پنجشنبه, ۲۰ بهمن(۱۱) ۱۴۰۱ / Thu, 9 Feb(2) 2023 /
           
فرصت امروز

به گزارش فرصت امروز به نقل از رسالت، کاظم محمدی نیک خواه، کارشناس صنعت خودرو، دراین باره گفت: قیمت خودرو درحال حاضر تنها متأثر از نوسانات ارزی کشور است. هرچند که دلار پس از سقف شکنی مجددا به کانال های قبلی بازگشت، اما این کاهش به حدی نبوده که بر قیمت ها در بازار خودرو تأثیر بگذارد. درنتیجه انتظار می رود قیمت دلار بیش از این ها کاهش یابد تا روند صعودی قیمت ها در بازار خودرو متوقف شود.

چرایی روند صعودی قیمت ها

هرچند که نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو از پایین بودن سطح معاملات گلایه دارند اما در بازار برخی از خودروهای داخلی سطح معاملات نسبت به هفته گذشته ۱۰ درصد افزایش داشته است، اینک به نظر می رسد اگر تغییری در وضعیت فعلی بازار ایجاد نشود، بازار به همین روند فعلی خود ادامه می دهد.

قیمت خودرو زیر سایه قیمت دلار و تورم

ارز همه جا مؤثر

عده ای نیز بر این باورند که قیمت خودرو متأثر از نوسانات ارزی کشور است این به آن معناست تازمانی که قیمت دلار به ثبات نرسد ، بازار خودرو به همین روند فعلی خود ادامه خواهد داد . کاظم محمدی نیک خواه، کارشناس صنعت خودرو، دراین باره گفت: قیمت خودرو درحال حاضر تنها متأثر از نوسانات ارزی کشور است. هرچند که دلار پس از سقف شکنی مجددا به کانال های قبلی بازگشت، اما این کاهش به حدی نبوده که بر قیمت ها در بازار خودرو تأثیر بگذارد. درنتیجه انتظار می رود قیمت دلار بیش از این ها کاهش یابد تا روند صعودی قیمت ها در بازار خودرو متوقف شود.

از سوی دیگر تحلیلگران این بخش صنعت بر این امر تأکید دارند که افزایش تورم یکی از عواملی است که حتی در صورت بالا نرفتن قیمت ارز موجب افزایش قیمت خودرو خواهد شد . این گروه معتقدند که خودرو نیز چون دیگر کالاها متأثر از قیمت تورم خواهد بود و با افزایش تورم ، بالا رفتن قیمت خودرو اجتناب ناپذیر است .

امیرحسین کاکایی، کارشناس مسائل خودرو دراین باره گفت : با توجه به تورم ۴۰ تا ۵۰ درصدی کشور پیش بینی می شود قیمت خودروهای تولید داخل در بازار تا پایان سال حداقل ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش یابد.

از زمان استقرار وزارت صمت دولت سیزدهم، اگرچه وعده های در حوزه خودرو به مردم داده شده است و در سال جدید هیچ گونه افزایش قیمت رسمی برای خودروسازان مصوب نشد اما اثر این اقدامات برای مردم محسوس نیست .

بازار کشش افزایش تولید خودرو را دارد؟

از سوی دیگر دولت برای افزایش رقابت خودروسازان از ابتدای سال بحث واردات خودرو را مطرح کرد ، اما هنوز مشخص نیست که اولین خودرو چه زمانی و دقیقا با چه مشخصاتی وارد کشور خواهد شد . دولت حتی برای کاهش قیمت خودرو مقوله عرضه خودرو در بازار بورس به جای تعیین قیمت دستوری پیشنهاد کرد .

اما در شرایط فعلی مردم نه تنها از دولت می خواهند تا افزایش مستمر قیمت خودرو پایان و قیمت ها کاهش یابد بلکه بر بهبود کیفیت خودروهای تولید داخل به خصوص به لحاظ ایمنی و فنی تأکیددارند .

اکنون دست اندرکاران بازار خودرو پیش بینی افزایش قیمت خودروهایی رادارند که مقایسه قیمت آن ها باکیفیتشان مقایسه مثقال و خروار است . باید دید دولت می تواند راهکاری مؤثر و قابل لمس برای صنعت خودرو تعیین کند؟

جدول کامل قیمت خودروهای داخلی و وارداتی

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/VGy37kd6
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه