چهارشنبه, ۱۹ مرداد(۵) ۱۴۰۱ / Wed, 10 Aug(8) 2022 /
           
فرصت امروز
یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی :

وضعیت بهتر بازار خودرو با افزایش کیفیت خودروها و تعیین قیمت خودرو از سوی بازار

1 ماه پیش ( 1401/4/8 )
 

به گزارش فرصت امروز به نقل از ایسنا، یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه کسی علاقه مند به این نیست که خودروسازان کشور ضرر کنند، گفت: اگر کیفیت خودروهای تولید داخل افزایش یابد و قیمت این محصولات از سوی بازار تعیین شود، در بازار خودرو شاهد وضعیت بهتری نسبت به امروز خواهیم بود.

سید غنی نظری در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه «اختلاف قیمت کارخانه ای خودرو با قیمت بازار موجب هجوم سودجویان به سمت خرید خودرو از کارخانه شده است»، اظهار کرد: کسی علاقه مند به این نیست که خودروسازان کشور ضرر کنند؛ چراکه این ها سرمایه های ملی کشور هستند و نباید ضرر کنند.

وضعیت بهتر بازار خودرو با افزایش کیفیت خودروها و تعیین قیمت خودرو از سوی بازار

وی اشاره به حضور گسترده سودجویان در قرعه کشی های خودروسازان افزود: اینکه فردی بعد از بیش از چند ده مرتبه ثبت نام در قرعه کشی خودروسازان، قرعه به نامش درمی آید و خودرویی تحویل می گیرد، قطعاً به دنبال سود است. بحث دیگر این است که مثلاً من که ۱۰ میلیون تومان هم پول ندارم در این قرعه ثبت نام کرده ام؛ وقتی قرعه به نامم می افتد در اینجا سودجویی پیدا می شود و ۵۰ میلیون به من می دهد و خودش خودرو را تحویل می گیرد؛ در مجموع باید گفت که در روش فعلی، خودرو بر اساس نیاز به فروش نمی رسد.

این عضو کمیسیون اقتصادی خاطر نشان کرد: باید برنامه ریزی ها به گونه ای باشد تا خودرو به صورت مستقیم به دست مصرف کننده واقعی برسد؛ البته شرایطی نظیر لزوم گذشت حداقل ۴۸ ماه از آخرین خرید در شیوه های جدید فروش از سوی خودروسازان در این زمینه پیش بینی شده که اقدامات خوبی است اما باید برنامه ای جدی طراحی و اجرایی شود تا دست دلال از بازار خودرو کوتاه و حاشیه سود بین قرعه کشی و بازار اصلاح شود؛ این کار خیلی به کاهش تشنج موجود در بازار کمک می کند.

نظری در ادامه مجلس با تاکید بر لزوم حذف قیمت گذاری دستوری خودرو گفت: اصولاً قیمت را باید بازار تعیین کند اما در کشور ما این گونه نیست؛ اگر قیمت را کف بازار و عرضه و تقاضا تعیین کند، اقدام خوبی است اما چون امروز عرضه خیلی محدود و تقاضا خیلی زیاد است، بصورت اتوماتیک قیمت ها افزایش یافته است.

وی درباره ادعای خودروسازان مبنی بر اینکه اگر قیمت گذاری از حالت دستوری خارج شود یا قیمت گذاری به گونه ای انجام شود که خودروسازان از تولید خودرو متضرر نباشند، این توان را دارند تا با تولید انبوه خودرو هیجانات بازار را مدیریت کنند، تاکید کرد: من موافقم که این اتفاق بیفتد و هیجانات کاذب بخوابد، حاشیه سودی که دلالان می برند برداشته شود و خودروسازان در تولید خودرو سود ببرند و مقداری روی کیفیت محصولات خود کار کنند.

این نماینده مجلس افزود: وقتی خودروسازان می گویند زیان ده هستند و ناچارند در همین وضعیت به فعالیت خود ادامه دهند، از کیفیت محصولات شان کاسته می شود؛ این که مردم از کیفیت خودروهای تولید داخل ناراضی هستند و مشاهده می کنیم که ۹۰ درصد ایربگ خودروهای تولیدی باز نمی شوند ناشی از همین موضوع استمرار فعالیت در شرایط زیان دهی است چراکه در این وضعیت خودروسازان مجبور می شوند که از مواد اولیه تولیدات شان بکاهند.

نظری در پایان با تاکید بر اینکه قیمت گذاری دستوری درباره هیچ کالایی هیچ گاه تجربه موفقیت آمیزی نبوده است، اظهار کرد: اگر کیفیت خودروهای تولید داخل افزایش یابد و قیمت این محصولات از سوی بازار تعیین شود، در بازار خودرو شاهد وضعیت بهتری نسبت به امروز خواهیم بود.

جدول کامل قیمت خودروهای داخلی و وارداتی

جدول کامل قیمت محصولات ایران خودرو

جدول کامل قیمت محصولات سایپا

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/va195IVv
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه