پنجشنبه, ۲۰ بهمن(۱۱) ۱۴۰۱ / Thu, 9 Feb(2) 2023 /
           
فرصت امروز

به گزارش فرصت امروز به نقل از ایرنا، به دنبال وعده های داده شده از سوی مسوولان حاضر در دولت سیزدهم مبنی بر حذف قیمت گذاری دستوری از اقتصاد کشور و نیز عرضه موفق سیمان در بورس کالا، تصمیماتی در راستای عرضه خودرو در بورس کالا اتخاذ شد که این اتفاق با استقبال اکثر فعالان حاضر در بورس و نیز بازار خودرو مواجه شد.

در ابتدا تعداد محدودی از خودروها وارد رینگ معاملاتی شفاف بورس کالا شدند؛ اما عرضه موفق این محصول به بورس مسوولان را بر آن داشت تا هر چه سریع تر از طریق انجام مذاکرات با خودروسازان مختلف نسبت به عرضه گسترده خودروها به این بازار اقدام کنند.

حذف دلالی و کاهش قیمت خودرو در بازار با عرضه‌ خودرو در بورس کالا

از چند وقت گذشته و تحت تاثیر پیگیری های انجام شده از مسوولان حاضر در سازمان بورس، میزان عرضه خودرو به بورس کالا در حال افزایش است که این امر زمینه ساز رونق معاملات بازار خودرو در محیطی شفاف و به دور از هر گونه رانت و فساد شده است.

کمک بورس کالا به کاهش زیان انباشته در صنعت خودرو

در ادامه تلاش های انجام شده برای تداوم افزایش عرضه خودرو به این بازار، نمایندگان مجلس و نیز مسوولان دولتی حمایت خود را نسبت به انجام معاملات همه خودروهای داخلی در بورس اعلام کردند و در این زمینه «محمدرضا نجفی منش»، رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور در گفت وگویی اعلام کرده است: در چند وقت گذشته شاهد کاهش زیان انباشته در صنعت خودرو بوده ایم که این اتفاق تحت تاثیر عرضه خودرو در بورس کالا انجام شده است.

وی حتی گفته است، در چند ماه گذشته شاهد اتفاقات مثبت در بازار خودروهایی بودیم که در بورس کالا عرضه شدند، اما باید هر چه زودتر اقدامی انجام شود تا بستر لازم برای عرضه همه خودروها در بورس کالا فراهم شود.

کشف قیمت خودروهای وارداتی در بورس کالا

حمایت مسوولان از افزایش عرضه خودروها به بورس کالا فقط به خودروهای داخلی ختم نشد و «الله وردی دهقانی»، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن حمایت از انجام معاملات در بورس کالا به عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا اشاره کرده و گفته است: اگر خودرو بی رویه و بی برنامه وارد شود تولید داخل آسیب خواهد دید، برای خودروهای وارداتی، منطقی این است که خودرو را به بورس ببریم تا کشف قیمت شود.

عرضه خودروهای پرتیراژ در بورس کالا

همچنین با مطرح شدن چنین صحبتی از سوی مسوولان حاضر در بازار خودرو، «امیرمهدی صبایی»، مدیر نظارت بر بورس ها سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر برنامه سازمان بورس برای افزایش عرضه خودرو در بورس کالا گفت: مجموعه بازار سرمایه و صنعت خودرو باید عرضه خودرو در بورس کالا را یک فرصت و نعمت تلقی کند گرچه طبیعی است که نمی شود به یکباره همه خودروها به دلیل مسائل اقتصادی و حاکمیتی و سازمان های درگیر در این صنعت وارد بورس کالا شوند، اما به صورت تدریجی این اتفاق رخ می دهد.

وی ادامه داد: عرضه خودرو در بورس کالا ابتدا با خودروهای کم تیراژ شروع شد و با شیب ملایم به سمت خودرو های پرتیراژتر در حال حرکت است، به طوری که در حال حاضر خودروی پرتیراژ پژو ۲۰۷ در بورس پذیرش شده است.

به گفته صبایی، هدف نهایی در حوزه عرضه خودرو در بورس کالا بعد از عرضه موفق پژو ۲۰۷ این است که به مرور به سمت خودروهای پرتیراژ برویم که این صنعت بتواند از قیمت گذاری دستوری با بستر و کمک بورس کالا رها شود.

کاهش واسطه گری ها در بازار خودرو

با توجه به حمایت های انجام شده از سوی مسوولان در راستای عرضه خودروها به بورس کالا «محمدحسین فرهنگی»، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا در ارزیابی از تجربه عرضه خودرو در بورس کالا اظهار داشت: عرضه خودرو در بورس کالا اقدامی است که به تازگی شروع شده و تاکنون همه از اجرای آن رضایت داشته اند.

وی ادامه داد: عرضه خودرو در بورس کالا منجر به کاهش واسطه گری ها شده، اما هنوز از بین نرفته است؛ علاوه بر آن، با این اقدام تولیدکنندگان برای عرضه خودرو احساس راحت تری دارند.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس خاطرنشان کرد: متقاضیان و مشتریان خودرو نیز با عرضه خودرو در بورس کالا دسترسی راحت تری به خودروهای مدنظر خود دارند، بنابراین به نظر می رسد این مسیر درستی است.

فرهنگی در پایان گفت که با ادامه قاطعانه عرضه خودرو های پرتیراژ در بورس کالا شاهد نتایج مثبتی در بازار خودرو خواهیم بود که از جمله کاهش و حذف دلالی و واسطه گری و درنهایت کاهش قیمت خودرو است.

جدول کامل قیمت خودروهای داخلی و وارداتی

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/ccl1hFyO
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه