چهارشنبه, ۶ مهر(۷) ۱۴۰۱ / Wed, 28 Sep(9) 2022 /
           
فرصت امروز

به گزارش فرصت امروز به نقل از ایسنا، یک فعال حوزه کار می گوید: به دلیل نبود توازن میان بخش های تولید، صنعت، خدمات و کشاورزی، گرایش افراد به سمت کسب و کارهای خدماتی افزایش یافته و بازار از مشاغل خدماتی اشباع شده است.

حمید نجف در ارزیابی بالا بودن سطح اشتغال بخش خدمات در کشور، اظهار کرد:یکی از علل گرایش به مشاغل خدماتی، نارسایی ها و چالش های متعددی بوده که طی سال ها در بخش تولید ایجاد کردیم.حتی علیرغم تاکیداتی که از سوی مقام معظم رهبری در مانع زدایی از تولید شده تا راهگشای بخش های تولیدی باشد ولی متاسفانه شکل ساختار دولتی و بروکراسی های اداری باعث شده تولید در کشورمان با مشکلات و چالش های بسیاری روبه رو باشد.

بازار از مشاغل خدماتی اشباع شده است

وی افزود: طبعاً در این شرایط افرادی که تحت عنوان کارآفرین می خواهند وارد حوزه کسب و کار شوند، به نوعی به سمت امور خدماتی و حتی دلالی و واسطه گری سوق داده می شوند.

این کارشناس حوزه کار، عدم تعادل میان بخش های اقتصاد کشور را از دیگر علل گسترش کسب و کارهای خدماتی عنوان کرد و گفت: بخش های اقتصادی کشور اعم از صنعت، خدمات، کشاورزی و تولید باید متوازن با هم پیش بروند. وقتی کشاورزی و تولید را ویران می کنیم و به صنعت بها نمی دهیم، خود به خود گرایش ها به سمت بخش خدمات سوق داده می شود.

نجف افزود: کارکرد در بخش خدمات هم ظرفیتی دارد و وقتی بیش از حد ظرفیت باشد، دچار زیان می شود لذا باید تناسبی بین بخش های تولید، صنعت، کشاورزی و خدمات به وجود آید.

وی در پایان تصریح کرد: در حال حاضر بازار به دلیل گستردگی بخش ها و کسب و کارهای خدماتی اشباع شده و تعادل میان عرضه و تقاضای آن را بر هم زده است لذا به دلیل اشباع بازار از مشاغل خدماتی، جای مناسبی برای سرمایه گذاری و درآمدزایی نیست و رقابت را پیچیده و حساس می کند؛ هرچند که به دلیل کم سرمایه بر بودن و نبود بروکراسی های اداری و دست و پاگیر در ایجاد مشاغل خدماتی، همچنان در اولویت افراد برای راه اندازی کسب و کار قرار دارد.

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/7mrEjafO
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه