سه شنبه, ۲ مرداد(۵) ۱۴۰۳ / Tue, 23 Jul(7) 2024 /
           
فرصت امروز
بازدهی دلار بیشتر است یا طلا و سکه؟

پیش بینی قیمت طلا و سکه در هفته آینده

10 ماه پیش ( 1402/6/16 )
 

به گزارش فرصت امروز به نقل از تجارت نیوز، قیمت طلا و سکه در چهار روز ابتدایی هفته جاری که بازارها باز بودند، در روند متوازنی از یکدیگر قرار نگرفتند. طلا تمایل بیشتری به افزایش قیمت داشت و قیمت سکه های سنگین نوسانات محدود کاهشی داشتند و قیمت سکه های سبک نیز تغییر قیمتی چندانی نداشتند.

گفتنی است طلای جهانی نیز در روند کاهشی قرار گرفته بود و طی دو روز گذشته ۲۰ دلار کاهش قیمت داشت و اکنون نیز نوسانی است.

پیش بینی قیمت طلا و سکه در هفته آینده

فرصت خرید طلاست

نادر بذرافشان، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، با اشاره به نوسان قیمت جهانی طلا به تجارت نیوز گفت: «این نوسانات در روز های گذشته چشمگیر نبوده و انس جهانی طلا به  علت رویداد های اقتصادی و سیاسی جهانی بین ۱۰ تا ۲۵ دلار نوسان داشته است.»

وی با تاکید بر کاهش تقاضا در بازار طلا افزود: «از ابتدای سال جاری قیمت در بازار طلا کاهش ۷ تا ۹ درصدی داشته است و نبود تقاضا در بازار و کاهش قیمت ها به صنعت طلا و واحد های تولیدی ضربه وارد کرده است.»

وی در مورد پیش بینی قیمت در بازار طلا و سکه خاطرنشان کرد: «پیش بینی می شود کاهش قیمت طلا بیش از این ادامه دار نباشد و به مردم توصیه می شود در هر زمانی که تصمیم به خرید دارند، خرید خود را انجام دهند.»

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره خرید سکه پارسیان با هدف سرمایه گذاری گفت: «این قطعه تنها جنبه هدیه دارد و برای سرمایه گذاری مناسب نیست، مردم بهتر است برای سرمایه گذاری بلندمدت مصنوعات طلا یا سکه خریداری کنند.»

وی با اشاره به اینکه خرید مصنوعات طلا به صرفه است و به تولید کشور کمک می کند، تاکید کرد: «با توجه به اینکه سکه دارای حباب قیمتی است بهتر است که مردم برای سرمایه گذاری همان مصنوعات طلا را خریداری کنند.»

حمایت و مقاومت قیمت سکه کجاست؟

مجتبی دیبا، کارشناس بازارهای مالی و سرمایه ای هم با اشاره به منطقه تعادلی قیمت در بازار فلز زرد به تجارت نیوز گفت: «محدوده ۲۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی، منطقه محافظت شده ای برای قیمت سکه است. سقف مقاومتی این قطعه به عنوان متر اندازه گیری در بازار فلز زرد را می توان، قیمت ۲۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در نظر گرفت.»

وی با تاکید بر اینکه بازار طلا با روندی خنثی در حرکت است افزود: «اگر قیمت ۲۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان شکسته شود، قیمت تا ۲۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نیز قابلیت اصلاح دارد. در صورت افزایش قیمت تا منطقه ۲۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی نیز می توان گفت بازار در روند صعودی قرار گرفته است.»

این کارشناس اقتصادی با اشاره به محدوده فعلی قیمت طلا و سکه خاطرنشان کرد: «شاید منطقه فعلی ارزندگی زیادی نداشته باشد اما به عنوان ناحیه تصمیم گیری برای معامله گران از آن یاد می شود. با توجه به مفروضات فعلی اثرگذار بر قیمت در بازار فلز زرد، ما در زیر میانگین تعادلی یا منطقه ارزشی سکه هستیم.»

معامله گران دنبال نقطه زنی نباشند

وی به معامله گران بازار طلا توصیه کرد که به دنبال نقطه زنی نباشند و گفت: «در شرایط فعلی خریدهای پله ای مساعد است. زیرا ما در فضای رکود تورمی هستیم و همه بازارها این شرایط را دارند. معامله گران باید نوع عملکردشان را بر اساس خریدهای پله ای بگذارند.»

دیبا در ادامه تاکید کرد: «در زمانی که بازارها حرکت خود را شروع کنند و از رکود خارج  شوند، میانگین خرید و بازدهی بازار هم بالا خواهد رفت. زیرا شرایط ورود در مناطق ارزنده ای صورت گرفته است. بنابراین منطقه فعلی را می توانیم محدوده درست تفسیر کنیم و بهتر است خرید برای سرمایه گذاری های بلندمدت صورت گیرد.»

نوسانات بازار طلا؛ ناشی از افت و خیز حباب

جواد فلاحیان، کارشناس اقتصادی هم به نقش قیمت دلار در نوسانات محدود قیمت طلا و سکه اشاره کرد و به تجارت نیوز گفت: «سکه همیشه حباب دارد و معمولا در رشد قیمت، این حباب بزرگتر می شود. باید در نظر داشت که بازار طلا همبستگی بالایی با قیمت دلار دارد؛ اما  وقتی قیمت دلار پایین می آید شدت کاهش قیمت سکه بیشتر می شود.»

این کارشناس اقتصادی معتقد است در حال حاضر قیمت طلا و سکه، از الگوی تخریب یک بازار و جهش بازار دیگر پیروی می کند؛ وی در این  باره گفت: «روند قیمت در بازارهای مالی ناشی از اخبار مساعد سیاسی، انجام توافقات با کشورهای مجاور و برخی تهدیدها و بخشنامه های دستوری است. باید توجه داشت این نوسانات افزایشی و کاهشی در واقع از افت و خیز قیمت حباب، در بازار طلا تبعیت می کند و ناشی از تقاضا نیست.»

وی با اشاره به اینکه اگر سد سیاست گذار نباشد دلار و متعاقب آن طلا و سکه به راحتی می تواند در کانال های بالاترِ قیمتی قرار گیرد، افزود: «تاثیر نقدینگی و افزایش پایه پولی را نمی توان انکار کرد و هر اقدامی از سوی سیاست گذار برای مهار قیمت ها کوتاه مدت، مقطعی و ناچیز است و قیمت ها مسیر حرکتی خود را می روند.»

بازدهی دلار بیشتر است یا طلا و سکه؟

اگرچه افسار دلار در دست سیاست گذار است و قیمت این ارز در بازار طلا و سکه موثر، اما بخشی از وظیفه تعیین قیمت در بازار طلا و سکه، بر عهده قیمت انس جهانی طلاست؛ اما با توجه به متغیر قیمت انس،  طلا و سکه در ۶ ماه دوم سال بازدهی بیشتری از دلار خواهند داشت؟

سجاد بوربور، کارشناس بازارهای مالی در پاسخ به این سوال تجارت نیوز اظهار کرد: تا زمانی که سیاست های انقباضی آمریکا برقرار باشد امیدی به رشد انس جهانی طلا نداریم. اما نشانه هایی نیز وجود دارد که آمریکا در رکود تورمی افتاده و دیر یا زود باید اعلام کند که نیازی به افزایش نرخ بهره نیست.

وی افزود: در حال حاضر تورم انتظاری در آمریکا بین دو تا ۲.۵ درصد و تورم شهرهای آمریکا حدود سه درصد است. یعنی تورم کلان شهرهای آمریکا از ۹ به سه درصد رسیده است. به نظر من بانک مرکزی این کشور به اهدافشان رسیده اند و فدرال رزرو با افزایش نرخ بهره اشتباه بزرگی می کند. باید در نظر داشت که اقتصاد آمریکا تقریبا شکننده شده است.

بوربور اظهار کرد: اگر سیاست های انقباضی آمریکا همانند آگوست ۲۰۱۹ به سیاست های انبساطی تبدیل شود؛ آن زمان طلا جان افزایش قیمت خواهد داشت. بنابراین آن موقع طلای ایران و طلای جهانی همسو می شوند. پیش بینی من این است که دلار تا پایان سال در کریدور هفتم قرار می گیرد و سکه به راحتی بالای ۴۰ میلیون تومان خواهد رفت و قطعا بازدهی سکه بیشتر از دلار است.

جدول کامل قیمت طلا و سکه

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/bUijkPHw
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+MEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلخرید لایک اینستاگرامواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزاتتعمیرگاه فیکس تکنیکصندلی پلاستیکیرمان عاشقانهگیفت کارت استیم اوکراینسریال ازازیلتور سنگاپورلوازم یدکی تویوتاقرص لاغری پلاتیندانلود رایگان از شاتراستوک
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه