جمعه, ۲۱ مرداد(۵) ۱۴۰۱ / Fri, 12 Aug(8) 2022 /
           
فرصت امروز

به گزارش فرصت امروز به نقل از تجارت نیوز، پس از خبر آزادسازی واردات خودرو، بازار داخلی روند معکوسی را در پیش گرفت و قیمت خودرو کاهش نسبی را تجربه کرد. با این حال تحلیلگران امید چندانی به تداوم این روند ندارند و بر آمادگی بازار برای صعود مجدد تاکید دارند.

به ویژه نوسانات نرخ دلار در هفته های اخیر و بی نتیجه ماندن مذاکرات برجام بر بیم موجود در بازار رکود زده خودرو دامن می زند. مرکز پژوهش های اتاق بازرگانی ایران نیز گزارش شامخ صنعت خودرو را اخیراً منتشر کرد که سیگنال تورمی جدیدی را به بازار مخابره می کند.

نگرانی‌ ها درباره آینده بازار و افزایش قیمت خودرو

چرا باید نگران قیمت خودرو بود؟

اما چرا کارنامه شاخص مدیران خرید خودرو نگرانی ها درباره آینده بازار را افزایش می دهد؟ در این پژوهش مدیران منتخب بنگاه های فعال در زنجیره صنعت خودرو به ۱۲ پرسش درباره تولید، فروش، خدمات و صادرات پاسخ داده اند. حال آنچه در این میان نگران کننده به نظر می آید به رشد بی سابقه سرعت سفارشات جدید و موجودی مواد اولیه بازمی گردد.

بررسی آماری حاکی از آن است که موجودی انبار نسبت به فروردین حدود ۱۰ واحد رشد کرد. موجودی مواد اولیه نیز نزدیک به هشت واحد افزایش داشت. این ارقام را باید به معنای رشد تقاضای ناشی از انتظارات تورمی دانست. قیمت خرید مواد اولیه نیز با ۸۱ واحد رشد در صدر این جدول قرار دارد. شاید این موضوع را هم بتوان به نوسانات نرخ ارز و تاثیر آن روی قیمت خودرو ارتباط داد.

علاوه بر رشد میزان سفارش های جدید که به آن اشاره شد، سرعت انجام تحویل سفارش، میزان استخدام و به کارگیری نیروی انسانی، مصرف حامل های انرژی و میزان فروش محصول چهار آیتم افزایشی دیگر هستند. پر بیراه نیست که رشد این پنج آیتم را ناشی از نگرانی بابت جهش قیمت خودرو بدانیم.

آیتم میزان فروش محصولات نیز در ماه مورد بررسی رشد ۴۹ واحدی نسبت به فروردین داشت. این متغیر نیز واهمه بخش پایین دستی زنجیره خودروسازی که به نوعی مصرف کننده محصول نهایی هستند را به تصویر می کشد. این هم می تواند سیگنال منفی دیگری به بازار مبنی بر افزایش قیمت خودرو باشد.

جدول کامل قیمت خودروهای داخلی و وارداتی

جدول کامل قیمت محصولات ایران خودرو

جدول کامل قیمت محصولات سایپا

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/kaxHbHqX
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه