سه شنبه, ۲۸ فروردین(۱) ۱۴۰۳ / Tue, 16 Apr(4) 2024 /
           
فرصت امروز

صندوق بازنشستگی تکمیلی کاریزما چیست؟

فرصتی استثنایی برای تضمین آینده مالی در دوران بازنشستگی

با توجه به شرایط اقتصادی حال حاضر در کشور ایران، بسیاری از افراد حتی افرادی که از شغل و درآمد مطلوبی برخوردار هستند، ضمن وجود ابزارهایی مانند بیمه تأمین اجتماعی، بیمه عمر و …، دید روشنی از وضعیت مالی خود در دوران بازنشستگی نخواهند داشت. 

به همین دلیل بسیاری از افراد به دنبال روش های بهتری برای تضمین رفاه و آسایش خود در دوران سالمندی هستند که این آینده نگری، توانمندی مالی آن ها را افزایش خواهد داد. 

در ادامه به معرفی یکی از بهترین ابزارهای موجود برای تضمین آینده مالی در دوران بازنشستگی و افزایش توانایی مدیریت حوادثی مانند انواع بیماری ها می پردازیم.

نحوه برنامه ریزی مناسب برای دوران بازنشستگی 

زمان بازنشستگی یکی از مهم ترین دوران زندگی هر فرد است. زمانی که افراد پس از چندین سال فعالیت حرفه ای و مداوم، فرصت بیشتری برای صرف زمان برای علاقه مندی های خود یا خانواده خواهند داشت. همچنین در این دوران و با افزایش سن، احتمال ابتلا به برخی از بیماری ها بالا خواهد رفت. 

بنابراین، این دوران علاوه بر این که می تواند به یکی از بهترین دوران زندگی هر فرد تبدیل شود، می تواند ریسک بالایی برای ابتلا به انواع بیماری ها و حوادث داشته باشد. به همین دلیل، داشتن آینده نگری و برنامه ریزی برای ایجاد یک پشتوانه مالی مناسب در این دوران، امری ضروری است.

صندوق بازنشستگی تکمیلی چیست؟

بهترین روش برای ساخت پشتوانه مالی، ایجاد سرمایه ای است که با گذشت زمان به ارزش آن اضافه شده و از امنیت بالایی برخوردار باشد. بهترین روش سرمایه گذاری با هدف بازنشستگی، سرمایه گذاری در صندوق بازنشستگی تکمیلی است. 

اگر نمی دانید صندوق بازنشستگی تکمیلی چیست؟ این صندوق یک نهاد مالی است که به منظور جمع آوری وجوه از افراد و کارکنان در طول دوران فعالیت شغلی آن ها و پرداخت حقوق و مستمری به آن ها در زمان بازنشستگی و ازکارافتادگی تأسیس می شود. 

بسیاری از افراد با شنیدن نام صندوق بازنشستگی به یاد صندوق های دولتی می افتند. اما برای اولین بار در ایران، یک صندوق بازنشستگی تکمیلی با ویژگی های جدید و بی نظیر ایجاد شده است که شما را از هر ابزار مالی دیگری بی نیاز خواهد کرد. 

صندوق سرمایه گذاری بازنشستگی تکمیلی کاریزما چیست؟

صندوق بازنشستگی تکمیلی کاریزما با نام «کاریز»، یک صندوق سرمایه گذاری صندوق در صندوق است. به این معنا که عمده دارایی این صندوق صرف سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری دیگر از جمله صندوق های سهامی، مبتنی بر طلا و … شده و بخش اندکی نیز صرف سرمایه گذاری در اوراق درآمد ثابت و سپرده های بانکی می شود. به همین دلیل، این صندوق می تواند با مدیریت ریسک بالا، بازدهی بسیار مناسبی برای سرمایه گذاران خود ایجاد کند.

این صندوق سرمایه گذاری دارای دو نوع واحد ممتاز و عادی که واحد ممتاز متعلق به مؤسسین بوده و واحدهای عادی به سه دسته تقسیم می شود:

  • واحد عادی نوع اول:این واحدها به نام کارفرما صادر می شوند و می توانند معادل یا نسبتی از مبلغ صدور واحد عادی نوع دوم باشند.
  • واحد عادی نوع دوم:این واحدها به نام نیروی انسانی و از سوی کارفرما صادر می شوند. برای برداشت از این واحدها، نیاز به درخواست ابطال از سوی کارفرما است.
  • واحد عادی نوع سوم:این نوع سرمایه گذاری نیازی به مشارکت کارفرما ندارد و واحدها به نام خود سرمایه گذار صادر می شوند.

برای درک بهتر این موضوع، مثالی را بررسی می کنیم:

فرض کنید کارفرمایی با پرسنل خود توافق کرده است که در این صندوق با سهم ۵۰ درصدی مشارکت کند. مطابق با این توافق، هر ماه بخشی از حقوق هر کارمند به علاوه ۱.۵ درصد مازاد بر آن که توسط کارفرما پرداخت می گردد، صرف صدور واحدهای این صندوق به نام کارمند می شود. 

این مبلغ در طول زمان سرمایه گذاری شده و در زمان خروج کارمند از شرکت یا در زمان بازنشستگی، به مبلغ قابل توجهی تبدیل خواهند شد. در نهایت، با درخواست اجازه از کارفرما و مطابق با توافقات قبلی، امکان تسویه حساب به صورت یکجا یا به صورت مستمری برای کارمند فراهم خواهد شد.

ترکیب دارایی صندوق بازنشستگی تکمیلی کاریزما

امکان بررسی ترکیب دارایی این صندوق از طریق جدول زیر مهیاست:

ترکیب دارایی صندوق بازنشستگی تکمیلی کاریزما

صندوق سرمایه گذاری بازنشستگی تکمیلی کاریزما چه مزایایی دارد؟

هدف از تاسیس صندوق بازنشستگی تکمیلی کاریزما، ایجاد قابلیت بهره مندی هم زمان از مزایای سرمایه گذاری در بازار بورس و پوشش های بیمه عمر برای اولین بار در ایران است. از مزایای صندوق بازنشستگی تکمیلی کاریزما این است که با انتخاب این صندوق سرمایه گذاری، با یک تیر، دو نشان خواهید زد. یعنی علاوه بر سرمایه گذاری مطمئن و کسب سود قابل توجه، تحت پوشش بیمه عمر نیز قرار گرفته و در صورت بروز بسیاری از حوادث و بیماری ها، یک پشتوانه ارزشمند مالی خواهید داشت. برخی از مزایای صندوق سرمایه گذاری بازنشستگی تکمیلی کاریزما عبارت اند از:

  • استفاده از پوشش های بیمه ای مانند فوت، امراض خاص، نقص عضو و …
  • قابلیت دریافت وجوه سرمایه گذاری شده به صورت مستمری یا یکجا در دوران بازنشستگی
  • سرمایه گذاری شفاف، مطمئن و پربازده
  • تنوع در نحوه مشارکت کارفرما

مزایای صندوق بازنشستگی تکمیلی کاریزما

نحوه عملکرد صندوق بازنشستگی کاریز

افراد در طول دوران اشتغال خود، مبلغی را به صندوق بازنشستگی خود واریز می کنند. در صورت خرید واحدهای نوع سوم، زمان واریز این مبلغ به عهده خود افراد سرمایه گذار است و لزومی برای واریز وجه به مبلغ مشخص به صورت دوره ای وجود ندارد. 

وجوه جمع آوری شده در صندوق بازنشستگی، در سبدهای متنوعی از اوراق بهادار مانند واحد صندوق ها سرمایه گذاری، اوراق قرضه و سپرده های بانکی سرمایه گذاری می شوند.

پس از رسیدن به سن بازنشستگی، افراد می توانند از صندوق بازنشستگی خود مستمری دریافت یا در صورت تمایل می توانند کل مبلغ را به صورت یکجا از صندوق سرمایه گذاری خارج کنند.

نحوه ثبت نام در صندوق سرمایه گذاری بازنشستگی تکمیلی کاریزما

پذیره نویسی صندوق کاریز از تاریخ ۵ اسفند ۱۴۰۲ آغاز گردید. به این معنا که افراد علاقه مند می توانند در این صندوق مشارکت داشته و از مزایای آن استفاده کنند. شرط لازم برای خرید واحدهای این صندوق، ثبت نام در سجام و داشتن کد بورسی است. سپس باید در کارگزاری کاریزما ثبت نام کرده و خرید واحد را از طریق پنل کاربری آن انجام دهید.

سؤالات متداول

صندوق سرمایه گذاری بازنشستگی تکمیلی چیست؟

نوعی صندوق سرمایه گذاری است که با هدف تأمین آتیه و رفاه افراد در دوران بازنشستگی طراحی شده است. این صندوق با جمع آوری وجوه از افراد و سرمایه گذاری آن ها در سبدهای مختلف، به دنبال افزایش ارزش سرمایه و ایجاد مستمری پایدار در دوران بازنشستگی است.

صندوق سرمایه گذاری بازنشستگی تکمیلی کاریزما چیست؟

این صندوق، دارای دو نوع واحد با نام های ممتاز و عادی است. واحدهای ممتاز متعلق به مؤسسین آن بوده و واحدهای عادی به سه دسته تقسیم می شوند. از این طریق، کارفرمایان امکان سرمایه گذاری در این صندوق برای خود و کارکنان را خواهند داشت. به علاوه، تمامی افراد حقیقی می توانند شخصاً اقدام به خرید واحدهای این صندوق کرده و یک برنامه ریزی شخصی برای آینده خود داشته باشند. 

شرایط لازم برای ورود به صندوق سرمایه گذاری بازنشستگی تکمیلی کاریزما چیست؟

شرایط لازم برای سرمایه گذاری در صندوق بازنشستگی تکمیلی کاریزما صرفا داشتن کد بورسی است که می توانید از طریق ثبت نام در سجام به صورت آنلاین و سریع دریافت کنید.

نحوه خرید واحدهای این صندوق چگونه است؟

واحدهای صندوق بازنشستگی تکمیلی کاریزما از نوع صدور و ابطالی هستند و خرید و فروش آن ها از طریق پنل کاریزما انجام می شود.

پذیره نویسی صندوق بازنشستگی تکمیلی کاریزما چه زمانی انجام می شود؟

پذیره نویسی این صندوق از تاریخ ۵ اسفند ۱۴۰۲ آغاز شده و تا پایان فروش واحدهای صندوق ادامه می یابد.

برچسب ها : اخبار امروز
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/QlkGqBDs
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کاردستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلتقویم رومیزیقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور اماراتدوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکخرید نهال گردوماشین ظرفشویی بوشدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتکفش مردانهتلویزیون شهریMEXCتبلیغات در گوگللپ تاپ قسطیآی نودانلود رمانآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهخدمات سئولوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتی
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه