که الزاماً دوروبرش را با بسته بندی پر زرق و برق احاطه کنید. این ساپورت ها از کیفیت بالایی برخوردارند و ظاهر جذابی هم دارند، پس نیازی به بسته بندی چشمگیر نبود و به جای آن، ساپورت ها در معرض دید خریدار قرار گرفته اند تا کیفیتشان به چشم بیاید.

22- از حداقل مواد ممکن برای بسته بندی استفاده کنید

نیاز به گفتن ندارد که بسته بندی هزینه بر است. اگر احساس می کنید که محصولتان نیازی به بسته بندی ندارد، آن را بسته بندی نکنید. این کابل های موسیقی بسیار ساده و کارآمد بسته بندی شده اند. کاغذ دور سیم ها نیز از رنگ های روشن و زیبایی برخوردار است و با رنگ سیم ها سازگاری دارد. ضمناً هزینه ی زیادی هم صرفشان نشده است.

23- خریدار را وسوسه کنید

زمانی که بحث محصولات خوراکی مطرح می شود، دیدن چیزی که درون بسته بندی است اهمیت بالایی دارد. خریداران می خواهند بدانند که چه چیزی می خرند و خوراکی مد نظرشان چه شکل و قیافه ای دارد.

24- تنوع رنگی بسته بندی را کم کنید

استفاده از رنگ های مشابه و یکنواخت کمک می کند که بسته بندی ظاهر منسجمی داشته باشد. برای نمونه، کیک برنجی زیر از طیف رنگی آب استفاده می کند که نشان دهنده طعم نمک دریایی و سرکه بالزامیک آن است. طیف های مختلف آبی، به زیبایی در کنار یکدیگر قرار می گیرند و رنگ نارنجی نیز جذابیت ویژه ای در ظاهر کلی بسته بندی به وجود می آورد.

25- از خود محصول در بسته بندی استفاده کنید

اگر می توانید به شکلی خلاقانه از محصولتان در بسته بندی استفاده کنید، این کار را انجام بدهید. این کفش ها در بسته بندی هایی جالب به شکل پرنده قرار گرفته اند و بند آن ها نیز مانند کرم از نوک پرنده ها آویزان است.

26- خارج از قاعده عمل کنید

در رابطه با بعضی محصولات، قالب و بسته بندی مرسومی وجود دارد که همه انتظار دارند با آن بسته بندی ارائه شود. توجهی به رسم و رسوم نداشته باشید و خودتان قالب محصولتان را انتخاب کنید. آب معدنی معمولاً در بطری های پلاستیکی بسته بندی می شود، اما این شرکت به این قضیه پشت پا زد و از جعبه های پلاستیکی استفاده کرد. محتویات درون آن هیچ تفاوتی با سایر آب ها ندارد، اما بسته بندی عجیب و متنوع آن باعث می شود که توجه خریدار به آن جلب بشود.

27- رک و راست باشید

اگر محصول شما به شکل خاصی تهیه می شود، سعی کنید که آن را در بسته بندی محصول نمایش بدهید. به عنوان نمونه، این شیرینی ها در فر پخته می شوند، پس چرا نباید آن ها را در قالب یک فر بسته بندی کرد؟ با این کار با خریدار نشان می دهید که حس شوخ طبعی خوبی دارید و محصولتان هم در یک بسته بندی جدید و خارج از عرف قرار می گیرد که باعث می شود افراد بیشتری به سمت آن کشیده شوند.

28- با نامتعارف بودن مشتریان را جذب کنید!

سعی کنید به شیوه های متنوع و نامتعارف که با عادت های همیشگی خریداران تفاوت دارد، توجه آن ها را به دست بیاورید. حتی نگاه کردن به این پاکت های آب میوه هم حس عجیب و غریبی به افراد می دهد. شباهتی که میان میوه و بسته بندی وجود دارد باعث می شود که حس کنید مستقیماً در حال مصرف میوه هستید و به نظر سالم تر می آید.

29- سعی کنید که خریدار را بخندانید

کاری کنید که مشتری از دیدن بسته بندی محصولتان لذت ببرد. اگر در این کار موفق شوید، مطمئناً تأثیرش را در فروش محصولاتتان می بینید. این برس های طراحی به سبیل های افراد مختلف تشبیه شده اند که باعث می شود حس جالبی در کسی که آن ها را می بیند ایجاد شود و به نسبت سایر برندهای رقیب، بسیار خلاقانه است.

30- از اغراق کردن نترسید

هر زمان که ممکن بود، در رنگ، طرح یا شکل بسته بندی محصول اغراق کنید. این غلات صبحانه از شکل یک خرس در بسته بندی اش استفاده می کند، چرا که با طعم عسل است. به جای این که از تصویر یک خرس زیبا و دلنشین استفاده شود، خرس با دهان باز و مشغول خوردن غلات طراحی شده که بسیار متفاوت و جالب است.

31- محصولتان را به چیز دیگری ربط بدهید

هیچ دلیلی ندارد که محصول شما یک ظاهر تکراری و خسته کننده داشته باشد. اگر می توانید آن را به چیزی کاملاً متفاوت مرتبط کنید و ظاهری خلاقانه به وجود بیاورید. این برند چای کیسه ای خود را مانند تی شرت هایی که از جالباسی آویزان هستند طراحی کرده است که لبه ی جالباسی باعث می شود چای در کناره ی لیوان باقی بماند.

32- محصولتان را همان طور که هست نشان بدهید

بسته بندی خلاق

در بسته بندی محصولتان نشان بدهید که از چه چیزی ساخته شده است. این عطر از شرکت Zen از شاخه ی بامبو به دست آمده است. به جای این که طرحی از بامبو بر روی بسته بندی آن چاپ کنند، خود محصول را به شکل بامبو درآورده اند که بسیار زیبا و خلاقانه است و جنبه ی تزئیناتی دارد.

33- بزنید به سیم آخر!

بسته بندی خلاق

حتی اگر بسته بندی شما مسخره و بی دلیل باشد، اهمیتی ندارد. خریداران به چیزهای جدید و متنوع جذب می شوند پس سعی کنید به هر شکل ممکن آن ها را به سمت خود بیاورید. این کفش های نایکی حتی در یک جعبه قرار نگرفته اند. نایکی تصمیم گرفت که کفش های AIRMAX را در کیسه های پر از هوا قرار بدهد و این کار را هم کرد! این بسته بندی به حدی باورنکردنی و خلاقانه است که هر خریداری را جذب می کند.

34-خریداران را شوکه کنید

بسته بندی خلاق

شاید کمی عجیب باشد، اما سعی کنید که حس رعب و وحشت را در خریدار به وجود بیاورید. این پاکت های سیگار به شکل قبر طراحی شده اند و این پیام را می رسانند که سیگار کشنده است. قطعاً هر خریداری که به سراغ این محصول برود به مرگ فکر خواهد کرد. شاید این کار بهترین روش برای فروش محصول و مارکتینگ موفق نباشد، اما نباید از خلاقانه بودن آن غافل شد.

تهیه و تنظیم: گروه کسب و کار فرصت امروز

منبع : canva
برچسب ها : بازاریابی و فروش
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/ljrR7XFw
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتMEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهلوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزاتتعمیرگاه فیکس تکنیکصندلی پلاستیکی
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه