جمعه, ۲۱ مرداد(۵) ۱۴۰۱ / Fri, 12 Aug(8) 2022 /
           
فرصت امروز
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

نوسان‌ دلار عامل صعودی شدن قیمت خودرو

1 ماه پیش ( 1401/4/5 )
 

به گزارش فرصت امروز به نقل از خبرنگار تسنیم، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: گرانی های اخیر خودرو متأثر از نوسانات ارزی و افزایش قیمت دلار است و به همین خاطر با عقب نشینی قیمت ارز و تثبیت آن روند گرانی خودرو متوقف می شود.

روح الله عباسپور درباره علت گرانی خودرو به ویژه خودروهای داخلی در یک ماه اخیر اظهار داشت: گرانی های اخیر خودرو متأثر از نوسانات ارزی و افزایش قیمت دلار است و به همین خاطر با عقب نشینی قیمت ارز و تثبیت آن روند گرانی خودرو متوقف می شود، اما بدون شک این علاج اصلی دردهای بازار خودرو نیست.

وی اضافه کرد: علاج واقعی بازار خودرو متعادل کردن عرضه و تقاضا در این بازار است و در شرایط حاضر با توجه به کمبود تولید سالانه 500 هزار خودرو باید این شکاف از طریق واردات هدفمند پر شود و اعتقاد راسخ ما در طرح ساماندهی بازار خودرو این است که واردات بازار خودرو را سامان می دهد و با کاهش قیمت خودروهای خارجی خودروسازان داخلی را مجبور به تعدیل قیمت ها می کند.

عباسپور با بیان اینکه واردات راه حل کوتاه مدت تا میان مدت برای ساماندهی بازار خودروست، گفت: راهکار بلندمدت در این حوزه افزایش شرکت های خودروساز در بخش خصوصی و رقابتی کردن بازار خودروست و اگر قرار باشد خودروسازان جدیدی با ماهیت دولتی و مدیریت دولتی ها داشته باشیم، راه به جایی نخواهیم برد و کماکان نگاه انحصاری در صنعت خودرو خواهد ماند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بسیاری از خودروسازان مشهور دنیا در ابتدا شرکت های قطعه سازی خودرو بودند، بنابراین باید با تشکیل زنجیره تأمین قوی در بین قطعه سازان داخلی شرکت های جدید خودروسازی ایجاد کنیم که وابسته به سفارش 2 شرکت خودروسازی بزرگ ما نباشند و بتوانند با تولید محصولات متنوع با این دو خودروساز رقابت کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به حضور انبوه متخصصان ایرانی صنعتی خودرو در شرکت های صاحب نام خودروسازی جهان گفت: دولت باید مشوق هایی برای این متخصصان در نظر بگیرد تا اگر یک متخصص ایرانی صنعت خودروسازی به کشور برگشت، درآمد و مزایای آن نسبت به کار در خارج از کشور کمتر نشود.

عباسپور افزود: امروز چینی ها و کره ای بهترین طراحان خودروی دنیا را با حقوق های نجومی استخدام می کنند تا برندهای خودرویی را در ذهن مردم جهان ارتقا داده و روز به روز بازار خود را توسعه دهند. اما به نظر می رسد خودروسازان ما در این عرصه بیکار مانده اند و حتی تلاشی برای جذب طراحان ایرانی مقیم کشورهای غربی هم به خرج نمی دهند.

جدول کامل قیمت خودروهای داخلی و وارداتی

جدول کامل قیمت محصولات ایران خودرو

جدول کامل قیمت محصولات سایپا

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/NcwyYizz
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه