پنجشنبه, ۲۰ بهمن(۱۱) ۱۴۰۱ / Thu, 9 Feb(2) 2023 /
           
فرصت امروز

به گزارش فرصت امروز به نقل از خبرگزاری موج، وزیر صنعت معدن و تجارت خبر داده که واردات خودرو به مرحله ثبت سفارش رسیده است و به زودی این خودروها واردات بازار ایران می شوند، این مساله به این دلیل در سیاست کلان اقتصاد کشور قرار گرفته که میزان عرضه خودرو به تناسب تقاضای که در بازار وجود داشت شکل نگرفت و با هر نوسانی که در قیمت ارز و ... اتفاق می افتد بازار خودرو هم دچار نوسان شدید می شد، به ویژه اینکه در هفته های اخیر قیمت خودرو بار دیگر روندی صعودی گرفته و وزارت صنعت معدن و تجارت به عنوان متولی این بازار باید سیاست های خودرو را اجرایی می کرد.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه سازی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج با اشاره به اینکه واردات خودرو نمی تواند تغییرات چندانی در بازار خودرو به وجود بیاورد، گفت: در شرایط کنونی موضوع قیمت خودرو به چند فاکتور از جمله قیمت تمام شده تولید بستگی دارد که در مقطع کنونی روند تورمی همچنان ادامه دارد و تولید در کشور با قیمت بالا تمام می شود و از طرف دیگر با تغییرات قیمت ارز در کشور واردات خودرو هم گران تمام می شود و همین مساله منجر می شود که عملا واردات خودرو هم تغییری در بازار ایجاد نکند.

قیمت خودروهای وارداتی هنوز مشخص نیست / وعده وزیر برای واردات خودرو در آینده نزدیک

محمدرضا نجفی منش با بیان اینکه تعادل بازار خودرو به افزایش تولید بستگی دارد، افزود: در مقطع کنونی مهم ترین مسئله برای تحقق آن افزایش تولید است که در سایه قیمت گذاری دستوری این مساله محقق نمی شود، به عبارت دیگر صنعت خودروی کشور باید در مسیری پیش برود که بتواند نقدینگی مورد نیاز خود برای سرمایه گذاری در مدل های جدید خودرو به دست بیاورد و در صورتی که زیان ده باشد این مساله ممکن نیست.
 
موضع مجلس شورای اسلامی در قبال بازار خودرو

در شرایط کنونی مجلس هم روی موضوع تنظیم بازار خودرو ورود کرده و طرحی را که در سال های قبل تحت عنوان ساماندهی بازار خودرو دارد همچنان دنبال می کند و موافقت با واردات خودرو هم بخشی از سیاست های کلان کشور برای تنظیم بازار خودرو است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج با تاکید بر اینکه وعده وزیر صنعت، معدن و تجارت در دولت سیزدهم تنظیم بازار خودرو بوده است، گفت: این برنامه تاکنون محقق نشده و با وجود اینکه ورود خودرو به بورس کالا اتفاق افتاده است و خودرو با حاشیه بازار به فروش می رسد هنوز بازار خودرو پر نوسان است.

سید جواد حسینی کیا با بیان اینکه واردات خودرو باید در مسیر تنظیم بازار اتفاق بیفتد اظهار کرد: خودروهای که دولت می خواهد مجوز واردات بدهد باید با قیمت هایی باشد که دهک های پایین جامعه هم بتوانند خرید کنند، به عبارت دیگر این سیاست واردات خودرو بر این مبنا تدوین شده که قدرت خرید مردم در بازار خودرو را حفظ کند و مانع از افزایش قیمت خودرو در نتیجه عملکرد دلالان این بازار شود، به همین دلیل اگر دولت به دنبال اجرای این مساله است باید خودروهای اقتصادی وارد کند و در صورتی که هزینه قرار بود بالاتر تمام شود تعرفه واردات خودرو را صفر لحاظ کند تا از این طریق واردات خودرو به نفع مردم تمام شود نه اینکه عده ای از رانت واردات بهره مند شوند.

او با تاکید بر اینکه بحث عرضه خودرو در بورس کالا برای خودروهای وارداتی هم برنامه ای است در راستای این مساله که به نوعی مصرف کننده ای واقعی بتواند از این خودروها استفاده کند، تصریح کرد: هرچند در شرایط کنونی به دلیل کمبود منابع ارزی که در کشور وجود دارد به نظر نمی رسد واردات خودرو به سرعت اتفاق بیفتد، به همین دلیل ممکن است با تاخیری چند ماهه همراه باشد.

براساس این گزارش، با وجود اینکه وزیر صنعت معدن و تجارت وعده واردات خودرو تا چند وقت دیگر داده اما به دلیل اینکه ارز کافی برای واردات خودرو وجود ندارد تکلیف واردات هم معلوم نیست، از طرف دیگر سیاست گذاری وزارت صنعت برای واردات خودرو هنوز شفاف نشده که تعرفه واردات برای آن ها چقدر خواهد بود و آیا قرار است در بازار خودرو تنظیم گری صورت بگیرد یا اینکه تنها عده ای از این واردات سود ببرند.

جدول کامل قیمت خودروهای داخلی و وارداتی

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/NA89tfJK
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه