سه شنبه, ۲۷ اردیبهشت(۲) ۱۴۰۱ / Tue, 17 May(5) 2022 /
           
فرصت امروز

نمایشگاه تخصصی الگونما با هدف بررسی تخصصی سبک  زندگی و صنایع فرهنگی نسل آینده ایران، این روزها در حال برگزاری است. از جمله مهم ترین محورهای این نمایشگاه می توان به تشریح اهمیت ونقش صنایع فرهنگی و سبک زندگی کودک و نوجوان در ایران، تشریح وضعیت کاراکترسازی و الگوسازی در ایران و جهان و تاثیرات آن در سبک زندگی و اعتقادات و نمایش محصولات موجود در بازار ایران و جهان اشاره دارد .

پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، ضمن بازدید از این نمایشگاه با بیان اینکه این حرکت، گام فرهنگساز درخوری است، گفت: این که وقتی فرد وارد این نمایشگاه می شود، با وضعیت، چگونگی و آسیب شناسی موضوع مواجه می شود، حرکت فرهنگ ساز و آگاه کننده بسیار خوبی است. هشداری است نسبت به وضعیت کنونی صنایع فرهنگی حوزه کودک ونوجوان، که به صورت ناهنجار در بازار کشور ما رها شده است.


نمایشگاه تخصصی سبک زندگی الگونما  برگزاری شد 

حضور پررنگ محصولات خارجی 

کرمی، با بیان این که متاسفانه نتوانستیم آن گونه که باید هم در حوزه تولید محتوا و کاراکترهای ایرانی و محصولات ایران ساخت  کار در خوری در کشور داشته باشیم  کودکان و خانواده ها لاجرم به سمت محصولات خارجی  در کنار کاراکترهای عمدتا غربی سوق داده می شوند سواد رسانه ای و فرهنگی خانواده ها  در آن حد نیست که به کاهش این آسیب ها کمک کند، گفت: هر خانواده با خرید هر اسباب بازی، عروسک، نوشت افزار و ابزار فرهنگی که به نوعی وام  دار  شخصیت  های غربی است، فرزندش را ترغیب می کند که با آن شخصیت غربی از کودکی انس بگیرد و رشد کند؛ این شخصیت ها وکاراکترها از کودکی با نوجوانان ایرانی همراه می شوند می شناسند و در فیلم، انیمیشن و فضای مجازی و بازی دنبال می کنند.

وی ادامه داد: با این اتفاق، ما کودک و نوجوان خودمان را از اسطوره ها ، قهرمانان و شخصیت ها ی علمی ، دینی ، فرهنگی و اجتماعی خودمان روز به روز دور تر و بیگانه تر می کنیم  و نتیجه این میشود که کاراکترهای بیگانه و عمدتا غربی آشناتر و محبوب تر در نظر کودک جلوه گری می کنند.

دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری با تقدیر از اینکه در این  نمایشگاه، یک شناسایی وضعیت محیط و ارائه راهکار هم  انجام گرفته که کار بسیار خوبی است، گفت: بزرگ ترین  مشکلی که الان وجود دارد و با آن مواجه بوده و تلاش می کنیم که رفع کنیم، عدم وجود نهادهای منسجم و ساختارمند در این حوزه است. نهادسازی در بخش خصوصی یکی از کارهایی است که مشغول به انجام رساندن آن هستیم.
 
خانه های خلاق و نوآوری به عنوان پلتفرم اصلی 

رئیس ستاد اجرایی سازی سند توسعه ملی فناوری های نرم و فرهنگی با اعلام اینکه خوشبختانه این سند، در سال جاری مصوب و ابلاغ شد و اجرایی سازی سند را شروع کرده ایم، گفت: حدود ۲۲ نهاد در این سند احصاء شدند که باید اهداف و راهبردهای مدنظر سند را با هم افزایی محقق کنند . برای این این کار می بایست از توان بخش خصوصی نهایت بهره را برد؛ نهادسازی، عامل اصلی اجرایی سازی این مهم هست که باید سریع تر شکل بگیرد، خانه های خلاق و نوآوری را در این حوزه به عنوان یک  پلتفرم مادر عرضه کردیم.

دفاع فعال در کنار کسب و کار

دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری با بیان اینکه ما تلاش می کنیم در دل خانه های خلاق و نوآوری، شرکت های خلاق حوزه صنایع فرهنگی و خلاق را رشد و آموزش دهیم  تا به جامعه بیایند، گفت: یادمان باشد، تا این موضوعات، به شکل اقتصادی درنیامده و کسب و کار نشود، نمی توانیم بگوئیم موفق هستیم. 

کرمی ادامه داد: ما در حوزه صنایع فرهنگی که اشتغال و گردش مالی خوبی به همراه دارد می توانیم دفاع فرهنگی فعالی نیز داشته باشیم،  در کنار در اختیار گرفتن بازار اقتصادی این حوزه می توانیم در معرفی اسطوره ها قهرمانان و شخصیت های علمی فرهنگی دینی و اجتماعی خود کار درخور و بهتری را در کشور و حوزه تمدنی همسایگان هم داشته باشیم و فرهنگ و تمدن ایرانی-اسلامی را بهتر معرفی کنیم.
 
مقابله ایجابی

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در ادامه به بیان راهکار پرداخت و افزود: راه مقابله با این شرایط، همان گونه که مقام معظم  رهبری فرمودند، ایجابی است. یعنی این طور نیست که فضای مجازی، بخش  نوشت افزار، بخش اسباب بازی و عروسک و ... را رها کنیم. امیدوارم  با شکل گیری بیش از پیش شرکت های خلاق در حوزه صنایع فرهنگی و خلاق و در کنار خانه های خلاق و نوآوری، بتوانیم این نهادسازی را با جدیت دنبال کنیم. دوستان ما در مجمع نوشت افزار ایران ساخت حرکت خوبی را از سال ۹۲ اغاز کرده اند و شاهد موفقیت های آن هستم و در بسیاری از این  پروژه ها مشارکت داشته ام.  

کرمی به اهمیت  کار زیرساختی برای کودکان ونوجوانان نیز اشاره کرد و گفت: اگر می خواهیم  در آینده، ایران مقتدر و قدرتمندی داشته باشیم، باید کار فرهنگسازی را از دوران کودکی ونوجوانی اغاز کنیم .  

در ادامه این مراسم، سعید حسینی دبیر این نمایشگاه و محمد یقینیدبیر مجمع نوشت افزار ایرانی در ادامه اهداف و فعالیت نمایشگاه را ارئه کردند.

این  نمایشگاه که به معرفی محبوب ترین و پرمصرف ترین شخصیت ها در ایران و پیمایش های مرتبط با آن پرداخته و به طراحی و ترسیم مسیر پیش رو در نقش صنایع فرهنگی و سبک زندگی بومی در ایران می پردازد، از ۲۸ دی ماه آغاز شده است و تا ۱۱ بهمن ادامه دارد.

علاقمندان می توانند برای بازدید از این  نمایشگاه، از ساعت ۸ لغایت ۲۰ تاریخ اعلام شده، به خیابان  شهیدمصطفی خمینی، کوچه شهید صیرفی پور، مجتمع فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی مراجعه کنند.

برچسب ها : اخبار امروز
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/ls08gESW
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه