چهارشنبه, ۱۹ مرداد(۵) ۱۴۰۱ / Wed, 10 Aug(8) 2022 /
           
فرصت امروز

به گزارش فرصت امروز به نقل از تجارت نیوز، در هفته های گذشته قیمت خودرو با نوساناتی همراه بود. اما با وجود این نوسانات، بازار همچنان در وضعیت رکودی قرار دارد و خرید و فروش چندانی صورت نمی گیرد. کارشناسان پیش بینی های متفاوتی از روند بازار در روزهای آینده می کنند.

بازار همچنان در انتظار مذاکرات وین

بابک صدرایی، کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با تجارت نیوز گفت: در یک ماه گذشته بازار خودرو کشور تحت تاثیر نوسانات قیمت دلار و اخبار منفی مذاکرات وین، روندی پرنوسان را طی کرد. اما بازار همچنان در وضعیت رکودی است.

پیش‌ بینی قیمت خودرو در هفته پیش رو

او در ادامه افزود: از سوی دیگر، با توجه به پیش بینی نرخ دلار و وضعیت کشور، خرید و فروش چندانی در بازار صورت نمی گیرد. البته عده ای به دلیل اینکه ارزش پول شان از بین نرود، به خرید خودرو روی می آورند.

این کارشناس صنعت خودرو توضیح داد: بحث پرونده هسته ای ایران و نرخ دلار بازار را ملتهب می کند. البته بحث واردات خودرو به کشور اگر به مرحله اجرا برسد، بازار را در مدت کوتاهی به رکود می برد. اما در نهایت، به نظر نمی رسد در طول یک تا دو هفته آینده در قیمت ها جهش چندانی دیده شود.

واردات؛ عامل رکود بازار

البته کارشناسی دیگر ابهامات موجود در بحث واردات را عامل رکود بازار می داند.

عماد جعفری، کارشناس صنعت خودرو گفت: نسبت به روزهای گذشته نوسان قابل توجهی در بازار مشاهده نمی شود. بازار خودروی کشور در حال حاضر به دلیل ابهامات موجود در تصمیمات و صحبت های مسئولان در رابطه با موضوع واردات، همچنان در وضعیت رکودی قرار دارد و خرید و فروشی صورت نمی گیرد. زیرا با آزادسازی و یا عدم آزادسازی واردات حودرو به کشور، احتمال ضرر خریداران و فروشندگان وجود دارد.

به گفته او، شنیده می شود تعدادی خودرو خریداری شده و در حال حاضر در گمرک ها منتظر تعیین تعرفه ها و در نهایت، ورود این خودروها به بازار کشور هستند. این اخبار در روند رکود بازار تاثیر دارد. تغییرات و ابهاماتی که در تصمیمات مسئولان وجود دارد، به بازار کشور لطمه وارد می کند و بهبود وضع موجود کمکی نمی شود.

بازار خودرو، ارزی است

همچنین، مرتضی مصطفوی، کارشناس صنعت خودرو به گفت: با توجه به فضای حاکم در بازار کشور، عدم ثبات در حوزه سیاست و شرایط ارزی کشور، نوسان قیمت ها درحال افزایش است. در چند روز گذشته نوسانات نسبت به گذشته کاهش یافت. اما با توجه به نرخ ارز و تحولات منفی سیاسی کشور، به نظر نمی رسد که این روند ادامه داشته باشد.

البته، سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودروی تهران در گفتگو با تجارت نیوز گفت: خودرو در بازار کشور در طول دو هفته گذشته، دچار تغییر قیمتی زیادی نشده است. حتی با توجه به اینکه شاهد نوسان نرخ ارز بودیم، اما نوسانات کمی در قیمت خودرو مشاهده شد. البته برخی از خودروها به دلیل محدودیت در عرضه، با نوسان قیمتی بیشتری همراه شدند.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودروی تهران توضیح داد: میزان عرضه خودرو به بازار جوابگوی تقاضا نیست. برای کاهش فاصله قیمتی بین بازار و کارخانه، باید عرضه خودرو به بازار افزایش یابد. البته علت بلاتکلیفی، رکود و معاملات کمی که در سطح بازار انجام می شود، دست نگه داشتن خریداران برای به نتیجه رسیدن بحث واردات خودرو و تاثیر آن بر بازار است.

جدول کامل قیمت خودروهای داخلی و وارداتی

جدول کامل قیمت محصولات ایران خودرو

جدول کامل قیمت محصولات سایپا

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/j0VDuo1A
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه