یکشنبه, ۵ تیر(۴) ۱۴۰۱ / Sun, 26 Jun(6) 2022 /
           
فرصت امروز

به گزارش فرصت امروز به نقل از دنیای اقتصاد، طی هفته جاری دو رخداد مهم ترمز رشد قیمت ها در بازار خودرو را کشید. راه اندازی سامانه یکپارچه فروش و اعلام جزئیاتی هرچند مختصر از آیین نامه تنظیمی واردات خودرو رشد قیمت ها در بازار را متوقف کرد. حالا بازار رکود دیگری را تجربه می کند؛ چراکه متقاضیان به امید واردات دست از خرید کشیده اند و فروشندگان نیز حضور فعال تری در بازار دارند. کاهش قیمت ها در بازار خودرو همچنان ادامه دارد، این در حالی است که پیش بینی می شد با توجه به اخبار مخابره شده از بازار ارز روند رشد قیمت ها ادامه یابد.

برخی از فعالان بازار در گفت وگو با «دنیای اقتصاد» در ارتباط با وضعیت حاکم بر بازار طی هفته جاری، عنوان می کنند که به رغم رشد نرخ ارز، اما با انتشار خبر بازگشایی واردات خودرو به کشور و همچنین عملیاتی شدن فروش محصولات تولیدی شرکت های خودروساز از طریق سامانه یکپارچه تخصیص خودرو، بازار روند کاهشی در قیمت خودرو ها به خود می بیند. آنها تاکید دارند طی یک هفته گذشته به رغم فریز قیمت خودروهای وارداتی اما قیمت محصولات تولیدی شرکت های خودروساز و همچنین محصولات مونتاژی روند نزولی داشته است. طی سه الی چهار سال اخیر از نرخ ارز به عنوان قطب نمای قیمت ها در بازار خودرو یاد می شود. در واقع هر زمان که نرخ ارز روند صعودی به خود گرفته شاهد رشد قیمت خودرو در بازار نیز بودیم. اما حالا به نظر می رسد این معادله دیگر کارساز نیست و در شرایطی که نرخ ارز در کانال ۳۰ هزارتومانی تثبیت شده اما نمودار قیمت خودرو نه تنها از رشد ارز تبعیت نکرده بلکه در جهت مخالف نیز حرکت کرده است.

ترمز افزایش قیمت خودرو کشیده شد / بازار خودرو در رکود

اما چه اتفاقی باعث شد شاهد کاهش قیمت خودرو در بازار باشیم؟ بررسی ها نشان می دهد طی هفته جاری تداوم اظهارنظرها در ارتباط با بحث واردات خودرو و همچنین آغاز به کار سامانه یکپارچه تخصیص خودرو دو اتفاقی است که بیشترین تاثیر را بر قیمت خودروها داشته است. لغو توقف واردات خودرو به کشور از یک سو و فروش محصولات تولیدی شرکت های خودروساز که از روز سه شنبه هفته جاری از مسیر تعبیه شده وزارت صمت آغاز شده، از سوی دیگر به نوعی دست بالا را به نسبت نرخ ارز داشته و سبب افت قیمت ها در بازار خودرو شده است. در هفته جاری سامانه یکپارچه فروش خودرو توسط وزارت صمت راه اندازی شد. در این سامانه ۶ خودروساز به عرضه ۳۳ محصول تولیدی خود پرداختند. آنچه مشخص است فروش این تعداد خودرو آن هم در یک هفته در سه سال گذشته سابقه نداشته است. بر همین اساس ۳۳ مدل خودرو اگر چه با فاصله زمان زیادی به بازار تزریق خواهند شد اما اثر روانی آن طی چند روز گذشته موجب افت قیمت ها شده است. از سوی دیگر اخبار مربوط به نحوه واردات خودرو که طی چند روز گذشته از سوی مسوولان وزارت صمت تشریح شده خود تاثیر زیادی بر بازار داخلی ها و وارداتی ها داشته است. هر چند هنوز آیین نامه ای در مورد چگونگی ورود خودرو های خارجی رویت نشده و طبق گفته مسوولان صنعتی در مرحله تدوین است، اما تاکید بر ورود محصولات اقتصادی و ارزان تا حدود زیادی بازار داخلی و خارجی را تابع کرده است. به طوری که روند نزولی قیمت ها را در هفته ای که گذشت کلید زد.

اما در میان اخبار منتشرشده که موجب کاهش قیمت خودرو شده، کدام دست بالا را داشته است؟ ازسرگیری واردات خودرو به کشور توانسته شوک بیشتری به بازار بدهد یا اینکه خبر آغاز به کار سامانه یکپارچه تخصیص خودرو سبب کاهش قیمت خودروها در بازار شده است؟ برخی از فعالان بازار تاکید دارند فروش خودرو از مسیر سامانه جدید که توسط وزارت صمت استارت خورده منجر به تزریق در لحظه محصولات تولیدی شرکت های خودروساز به بازار نمی شود.  بنابراین فروش خودرو از مسیر سامانه طراحی شده توسط سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به نسبت خبر ازسرگیری واردات خودرو به کشور به مراتب تاثیر کمتری بر بازار داشته است. این در شرایطی است که برخی دیگر از فعالان بازار عنوان می کنند که بازار در انتظار آیین نامه اجرایی محصولات وارداتی است و فروش خودروسازان بیشترین تاثیر را در روند نزولی بازار داشته است.

اینکه بازار در روزهای آتی چه روندی خواهد داشت و اینکه شاهد ادامه نزول قیمت ها خواهیم بود یا تغییرات دیگری پیش روی بازار است، سوالی جدی از سوی متقاضیان است. در این زمینه برخی از فعالان بازار به «دنیای اقتصاد» گفته اند که در حال حاضر همه به نوعی منتظر هستند تا سیاستگذار خودرویی از آیین نامه ورود خودرو به کشور رونمایی کند. آنها تاکید می کنند چنانچه در آیین نامه اجرایی واردات خودرو مسیرهای پیش بینی شده منطبق بر دیدگاه های دست اندرکاران بازار باشد شاهد خارج شدن قیمت خودروهای وارداتی از حالت فریز و حرکت در جاده کاهش قیمت خواهیم بود. آنها تاکید می کنند اما اگر مسیرهای دولت برای ازسرگیری واردات چندان با دیدگاه های حاکم بر بازار هماهنگ نباشد یا اینکه به هر دلیل در دقیقه ۹۰ بحث واردات خودرو به کشور منتفی شود، آنگاه شاهد صعودی شدن نمودار قیمت خودروها به خصوص نمودار قیمت خودروهای وارداتی در بازار خواهیم بود. از سوی دیگر عملکرد خودروسازان در عرضه به موقع خودروهای ثبت نامی نیز شرطی غیرقابل انکار در روند قیمتی بازار است. حال سری به بازار خودروها بزنیم و ببینیم قیمت ها در بازه یک هفته ای چه تغییراتی را به خود دیده است؟

جدول کامل قیمت خودروهای داخلی و وارداتی

جدول کامل قیمت محصولات ایران خودرو

جدول کامل قیمت محصولات سایپا

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/kG3b4dx4
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه